BiznesINFO.pl
Niedziela handlowa w 2021 r.

Pexels/Jack Sparrow

Niedziele handlowe 2021. Czy 28 lutego sklepy będą otwarte?

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Niedziela handlowa to w tym roku prawdziwa rzadkość. Do tej pory klienci mieli tylko jedną okazję na niedzielną wizytę w ulubionym supermarkecie. Na kolejną będą musieli jeszcze poczekać, a w dniu dzisiejszym będą mogli odwiedzić tylko wybrane plac&oacute

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa

  • Jaki jest harmonogram zakazu handlu w 2021 r.

  • Gdzie można dziś zrobić zakupy

Niedziela handlowa 2021. Siedem okazji na zakupy

Niedziela handlowa to pojęcie, które wkroczyło do polskiego systemu prawnego w 2018 r. Na początku zakupy można było kompletować w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Już w 2019 r. władza postanowiła zaostrzyć zakaz handlu i zezwoliła na wizyty w większych sklepach tylko w ostatnią niedzielę miesiąca.

W 2020 r. wyznaczono tylko siedem niedziel handlowych. Z uwagi na pandemię rząd zdecydował się na wprowadzenie jednego dodatkowego dnia na zakupy w niedzielę 6 grudnia, aby rozładować przedświąteczne tłumy i wesprzeć przedsiębiorców, uskarżających się na straty z powodu drugiej fali koronawirusa.

W tym roku niedziela handlowa wypada równie rzadko. Szansę na zakupy ostatniego dnia tygodnia klienci mają w sumie siedem razy. Najbliższa niedziela handlowa wypada dopiero 28 marca - tuż przed Wielkanocą.

Pozostałe niedziele handlowe wyznaczono na:

  • 25 kwietnia - przed majówką,

  • 27 czerwca - przed rozpoczęciem przerwy wakacyjnej,

  • 29 sierpnia - przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego,

  • 12 grudnia,

  • 19 grudnia - przed świętami Bożego Narodzenia.

Za złamanie zakazu handlu grożą poważne konsekwencje finansowe, a nawet prawne. W pierwszej kolejności właściciel naraża się na karę od 1 tys. do 100 tys. zł. Przy notorycznym łamaniu zapisów ustawy może spotkać go nawet kara ograniczenia wolności.

Niedziela 28 lutego. Gdzie można zrobić zakupy?

Harmonogram zakazu handlu wskazuje, że w ostatnią niedzielę lutego klienci nie będą mogli udać się do supermarketów, hipermarketów czy dyskontów. Choć najbliższa niedziela handlowa przypada dopiero za miesiąc to również dzisiaj część placówek handlowych będzie prowadziła regularną sprzedaż.

Wszystko dzięki wyjątkom, które wprowadziła ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Portal bankier.pl podaje, że dokument przewiduje łącznie 32 ustępstwa.

Zakaz handlu nie obejmuje m.in. cukierni, lodziarni, kwiaciarni, sklepów z prasą i stacji benzynowych. Otwarte będą także kawiarnie, choć w dobie panującej pandemii mogą oferować wyłącznie produkty na wynos bądź dowóz.

Co więcej, spod zakazu handlu wyjęte są także sklepy, w których za ladą stanie ich właściciel. Istnieje zatem duża szansa, że mały osiedlowy sklep będzie otwarty mimo że niedziela handlowa wypada pod koniec marca.

Na sprzedaż mimo zakazu handlu mogą pozwolić sobie także sklepy działające na zasadzie franczyzy np. Żabka. Większość z nich posiada bowiem status placówki pocztowej, a tego typu instytucje są ujęte w katalogu podmiotów, których niedzielny zakaz handlu nie dotyczy.

Warto jednak wcześniej sprawdzić szczegóły działania sklepu, ponieważ ostatniego dnia tygodnia część właścicieli decyduje się na zmianę godzin otwarcia. W dalszym ciągu obowiązuje także nakaz zasłaniania nosa i ust we wszystkich placówkach handlowych. Od soboty 27 lutego rząd doprecyzował zasady i wykluczył możliwość stosowania przyłbic i chust. Jednym dozwolonym środkiem ochronnym są maseczki - zarówno chirurgiczne, jak i materiałowe.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

IKEA otwiera nowy rok wraz z sezonem jesienno-zimowym. Debata „Domy przyszłości – relacje a innowacje"

Czytaj więcej >

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >