BiznesINFO.pl
Nadchodzą spore zmiany w NFZ

pexels/pixabay

Wielkie zmiany w NFZ. Sposób funkcjonowania będzie nie do poznania

22 Lipca 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Szykują się spore zmiany w Narodowym Funduszu Zdrowia. Chodzi głównie o tzw. pionizację, czyli centralizację NFZ i ograniczenie autonomii oddziałów terenowych. Posłowie opozycji są zdania, że reorganizacja struktur to pierwszy krok do likwidacji NFZ.

NFZ przejdzie rewolucję

Dziennik Gazeta Prawna przeanalizowała ostatnie posiedzenie Komisji Zdrowia, która obradowała nad ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia pracy NFZ. Nie obyło się bez emocji, opozycja wypowiedziała się w ostrych słowach na temat pomysłów wiceprzewodniczącego komisji. Chodzi głównie o pakiet poprawek do ustawy o zmianie niektórych ustaw, które zaproponował Bolesław Piecha, wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia. Sama ustawa miała na celu usprawnienie funkcjonowania NFZ w związku z epidemią COVID-19 i jej następstw.

Wielkie zmiany w NFZ

Poprawki Piechy mają na celu ujednolicenie struktury NFZ. - Mówimy o usprawnieniu zarządzania i zmianach organizacyjnych. To jest po prostu sensem tej poprawki. Będzie jeden pracodawca. Będzie się nazywał prezes NFZ - ogłosił Piecha. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński potwierdził, że będzie to likwidacja NFZ “ale takiego, jaki państwo stworzyliście, z kolejkami, z kontraktami dla znajomych, bez pieniędzy".

Zmiany mają dotyczyć także uprawnień ministra zdrowia, który po uprawomocnieniu ustawy miałby uzyskać moc wydawania poleceń przyszłemu prezesowi NFZ. To właśnie ta kwestia wywołała sprzeciw opozycji.

Oprócz przemian w NFZ, komisja obradowała nad zabezpieczeniem danych pacjentów. “Na tym etapie prac do projektu dodano również przepisy dotyczące bezpieczeństwa danych. Bowiem jedną z zaproponowanych w nim nowości jest powiadamianie pacjentów o e-recepcie i o e-skierowaniu za pomocą aplikacji” - podaje DGP. Jest to kwestia istotna, ponieważ zmiany, które weszły w życie w trakcie epidemii, na mocy których można było otrzymywać recepty i zwolnienia przez internet, muszą iść w parze z bezpieczeństwem pacjentów. Ich dane nie mogą znaleźć się w niepowołanych rękach.

Komisja finalnie przegłosowała przyjęcie ustawy, która trafiła do sejmu.

Tagi:

NFZSejm

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >