BiznesINFO.pl Finanse Niektórzy muszą zwrócić to świadczenie. Wiadomo, jak tego uniknąć
Iberion

Niektórzy muszą zwrócić to świadczenie. Wiadomo, jak tego uniknąć

10 lutego 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kabot

Od 1 stycznia 2024 roku osobom niepełnosprawnym przysługuje nowe świadczenie wspierające. To wsparcie finansowe wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród Polaków, a ZUS otrzymał tysiące wniosków w tej sprawie. Jednak beneficjenci muszą mieć się na baczności, bo jeśli świadczenie pokryje się z innymi dodatkami, to czekają ich nieprzyjemne konsekwencje.

Czym jest świadczenie wspierające?

Od 1 stycznia 2024 roku ruszył nabór wniosków o przyznanie nowego świadczenia wspierającego. Jest to wsparcie finansowe dla osób z niepełnosprawnościami , które są pełnoletnie. Do otrzymania pieniędzy konieczne jest także otrzymanie specjalnej decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, którą wystawi wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Poziom ten jest wyrażany w punktach, a ich liczba decyduje o wysokości i terminie wypłaty świadczenia.

Zobacz także: Polaków czeka niespodzianka ze skarbówki. Jest pewien warunek

Nie każdy dostanie 13. emeryturę. Wiadomo, kto nie otrzyma pieniędzy

Co jeśli świadczenie wspierające pokrywa się z zasiłkiem pielęgnacyjnym?

Jak się okazuje, osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie napotykają pewne trudności związane z pokrywaniem się wypłat świadczenia wspierającego z zasiłkiem pielęgnacyjnym . Gazeta Pomorska przytacza przykład swojej czytelniczki, która jest mamą opiekującą się dorosłym synem z niepełnosprawnością.

Kobieta podkreśla, że zamierza złożyć wniosek o nową formę wsparcia dla syna, bo on sam nie jest w stanie wypełnić wniosku. Jednocześnie mieszkanka Bydgoszczy pobiera zasiłek pielęgnacyjny i zastanawia się, co w przypadku, gdy czas pobierania pieniędzy będzie się pokrywał. Okazuje się, że w takiej sytuacji organ gminy wstrzyma wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego.

Niektórzy będą musieli zwrócić świadczenie wraz z odsetkami

Jak podkreśla Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, cytowana przez Gazetę Pomorską, jeśli okres pobierania z organu gminy świadczenia pielęgnacyjnego pokryje się z przyznaniem przez ZUS nowej formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych, to opiekun będzie zmuszony do zwrotu pobranego zasiłku do gminy wraz z odsetkami.

Jest jeden sposób na to, by uniknąć tych nieprzyjemnych konsekwencji. Krystyna Michałek wyjaśnia, że podczas składania wniosku o świadczenie wspierające, na formularzu powinniśmy wskazać taką datę, od której chcemy otrzymać prawo do wsparcia, żeby okresy dwóch dodatków się nie pokrywały.

Renta rodzinna z ZUS i KRUS jednocześnie? Przepisy stawiają sprawę jasno
Rodzice dostaną dodatkowe 1500 zł co miesiąc. Jest jeden warunek
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kabot

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką psychologii na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. W wolnym czasie lubię czytać książki i oglądać filmy związane z tematyką kryminalną.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie