biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nie tylko wielki biznes. Rafał Brzoska przepchnął zmianę, za którą podziękują miliony Polaków
Michał Górecki
Michał Górecki 03.05.2025 17:16

Nie tylko wielki biznes. Rafał Brzoska przepchnął zmianę, za którą podziękują miliony Polaków

Deregulacja nie tylko dla wielkiego biznesu: za ten pomysł podziękują niepełnosprawni
Fot. Stefano Intintoli on Unsplash/zdjęcie ilustracyjne

Wśród 260 propozycji zmian, które deregulacyjny zespół Brzoski przygotował do analizy i, docelowo, procedowania rządowego, znalazły się i takie wymierzone nie w administracyjne ułatwienia dla przedstawicieli biznesu, a obywateli: w tym konkretnym przypadku, zgrupowanych wokół jakiejś formy niepełnosprawności. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej właśnie pokazało nowe rozporządzenie, powołujące do życia pomysł ekipy Brzoski.

Deregulacja Brzoski nie tylko w biznesie. Nowe rozporządzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Część projektów Brzoski będzie jeszcze, przez poszczególne Ministerstwa, spływać do prac legislacyjnych rządu. Jednym z głównych założeń podmiotu powołanego przez premiera Donalda Tuska było właśnie szybkie, najlepiej z pominięciem ustawowej drogi legislacyjnej (Sejm, Senat) procedowanie: tzn. takie, by dane Ministerstwo mogło wprowadzić zmianę w drodze rozporządzenia. Szybko i bez przydługich “proceduralizmów”. Przyrządowy zespół deregulacyjny przygotował blisko 300 propozycji zmian w administracji na różnych szczeblach, i choć dominują te skierowane do przedstawicieli biznesu, Ministerstwa pokazują już pierwsze rozporządzenia zmieniające konkretne prawa obowiązujące obywateli niezwiązanych z przedsiębiorczością. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pokazało właśnie rozporządzenie wprost wymierzone w opiekunów niepełnosprawnych lub samych niepełnosprawnych. 

Więcej o sprawie: Zespół Brzoski zrewolucjonizuje ZUS i położy kres biurokracji. Lista zmian jest długa

Takiego majątku dorobił się Brzoska. Niewielu wie, jak zaczynał. "Miał mózg do interesów"

Deregulacja dla niepełnosprawnych

Ministra Agnieszka Dziamianowicz-Bąk przekazała nowe rozporządzenie deregulacyjne do 29 podmiotów: tym samym w ramach rządowego procesu legislacyjnego 30 kwietnia br. rozpoczął się proces opiniowania. Do 19 maja br. (poniedziałek) m.in. Donald Tusk, ale też przedstawiciele wszystkich innych resortów rządowych mają czas do przedstawienia swoich kontr. Jeśli te się nie pojawią, projekt rozporządzenia stanie na rządzie i zostanie przyjęty, po czym wejdzie w życie.

Przedmiotem opiniowania jest rozporządzenie zmieniające w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Z dokumentu resortu ministry Dziemianowicz-Bąk wynika, że projekt prawa wprost wywodzi się ze zgłoszonej przez zespół Brzoski propozycji deregulacyjnej opisanej symbolem ID MRPiPS-3-33: czyli zniesienie obowiązku regularnych badań kontrolnych dla osób z trwałą niepełnosprawnością.

Niepełnoprawni nie będą musieli raportować

Propozycja ekipy Brzoski sprowadzała się do wydłużenia okresu obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności tak, by osoby nią dotknięte, lub ich rodzice, nie musieli raportować w przypadku takich schorzeń, które nie dają realnych szans na płynne i dynamiczne zmiany.

Celem jest ograniczenie obciążenia ponoszonego przez osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunów, związanego z koniecznością powtarzalnego, częstego zbierania dokumentacji medycznej (przy braku zmiany stanu zdrowia), oraz związanego z czasem poświęcanym na wizyty lekarskie, służące potwierdzeniu braku poprawy stanu zdrowia, czy też z czasem przeznaczanym na stawiennictwo w zespole orzeczniczym - czytamy w opracowaniu skutków regulacji resortu.

Regulacja docelowo zmniejszy też obciążenie samych zespołów orzeczniczych. 

Orzeczenie o niepełnosprawności na minimum 7 lat

W praktyce nowe rozporządzenie oznaczałoby dwie kluczowe zmiany: oddzielnie dla osób powyżej 16. roku życia i tych poniżej. Minimalny okres, na jaki orzekany byłby, po zmianach, stopień niepełnosprawności dla osoby dorosłej (powyżej 16. roku życia) wyniósłby teraz 7 lat. W przypadku osób młodszych: minimum 3 lata. Rozporządzenie dotyczy rzadkich chorób genetycznych (osobna lista, grupująca w sumie 208 jednostek chorobowych) oraz Zespołu Downa. 

Jak jest teraz?

Potrzeba zmian, zasygnalizowana przez zespół Brzoski wynikała z faktu, że zwyczajowo w Polsce osoby niepełnosprawne otrzymują tzw. czasowe orzeczenia o niepełnosprawności. Wówczas konieczne było ich cykliczne odświeżanie, co prowadzi do sytuacji, w których np. osoba z genetyczną chorobą nierokującą dynamicznych zmian, była zobligowana do stałego raportowania o stanie zdrowia. Orzeczenia o niepełnosprawności obligują rzecz jasna do szeregu świadczeń, wobec czego dla wielu jego beneficjentów stają się koniecznością. Przepisy umożliwiają też otrzymanie bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności i to się nie zmienia – rozporządzenie wprowadza jedynie minimalną granicę czasu trwania: 7 i 3 lata.

Organy opiniujące — wszystkie resorty i premier — mają czas do 19 maja do opiniowania rozporządzenia. Później projekt stanie na rządzie i zostanie przyjęty.

Lista chorób objętych rozporządzeniem

Poniżej publikujemy pełną listę z załącznika do projektowanego rozporządzenia. Zawiera wszystkie choroby, które będą – po przyjęciu dokumentu – objęte “deregulacją orzeczniczą”.

Zrzut ekranu 2025-05-03 171917.png

Zrzut ekranu 2025-05-03 172018.png

Zrzut ekranu 2025-05-03 172059.png

Zrzut ekranu 2025-05-03 172145.png

Zrzut ekranu 2025-05-03 172226.png

Zrzut ekranu 2025-05-03 172304.png

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: