Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Najbogatszy człowiek na świecie. Budowę imperium rozpoczął w garażu
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:34

Najbogatszy człowiek na świecie. Budowę imperium rozpoczął w garażu

Najbogatszy człowiek na świecie stworzył imperium. Zadziwiająca jest jego historia.
Breaking Bad / AMC screencap

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kim jest najbogatszy człowiek na świecie

  • Jak osiągnął swój sukces

  • Czym kieruje się w biznesie

  • Jak ogromny jest jego majątek

Najbogatszy człowiek na świecie jako twórca imperium

Hasła "handel internetowy" czy "obrót towarami online" przywodzą nam na myśl kilka skojarzeń: przede wszystkim polskie Allegro, które od lat bardzo mocno utrzymuje swoją pozycję jako jedyny tego typu polski serwis, AliExpress jako chińska platforma pozwalająca kupić nam to, czego nie ma w polskich sklepach czy eBay, czyli platforma prowadząca aukcje internetowe. Jednak największym graczem na tym rynku jest Amazon, gdzie znajdziemy wszystko, czego nasza dusza zapragnie.

Popularna Wikipedia mówi nam, że Amazon.com to "amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe, [...] zajmuje się handlem elektronicznym B2C i prowadzi największy na świecie sklep internetowy". Twórcy Amazon.com, a w tym najbogatszy człowiek na świecie, przez lata budowali pozycję swojego przedsiębiorstwa, a obecnie spółki akcyjnej. Firma prężnie działa na polskim, kanadyjskim czy brytyjskim rynku - oczywiście wyłączając rynek amerykański, bowiem tam jest prawdziwym potentatem.

Amazon spotyka się również z ogromną krytyką z różnych stron przez warunki pracy stworzone dla pracowników, ich wynagrodzenia oraz inne poczynania firmy. Stanami Zjednoczonymi wstrząsnął fakt, że to właśnie Amazon zakupił popularny "The Washington Post" oraz to, że wynajmowano boty do pisania pozytywnych opinii na temat firmy. Faktycznie, boty to zmora świata internetu oraz marketingu, jednakże dużo firm je praktykuje.

Każdy z nas zna lub chociaż raz słyszał o Amazon.com, ale kim jest twórca imperium i jednocześnie najbogatszy człowiek na świecie? Tajemnicy sukcesu najbogatszego człowieka nie poznamy nigdy, a złoty eliksir na sukces to jego tajemnica, jednakże cofając się do wypowiedzi sprzed dwudziestu lat łatwo jest stwierdzić jaka filozofia przyświecała Bezosowi. Już w 1999 r. wskazywał na obsługę klienta przez Amazona i proste zasady w zarządzaniu przedsiębiorstwem.

Najbogatszy człowiek na świecie i chwilowa utrata pozycji lidera

Najbogatszy człowiek na świecie, Jeff Bezos, nad założeniem swojej firmy pracował kilka lat i jednocześnie pracował jako analityk finansowy w amerykańskiej korporacji. Sen o Amazonie ziścił się w 1994 r., a majątek Bezosa zaczął rosnąć w oka mgnieniu. Swoje imperium założył w garażu, bowiem chciał stworzyć księgarnię internetową, jednakże od samego początku celował w handel internetowy innymi towarami. Uzyskanie 300 tys. dolarów od rodziców na rozkręcenie biznesu, pozwoliło obecnemu najbogatszemu człowiekowi na świecie rozkręcić biznes do granic możliwości.

Na listę najbogatszych Forbes'a trafił po raz pierwszy w 1999 r. z majątkiem równym 10,1 mld dol. Warto zwrócić uwagę, że dwa lata wcześniej na swoim koncie miał "zaledwie" 54 miliony dolarów. Niestety, ale jego majątek malał stopniowo i ponownie udało mu się go pomnożyć dopiero w latach 2005 - 2007. Jeff Bezos szybko zorientował się w jaki sposób funkcjonuje rynek i zdecydował się wprowadzić Amazon na giełdę, a w 2016 r. rozpoczął sprzedaż swoich udziałów w spółce. Okazuje się, że to ostatnie przyniosło do jego majątku wiele miliardów dolarów.

- Wierzę, że łatwo jest przewidzieć, że będzie na rynku dużo firm z sukcesami, będą mieć duże kapitalizacje. I że dzisiaj trudno jest przewidzieć, które to z firm. Można się zakładać, które, ale jeśli Amazon nie zostanie jedną z nich, to będziemy bardzo zawiedzeni sami sobą. Ale nie ma na to gwarancji. Jeśli spojrzymy na firmy stworzone przez rewolucję komputerową, to nikt wtedy nie powiedziałby, które z nich będą największymi wygranymi - mówił najbogatszy człowiek na świecie w wywiadzie z 1999 r. cytowanym przez Business Insider.

W owym wywiadzie Jeff Bezos wielokrotnie podkreślał, że w działalności swojej firmy stawia na klienta. - Dla mnie nie ma znaczenia, czy jesteśmy "czysto internetowi" czy nie. Dla mnie znaczenie ma, czy dostarczamy najlepsze doświadczenie klienta. Internet-śminternet, to nie ma znaczenia - tłumaczył.

Majątek Jeffa Bezosa szacuje się na ok. 171,6 mld dolarów i jest on bogatszy niż przed rozwodem. Przypomnijmy, że ten kosztował go 25 proc. posiadanych akcji Amazon, a Mackenzie Bezos, dysponuje majątkiem wycenianym na ok. 56,9 mld dolarów. Co więcej, najbogatszy człowiek na świecie, według wskaźnika Bloomberg Billionaires tylko w 2020 r. pomnożył swój majątek o kwotę od 76,1 mld dol. do 191 mld.