BiznesINFO.pl
NFZ nie ma funduszy?

Wikimedia Commons/Rakoon/CC1.0

W kasie NFZ już teraz brakuje miliarda złotych. Do końca roku dług może wzrosnąć aż 8 razy

28 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

NFZ ma gigantyczną dziurę w swoim budżecie. Czy pieniędzy na ratowanie życia i zdrowia wkrótce zabraknie? Ministerstwo Zdrowia zaprzecza, szpitale jednak publikują niepokojące informacje.

NFZ ma wyłom w budżecie na 8 mld złotów? Takie wiadomości podała Gazeta Wyborcza. Dziennik wskazuje, że już teraz poszukiwane są oszczędności w leczeniu pacjentów. Ministerstwo Zdrowia zaprzecza jednak i twierdzi, że o żadne dziurze nie może być mowy. Jaka jest prawda? Szpitale podają coraz więcej niepokojących informacji.

NFZ bez kasy?

Jak ujawnia Wyborcza w kasie NFZ tylko do końca tego roku może zabraknąć aż 8 mld złotych. Jak wskazuje Wojciech Wiśniewski, szef Public Policy jest to finansowa katastrofa polskiej służby zdrowia. Co najważniejsze, dane o deficycie w NFZ zostały przywołane przez Bolesława Piechę, wiceprzewodniczącego sejmowej komisji zdrowia. Polityk szacuje, że dziura wynosi od 6 do 8 miliardów. Braki w finansowaniu w pierwszej kolejności odczuwają szpitale postawione na pierwszej linii koronawirusowej bitwy. Gazeta Wyborcza wskazuje, że nie ma pieniędzy na leczenie chorych na COVID-19.

- Na początku obiecywano im, że będą otrzymywać ryczałt na leczenie i dodatek na leczenie pacjentów z koronawirusem. Tak jednak było tylko w marcu i kwietniu. Od maja NFZ nie płaci im już ryczałtu - czytamy na łamach dziennika. Business Insider dodatkowo wskazuje na rozmowę z Mariolą Szulc, dyrektor Megrez w Tychach. Opowiada ona o tym, że NFZ odebrał szpitalowi kontrakt na Izbę Przyjęć. 

Ministerstwo Zdrowia zaprzecza, żeby jakakolwiek dziura istniała. - Budżet NFZ na ten rok jest o blisko 5 mld zł większy niż w roku ubiegłym. Nie ma żadnego zagrożenia z powodu zmniejszonego wpływu składki zdrowotnej, gdyż ubytek ten jest pokrywany na bieżąco z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (…). Mówienie więc o jakiejkolwiek dziurze w budżecie NFZ jest niezgodne z prawdą - takie oświadczenie wystosowało ministerstwo w odpowiedzi do Gazety Wyborczej.

Tagi:

NFZzdrowieminister zdrowiaOszczędności

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli nie dopilnujesz jednej sprawy, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >