BiznesINFO.pl
NFZ opłata jak uniknąć

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Kapitalne wieści dla Polaków. Opłat z NFZ będzie można uniknąć

5 Września 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

NFZ ściga dłużników o zaległe opłaty za ubezpieczenie zdrowotne. Portal money.pl przedstawił historię ich czytelniczki, która otrzymała wezwanie do pracy, ale udało jej się załapać na abolicję.

NFZ ściga zalegających z opłatą

NFZ wysłało pismo do pani Aliny, która musiała zapłacić za wizytę lekarską, która miała miejsce 3 września 2015. Kobieta musiała zapłacić 120 zł. Napisała w tej sprawie do redakcji money.pl, pytając się czy po takim czasie sprawa nie powinna być przedawniona. Szczególnie, że sama podatniczka nie pamięta czy w ogóle była wtedy do lekarza. Ponadto w piśmie zaznaczono, że nie została wniesiona opłata za ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z prawem NFZ ma pięć lat na wszczęcie postępowania. Okres ten minął 3 września 2020 roku, czyli już po tym jak wysłano pismo. Jak pisze money.pl ze względu na ustawę o rozwiązaniach związanych  z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, przesunięto terminy wszczęcia takiego postępowań, które na trzy miesiące zostały wstrzymane. Jest jednak jedna metoda na uniknięcie opłaty.

- Osoby, wobec których pojawiły się wątpliwości, mają 30 dni na wyjaśnienie nam sytuacji, czyli przedstawienie dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie w tamtym czasie lub mogą jeszcze zostać zgłoszeni do ubezpieczenia, jako członek rodziny osoby ubezpieczonej (jeśli w tamtym czasie mieli do tego prawo) i sprawa może zostać umorzona - powiedziała rzecznik prasowy Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Marta Żbikowska-Cieśla.

Jest szansa na uniknięcie opłaty

Jak pisze money.pl, pani Alina nie będzie musiała zapłacić za wizytę, gdyż od 1 września 2020 r. weszła ustawa, która umarza postępowania dotyczące poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej, jeśli nie przekroczyły 500 zł. Dlatego NFZ nie będzie ściągał zaległości z tych pacjentów, których dług nie przekroczył wyżej wymienionej sumy. 

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli otrzymamy rachunek od szpitala, nie ma co liczyć na załapanie się do progu. Zwykle koszt hospitalizacji wynosi kilka tysięcy złotych, plus koszty przejazdy karetką. Dlatego warto pamiętać o składkach, w szczególności jeśli prowadzimy przedsiębiorstwo (wtedy składki opłaca się samodzielnie), czy pracując na umowie o dzieło.

<

Tagi:

OpłataNFZ

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu &quot;Świat na Kołach&quot;. Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, gł&oacute;wnie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >