Nadchodzą spore zmiany w NFZ
pexels/pixabay
Autor Wiktoria Pękalak - 22 Lipca 2020

Wielkie zmiany w NFZ. Sposób funkcjonowania będzie nie do poznania

Szykują się spore zmiany w Narodowym Funduszu Zdrowia. Chodzi głównie o tzw. pionizację, czyli centralizację NFZ i ograniczenie autonomii oddziałów terenowych. Posłowie opozycji są zdania, że reorganizacja struktur to pierwszy krok do likwidacji NFZ.

NFZ przejdzie rewolucję

Dziennik Gazeta Prawna przeanalizowała ostatnie posiedzenie Komisji Zdrowia, która obradowała nad ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia pracy NFZ. Nie obyło się bez emocji, opozycja wypowiedziała się w ostrych słowach na temat pomysłów wiceprzewodniczącego komisji. Chodzi głównie o pakiet poprawek do ustawy o zmianie niektórych ustaw, które zaproponował Bolesław Piecha, wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia. Sama ustawa miała na celu usprawnienie funkcjonowania NFZ w związku z epidemią COVID-19 i jej następstw.

Wielkie zmiany w NFZ

Poprawki Piechy mają na celu ujednolicenie struktury NFZ. - Mówimy o usprawnieniu zarządzania i zmianach organizacyjnych. To jest po prostu sensem tej poprawki. Będzie jeden pracodawca. Będzie się nazywał prezes NFZ - ogłosił Piecha. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński potwierdził, że będzie to likwidacja NFZ “ale takiego, jaki państwo stworzyliście, z kolejkami, z kontraktami dla znajomych, bez pieniędzy".

Zmiany mają dotyczyć także uprawnień ministra zdrowia, który po uprawomocnieniu ustawy miałby uzyskać moc wydawania poleceń przyszłemu prezesowi NFZ. To właśnie ta kwestia wywołała sprzeciw opozycji.

Oprócz przemian w NFZ, komisja obradowała nad zabezpieczeniem danych pacjentów. “Na tym etapie prac do projektu dodano również przepisy dotyczące bezpieczeństwa danych. Bowiem jedną z zaproponowanych w nim nowości jest powiadamianie pacjentów o e-recepcie i o e-skierowaniu za pomocą aplikacji” - podaje DGP. Jest to kwestia istotna, ponieważ zmiany, które weszły w życie w trakcie epidemii, na mocy których można było otrzymywać recepty i zwolnienia przez internet, muszą iść w parze z bezpieczeństwem pacjentów. Ich dane nie mogą znaleźć się w niepowołanych rękach.

Komisja finalnie przegłosowała przyjęcie ustawy, która trafiła do sejmu.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News