BiznesINFO.pl
Nadchodzą spore zmiany w NFZ

pexels/pixabay

Wielkie zmiany w NFZ. Sposób funkcjonowania będzie nie do poznania

22 Lipca 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Szykują się spore zmiany w Narodowym Funduszu Zdrowia. Chodzi głównie o tzw. pionizację, czyli centralizację NFZ i ograniczenie autonomii oddziałów terenowych. Posłowie opozycji są zdania, że reorganizacja struktur to pierwszy krok do likwidacji NFZ.

NFZ przejdzie rewolucję

Dziennik Gazeta Prawna przeanalizowała ostatnie posiedzenie Komisji Zdrowia, która obradowała nad ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia pracy NFZ. Nie obyło się bez emocji, opozycja wypowiedziała się w ostrych słowach na temat pomysłów wiceprzewodniczącego komisji. Chodzi głównie o pakiet poprawek do ustawy o zmianie niektórych ustaw, które zaproponował Bolesław Piecha, wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia. Sama ustawa miała na celu usprawnienie funkcjonowania NFZ w związku z epidemią COVID-19 i jej następstw.

Wielkie zmiany w NFZ

Poprawki Piechy mają na celu ujednolicenie struktury NFZ. - Mówimy o usprawnieniu zarządzania i zmianach organizacyjnych. To jest po prostu sensem tej poprawki. Będzie jeden pracodawca. Będzie się nazywał prezes NFZ - ogłosił Piecha. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński potwierdził, że będzie to likwidacja NFZ “ale takiego, jaki państwo stworzyliście, z kolejkami, z kontraktami dla znajomych, bez pieniędzy".

Zmiany mają dotyczyć także uprawnień ministra zdrowia, który po uprawomocnieniu ustawy miałby uzyskać moc wydawania poleceń przyszłemu prezesowi NFZ. To właśnie ta kwestia wywołała sprzeciw opozycji.

Oprócz przemian w NFZ, komisja obradowała nad zabezpieczeniem danych pacjentów. “Na tym etapie prac do projektu dodano również przepisy dotyczące bezpieczeństwa danych. Bowiem jedną z zaproponowanych w nim nowości jest powiadamianie pacjentów o e-recepcie i o e-skierowaniu za pomocą aplikacji” - podaje DGP. Jest to kwestia istotna, ponieważ zmiany, które weszły w życie w trakcie epidemii, na mocy których można było otrzymywać recepty i zwolnienia przez internet, muszą iść w parze z bezpieczeństwem pacjentów. Ich dane nie mogą znaleźć się w niepowołanych rękach.

Komisja finalnie przegłosowała przyjęcie ustawy, która trafiła do sejmu.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >