BiznesINFO.pl Finanse Nie zapłacisz do 25 stycznia i pożałujesz. Skarbówka może zmniejszyć emeryturę
Obraz Alexander Kliem z Pixabay

Nie zapłacisz do 25 stycznia i pożałujesz. Skarbówka może zmniejszyć emeryturę

24 stycznia 2024
Autor tekstu: Paweł Makowiec

Seniorom, którzy nie uiszczają ważnej opłaty w terminie, grożą duże nieprzyjemności. W najgorszym przypadku mowa nawet o wejściu skarbówki do akcji - a to oznacza nic innego, jak zajęcie części otrzymywanego świadczenia emerytalnego i problemy finansowe.

Poważny problem seniorów. Brak zapłaty może oznaczać niższą emeryturę

Doniesienia o finansowych problemach emerytów nie należą już do rzadkości. Wiele dyskusji wzbudzają pojawiające się informacje o problemach poszczególnych seniorów , czy zmianach wywołanych podwyżkami świadczeń bądź dodatków.

Jak jednak wynika z doniesień serwisu biznes.interia.pl, tego typu kwestie to dopiero początek. Wystarczy bowiem, aby emeryci nie uiścili w terminie dość ważnej opłaty , żeby znaleźć się w poważnych tarapatach finansowych - zwłaszcza, jeżeli ich emerytura nie jest wysoka.

Kolejne świadczenie pójdzie w górę? Ile wyniesie babciowe w 2024?

Nie zapłacisz i dostaniesz niższą emeryturę. Jest konkretny termin

Chociaż cała sprawa dotyczy wyłącznie abonamentu, tak termin jego zapłaty jest w zasadzie tuż za rogiem. Przepisy przewidują bowiem, że terminem opłacenia abonamentu jest 25. dzień miesiąca . W przypadku rozliczenia rocznego, terminem jest 25 stycznia - czyli najbliższy czwartek.

Opłata ma wysokość uzależnioną od tego, jaki konkretnie zarejestrowany odbiornik posiada dana osoba. W przypadku telewizora (nawet jeżeli posiada się również radio) będzie to 27,30 zł , zaś za samo radio kwota wynosi 8,70 zł , jeżeli rozliczenie odbywa się co miesiąc.

Skarbówka może zmniejszyć emeryturę

Część seniorów ma tyle szczęścia, że są ustawowo zwolnieni z obowiązku płacenia abonamentu. Wystarczy bowiem m.in. ukończyć 75. rok życia czy posiadać status inwalidy, aby nie płacić abonamentu.

Reakcja urzędników na zaleganie z abonamentem prawie zawsze wygląda tak samo. Zaczyna się od wysyłki wezwania do zapłaty ; jeżeli w ciągu 7 dni od dostarczenia nawet i ona nie przynosi rezultatu, do akcji wkracza fiskus.

Ściąganie zaległych opłat w większości przypadków przybiera formę zabrania pieniędzy z rachunku bankowego. W przypadku seniorów skarbówka może się jednak zdecydować na zajęcie części świadczenia emerytalnego. Oznacza to tyle, że następna wypłata może być znacznie mniejsza niż zwykle.

źródło: biznes.interia.pl

Można dostawać ponad 1100 złotych co miesiąc przez 3 lata. O tym świadczeniu wciąż wie niewielu Polaków
Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej? Jest inaczej, niż wszyscy sądzili
Obserwuj nas w
autor
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie