Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Fatalna sytuacja Niemiec. Rekordowy spadek PKB potężnym ciosem w naszych sąsiadów
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 25.08.2020 02:00

Fatalna sytuacja Niemiec. Rekordowy spadek PKB potężnym ciosem w naszych sąsiadów

Niemcy koronakryzys i PKB
Pikist

Niemcy odnotowali ogromny spadek PKB

Niemcy odczuli skutki koronakryzysu w wielu segmentach gospodarki, choćby w przemyśle motoryzacyjnym. Według statystyk, w drugim kwartale 2020 roku, PKB spadło o 11,3 proc. względem tego samego okresu w roku ubiegłym. Jak podaje Business Insider to niechlubny rekord dla Niemiec, który jest efektem redukcji wydatków ludności i spadku wpływów z eksportu. 

To najgorsze dane, od kiedy zaczęto zbierać na ten temat dane (od 1970 r.). Według Business Insider spadek można nazwać cofnięciem się gospodarki o cztery lata. Warto jednak zaznaczyć, że Niemcy spodziewali się, że będzie znacznie gorzej, bo przewidywania wskazywały na spadek o 11,7 proc.

Przyczyny spadku, wiadomo co ratuje wynik Niemiec

Przyczyną spadku są mniejsze wydatki na konsumpcje, Niemcy woleli więcej pieniędzy oszczędzać niż wydawać. Powodem był także lockdown, który zamknął wiele sklepów i lokali usługowych. Spadły także inwestycje w maszyny i wyposażenie w zakładach pracy, co doprowadziło do spadku PKB.

Są jednak plusy, znacznie wzrosła konsumpcja rządowa, czyli wynagrodzenia w budżetówce. To pozwoliło zwiększyć PKB o 0,8 punktów procentowych. Ponadto zainwestowano mnóstwo pieniędzy w budownictwo, wartość inwestycji wyniosła 101 mld w 2020 roku (97 mld w 2019 r.). To pomogło uratować trochę wynik w Niemczech.

<

Tagi: PKB Niemcy