BiznesINFO.pl
Niedziela handlowa 27 grudnia

Unsplash.com Markus Spiske

Niedziela handlowa wypada coraz rzadziej. Dziś zakupy zrobisz, ale nie wszędzie

27 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Niedziela handlowa w grudniu ustawowo wypadała 13 i 20 grudnia. Rząd zdecydował się na dołożenie dnia handlowego 6 grudnia w Mikołajki, aby rozładować tłumy przed świętami. Wiadomo już co z handlem w dzisiejszą niedzielę, 27 grudnia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy 27 grudnia wypada niedziela handlowa,

  • Gdzie zrobimy zakupy 27 grudnia,

  • Kiedy w 2021 wypadają niedziele handlowe.

Czy dziś jest niedziela handlowa? 

27 grudnia nie będzie niedzielą handlową. Na najbliższą niedzielę bez zakazu handlu będziemy musieli poczekać aż do 31 stycznia, chyba że rząd zdecyduje się na zrobienie wyjątku ze względu na pandemię koronawirusa. Choć na to się nie zapowiada.

Jak wskazuje gazeta.pl, branża handlowa naciskała, aby 27 grudnia ustanowić niedzielą handlową, gdyż po niej czeka nas wyjątkowo długa przerwa od otwartych sklepów. Ostatecznie rząd nie przystał na żądania przedsiębiorców, zwłaszcza że już wcześniej zdenerwował związki zawodowe, ustalając Mikołajki dniem handlowym.

W związku z zakazem handlu dziś będą zamknięte wszystkie sklepy sieciowe, takie jak Biedronka czy Lidl. Otwarte mogą być jedynie lokale ujęte w ustawie jako wyjątki, np. sklepy franczyzowe, czy małe sklepy prowadzone przez właścicieli. 

Dlatego 27 grudnia otwarta będzie np. Żabka i Carrefour Express. Zakupy będzie można zrobić także na stacjach benzynowych, kwiaciarniach, czy aptekach. W niedziele niehandlowe otwarte byłyby także lokale gastronomiczne, ale ze względu na pandemię, mogą sprzedawać jedynie jedzenie na wynos.

Niedziele handlowe w 2021 roku. Handlowcy naciskają na więcej

Od 28 grudnia do 17 stycznia rozpoczyna się kwarantanna narodowa. Na ten czas ponownie zostaną zamknięte centra handlowe. Pozostaną jedynie sklepy pozwalające na zaspokojenie potrzeb podstawowych, takie jak apteki, drogerie, czy sklepy spożywcze.

Najbliższa niedziela, w którą zrobimy zakupy wypada 31 stycznia. W 2021 roku niedziel handlowych będzie tylko siedem, pozostałe wypadają 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, 12 grudnia i 19 grudnia.

Handlowcy naciskają cały czas na rząd, aby ze względu na pandemię wprowadzić więcej niedziel handlowych w 2021 roku. Jak twierdzą, dzięki dodatkowemu dniowi handlowemu udałoby się rozładować tłumy w sklepach, które w soboty są wyjątkowo duże.

Rząd jednak nie planuje kolejnych zmian dotyczących niedziel handlowych po tym jak zrobił wyjątek 6 grudnia. Taką opcję wykluczono szczególnie w styczniu, na czas kwarantanny narodowej, co potwierdził premier RP.

- W styczniu życzyłbym sobie i Polakom maksymalnego ograniczenia mobilności, w tym również aktywności w handlu stacjonarnym, a to dlatego, że dzięki temu zmniejszymy liczbę zakażeń - mówił Mateusz Morawiecki.

Co ciekawe, jak wskazuje portal Strefabiznesu.pl, rośnie odsetek Polaków, którzy popierają pomysł przywrócenia handlu we wszystkie niedziele. Po drugiej fali koronawirusa odsetek osób popierających takie rozwiązanie zaczął wyraźnie wzrastać.

Podobne artykuły

Obostrzenia na zakupach? Pracownicy jednego ze sklepów zszokowali informacją umieszczoną na wejściu.

Handel

Z grypą lub przeziębieniem nie zrobisz zakupów. Porażające obostrzenie w jednej z sieci wywołało burzę

Czytaj więcej >
Primark debiutuje w Polsce i wprowadza limity.

Handel

Dopiero co weszli na polski rynek. Kosmiczne kolejki przed wejściem, sklep wprowadził limit osób

Czytaj więcej >
Lidl wydał więcej na reklamę w telewizji niż Biedronka

Handel

Lidl liderem, pokonał nawet Biedronkę. W marcu wydali najwięcej

Czytaj więcej >
Podatek od mięsa lub zakaz jego reklamowania. Spurek o konieczności wprowadzenia zmian

Handel

Mięso niedozwolone w reklamie. Taki zakaz może wejść już niebawem

Czytaj więcej >
RTV EURO AGD mimo lockdownu może sprzedawać

Handel

RTV Euro AGD, Duka czy Black Red White. Część sklepów legalnie ominęła lockdown

Czytaj więcej >
Wikimedia, Mateusz Giełczyński, CC BY-SA 4.0

Handel

Biedronka wprowadza ogromną zmianę w sklepach. Zmieni opakowania swoich produktów

Czytaj więcej >