BiznesINFO.pl > Handel > Niedziela 31 stycznia 2021 jest handlowa. W sklepach czeka sporo promocji
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:31

Niedziela 31 stycznia 2021 jest handlowa. W sklepach czeka sporo promocji

Dziś niedziela handlowa
Flickr/Marco Verch

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dziś pierwsza od 6 tygodni niedziela handlowa

  • Jakie promocje otwieraja największe sieci handlowe

  • Czy rząd rozważa zawieszenie zakazu handlu w niedzielę

Dziś niedziela handlowa

Dziś pierwsza od 20 grudnia zeszłego roku niedziela handlowa. W tym roku podobnie jak w poprzednim na mocy przyjętej przed trzema laty ustawy o zakazie handlu w niedziele, zakaz ten obowiązuje w niemal wszystkie niedziele w roku, poza nielicznymi wyjątkami. W dzisiejszą niedzielę przypada właśnie ten wyjątek. Warto z niego skorzystać, bo kolejna możliwość zrobienia zakupów w ostatnim dniu tygodnia dopiero za dwa miesiące.

Otwarte dziś sklepy to nie jedyna dobra wiadomość dla klientów. Największe sieci handlowe zdecydowały bowiem o wprowadzeniu promocji na najpopularniejsze produkty. Warto się pospieszyć, bo w wielu wypadkach obowiązują one jeszcze tylko dziś.

Przykładowo w Lidlu do dziś (promocja trwała od czwartku) można kupić schab wieprzowy bez kości w plastrach XXL 40 proc. taniej. Zapłacimy za opakowanie niecałe 9 zł. 6 zł mniej kosztować będzie natomiast kilogram winogron czerwonych red globe za które zapłacimy nie jak zwykle 14,99 zł a 8,99 zł.

Tańsze owoce i mięso również w Biedronce. Jak podaje portal wspolczesna.pl 50 proc. taniej kupimy pomarańcze (2,99 zł zamiast 5,99 zł/kg), a jedynie 8,49 zł (zamiast 17,99 zł) zapłacimy za szynkę wieprzową bez kości.

Także do dziś obowiązują promocje w  Kauflandzie,  gdzie 40 proc. taniej można kupić m.in. filet z piersi z indyka (11,99 zł zamiast 19,99 zł), a 50 proc. taniej cytryny (3,99 zł za 1 kg).  Cytryny tańsze również w Netto, choć w tym wypadku mamy do czynienia z obniżką 25 proc. (5,99 zł zamiast 7,99 zł). Ponadto sieć w promocyjnych cenach oferuje również kawę Lavazza Qualita Rosa 250 g (9,99 zł zamiast 12,99 zł/14,99 zł) i czekoladę Milka (tu mamy do czynienia z 17 proc. obniżką – z 3,99 zł do 3,29 zł).  Taniej w Netto będzie można również kupić m.in. łopatkę wieprzową (8,99 zł za 1 kg zamiast 17,99 zł).

Nieco dłuższe, bo do 3 lutego promocje oferuje Auchan, gdzie jak podaje portal taniej będzie można kupić np. orzechy brazylijskie (3,99 zł za 100 g, zamiast 5,69 zł). Tańsza będzie również pitchaya czerwona (16,99 zł za sztukę zamiast 26,99 zł).

Promocje do wtorku 2 lutego oferuje również POLOmarket, gdzie obniżki dotyczyć będą m.in. polędwicy łososiowej (14,99 zł za 1 kg zamiast 29,99 zł), kiełbasy śląskiej codziennej (9,99 zł za 1 kg zamiast 17,99 zł), czy popularnych parówek Berlinki Classic (3,33 zł zamiast 4,99 zł – cena za jedno oparkowanie przy zakupie trzech sztuk).

Jak wspomniano kolejna niedziela handlowa przypadnie dopiero za dwa miesiące. Sklepy będą otwarte 28 marca, czyli w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą. Planowo zakaz handlu nie będzie również obowiązywał: 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, a także w dwie poprzedzające Boże Narodzenie niedziele przypadające na 12 i 19 grudnia.

Rząd zawiesi zakaz handlu w niedzielę?

W ostatnim czasie pojawiły się liczne apele (m.in. środowisk pracodawców), o to by okres pandemii koronawirusa zawiesić zakaz handlu w niedzielę. Nie zabrakło jednak zgoła odmiennych głosów, np. Polskiego Stowarzyszenia Mikroprzedsiębiorców i Franczyziobiorców, reprezentującego m.in. małe sklepy, by w obecnej sytuacji nie dokonywać w tym zakresie zmian. Redakcja BiznesInfo zwróciła sie kilka tygodni temu do Ministerstwa Rozwoju z pytaniem o plany dotyczące ewentualnego zawieszenia zakazu handlu w ostatnim dniu tygodnia. 

- Do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wpływają zarówno postulaty podmiotów opowiadających się za zniesieniem bądź czasowym zawieszeniem zakazu handlu w niedziele i święta, jak również stanowiska podmiotów stanowczo popierających obecnie obowiązujące regulacje i sprzeciwiających się jakimkolwiek zmianom w tym zakresie. Obecnie analizujemy wspomniane informacje i sugestie związane ze stosowaniem przepisów ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – odpowiedział  resort.

Tymczasem według większości sondaży nieco ponad połowa Polaków chce przywrócenia handlowych niedziel, zaś jedna trzecia opowiada się za utrzymaniem obecnych zasad.

Polecane