NFZ opłata jak uniknąć
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 5 Września 2020

Kapitalne wieści dla Polaków. Opłat z NFZ będzie można uniknąć

NFZ ściga dłużników o zaległe opłaty za ubezpieczenie zdrowotne. Portal money.pl przedstawił historię ich czytelniczki, która otrzymała wezwanie do pracy, ale udało jej się załapać na abolicję.

NFZ ściga zalegających z opłatą

NFZ wysłało pismo do pani Aliny, która musiała zapłacić za wizytę lekarską, która miała miejsce 3 września 2015. Kobieta musiała zapłacić 120 zł. Napisała w tej sprawie do redakcji money.pl, pytając się czy po takim czasie sprawa nie powinna być przedawniona. Szczególnie, że sama podatniczka nie pamięta czy w ogóle była wtedy do lekarza. Ponadto w piśmie zaznaczono, że nie została wniesiona opłata za ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z prawem NFZ ma pięć lat na wszczęcie postępowania. Okres ten minął 3 września 2020 roku, czyli już po tym jak wysłano pismo. Jak pisze money.pl ze względu na ustawę o rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, przesunięto terminy wszczęcia takiego postępowań, które na trzy miesiące zostały wstrzymane. Jest jednak jedna metoda na uniknięcie opłaty.

- Osoby, wobec których pojawiły się wątpliwości, mają 30 dni na wyjaśnienie nam sytuacji, czyli przedstawienie dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie w tamtym czasie lub mogą jeszcze zostać zgłoszeni do ubezpieczenia, jako członek rodziny osoby ubezpieczonej (jeśli w tamtym czasie mieli do tego prawo) i sprawa może zostać umorzona - powiedziała rzecznik prasowy Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Marta Żbikowska-Cieśla.

Absolutny hit od Lidla. Z aplikacji korzysta już 6,5 mln osób, można sporo zyskaćAbsolutny hit od Lidla. Z aplikacji korzysta już 6,5 mln osób, można sporo zyskaćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zachowanie wszystkich zasad w szkołach jest niemożliwe? Niepokojące słowa nauczycieli
2. Andrzej Duda ma pilny apel do wszystkich Polaków. Prosi o bardzo ważną rzecz

Jest szansa na uniknięcie opłaty

Jak pisze money.pl, pani Alina nie będzie musiała zapłacić za wizytę, gdyż od 1 września 2020 r. weszła ustawa, która umarza postępowania dotyczące poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej, jeśli nie przekroczyły 500 zł. Dlatego NFZ nie będzie ściągał zaległości z tych pacjentów, których dług nie przekroczył wyżej wymienionej sumy.

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli otrzymamy rachunek od szpitala, nie ma co liczyć na załapanie się do progu. Zwykle koszt hospitalizacji wynosi kilka tysięcy złotych, plus koszty przejazdy karetką. Dlatego warto pamiętać o składkach, w szczególności jeśli prowadzimy przedsiębiorstwo (wtedy składki opłaca się samodzielnie), czy pracując na umowie o dzieło.

Uważaj gdzie parkujesz. Od teraz opłaty będą pięciokrotnie większeUważaj gdzie parkujesz. Od teraz opłaty będą pięciokrotnie większeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Lewandowski poruszył sercami tysięcy Polaków. Pokazał zdjęcie z córką, które rozczuli każdego (FOTO)
  2. Grozi ci mandat, o którym możesz nawet nie wiedzieć. Chodzi o naprawdę pokaźną kwotę
  3. Segregacja śmieci już nie na 5 a na 3 frakcje? Szykują się zmiany w gospodarce odpadami
  4. Aż 83 proc. Polaków zaczyna od niej dzień. Teraz grozi nam deficyt i wysokie podwyżki cen
  5. Już nie dziura, a krater. Na wypłaty rent i emerytur zabraknie nawet 100 miliardów złotych
  6. Tajna receptura na gołąbki babci Reginy, z daleka czuć ich wybitny aromat

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News