Zakazu handlu w niedzielę w grudniu praktycznie nie będzie
wikimedia/MOs810
Autor Radosław Święcki - 28 Listopada 2020

Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięli

Wszystko wskazuje na to, że grudzień będzie miesiącem z tylko jedną niedzielą z zakazem handlu. W piątek późnym wieczorem Sejm zdecydował, że w niedzielę 6 grudnia będziemy mogli podobnie jak w dwie przedświąteczne niedziele zrobić zakupy. Wcześniej zapis w tej sprawie pojawił się w nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Zakaz handlu tylko w jedną grudniową niedzielę

Wszystko wskazuje na to, że zakaz handlu w grudniu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Zakupów nie będziemy mogli zrobić 27 grudnia, czyli tuż po Świętach Bożego Narodzenia. Taka możliwość będzie natomiast istniała – jak głosiły ustalone wcześniej regulacje – w dwie przedświąteczne niedziele, czyli 13 i 20 grudnia. Wczoraj wieczorem Sejm zdecydował, że niedziela handlowa obowiązywać będzie również 6 grudnia.

Wcześniej zapis w tej sprawie pojawił się w nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i poparła go sejmowa komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

- Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej – napisano w uzasadnieniu noweli, którego treść przytacza Polska Agencja Prasowa.

Nowelizacja zyskała akceptację zdecydowanej większości sejmowej, bowiem głosowało za nią aż 444 posłów, zaś przeciw było tylko czterech, zaś trzech wstrzymało się od głosu (taki wynik głosowania pozwala sądzić, że akceptacja noweli przez Senat to tylko formalność). Tym samym wliczając następną niedzielę, w grudniu aż trzy razy w miesiącu będziemy mieli możliwość zrobienia zakupów w ostatnim dniu tygodnia.

Trzaskowski odgraża się policji, w grze duża kasa. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekaćTrzaskowski odgraża się policji, w grze duża kasa. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekaćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawiali
 3. Największe kłamstwo w karierze Bayer Full wyszło na jaw. Jest inaczej, niż wszyscy myśleli
 4. Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupy

Takiej sytuacji nie było od prawie 3 lat

Po raz ostatni taką możliwość mieliśmy w lutym 2018 roku. W marcu tamtego roku weszła w życie ustawa o zakazie handlu w niedzielę, choć w początkowym okresie mieliśmy do czynienia de facto z ograniczeniem handlu, bowiem od marca do grudnia 2018 roku sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, zaś w 2019 roku już tylko w ostatnią.

Praktycznie zakaz handlu wszedł w życie dopiero od tego roku, gdyż sklepy były zamknięte w niemal wszystkie niedziele, jedynie z siedmioma wyjątkami do których zaliczają się wspomniane przedświąteczne niedziele 13 i 20 grudnia (wcześniej możliwość zrobienia zakupów mieliśmy m.in. w ostatnią niedzielę sierpnia i czerwca, czy w niedzielę przed Wielkanocą).

W ostatnim czasie do rządu skierowano liczne apele o zawieszenie zakazu handlu w niedzielę, przynajmniej na okres pandemii, tak by z jednej strony klienci mieli możliwość bezpiecznego zrobienia zakupów, a z drugiej strony, by dać branży handlowej szanse na wyjście z finansowego dołka, w który wpadł na skutek wprowadzonych w związku z pandemią obostrzeń. Apel o czasowe zniesienie zakazu handlu w ostatnim dniu tygodnia, jak już informowaliśmy skierowała m.in. Polska Rada Centrów Handlowych.

- Przywrócenie handlu w niedziele może pozytywnie wpłynąć na obroty najemców szczególnie z tych branż, które dziś najmocniej zmagają się ze skutkami pandemii: gastronomicznej, rozrywkowej czy usługowej. Należy podkreślić, że w dalszym ciągu obiekty handlowe nie odbudowały wskaźników odwiedzalności (footfall) do poziomów sprzed pandemii – czytamy w komunikacie Polskiej Rady Centrów Handlowych.

W jednej z niedawnych wypowiedzi premier Mateusz Morawiecki stwierdził jednak, że rząd na chwilę obecną nie bierze pod uwagę rezygnacji z zakazu handlu w niedzielę, zaś wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z Money.pl podkreślił, że propozycja dodania jednej niedzieli handlowej w grudniu to jednorazowa propozycja.

Przypomnijmy, że za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca złotych do nawet 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy nawet kara ograniczenia wolności.

Na tydzień znieśli restrykcje. Teraz wprowadzają lockdownNa tydzień znieśli restrykcje. Teraz wprowadzają lockdownCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
 2. Samochód ciężarowy z wielka siłą wbił się w osobówkę. Koszmarny finał nieudanego wyprzedzania - Wideo
 3. Monstrualna obniżka cen w Rossmannie. Niemal wszystko kupisz prawie za darmo
 4. Świetne wiadomości dla naszych przyszłych emerytur. ZUS ujawnił nowe dane, mamy się z czego cieszyć
 5. Planujesz teraz zakupy? Mogą prosić cię o jedną rzecz, która okaże się wielkim oszustwem
 6. Gdy wyszło na jaw, kto jest rodziną Roberta Lewandowskiego, złapaliśmy się za głowy. Jest związana ze sportem
 7. Rozgrzewa i łagodzi objawy przeziębienia. Podajemy najlepszy przepis na imbirową herbatę
Od dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęOd dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News