Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Na starych telefonach komórkowych można nieźle zarobić. Niektóre modele są warte fortunę
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 20.06.2023 19:50

Na starych telefonach komórkowych można nieźle zarobić. Niektóre modele są warte fortunę

Stare telefony komórkowe
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Serwis Strefa Biznesu informuje, że stare telefony komórkowe są poszukiwane przez kolekcjonerów. Niektóre modele mogą być warte nawet kilka tysięcy złotych.

Kolekcjonerzy poszukują starych telefonów komórkowych

W ostatnim czasie obserwujemy coraz większe zainteresowanie przedmiotami pochodzącymi z czasów PRL, a nawet lat 90. Kolekcjonerzy poszukują starych aparatów fotograficznych, klaserów z monetami, nietypowych szkieł, mebli czy porcelany. Ku zaskoczeniu wielu, również telefony komórkowe, jeszcze kilka lat temu uważane za przestarzałe i często z tego powodu chowane do szuflady, stają się przedmiotami kolekcjonerskimi. Entuzjaści elektroniki poszukują ich na pchlich targach lub w popularnych serwisach sprzedażowych.

Genialne pomysły, które przynoszą krocie. Te nietypowe biznesy biją rekordy zysków

63 tys. dolarów za iPhone'a

Najbardziej poszukiwanym ze wszystkich telefonów komórkowych jest iPhone 1. generacji, który został zaprezentowany światu w 2007 r. Urządzenia z logo jabłuszka cieszą się nieustającą popularnością, nie dziwi więc fakt, że pierwsza generacja tego telefonu jest najbardziej pożądana przez kolekcjonerów i zagorzałych fanów marki. 

W lutym 2023 r. tatuażystka z New Jersey wystawiła na licytację właśnie taki telefon. Kobieta uzyskała za niego zawrotną kwotę 63 tys. dolarów. iPhone był w fabrycznym pudełku, które nigdy nie zostało otwarte przez właścicielkę.

Polacy pozwali niemieckie koncerny na grube miliony. Chodzi o odszkodowania dla ofiar II wojny światowej.

Jakie modele są popularne?

Strefa Biznesu podaje, że kolekcjonerzy poszukują wielu modeli. Wśród nich bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się Motorola DynaTAC 8000x, za którą można dostać od tysiąca do 5 tysięcy dolarów.

Perełką na aukcjach kolekcjonerskich jest również Nokia 8800 Sirocco. Model, który trafił do sprzedaży w 2007 roku można obecnie sprzedać za nawet 5 tys. zł. Za wersję wykonaną ze złota można dostać nawet 10 tys. zł. Motorola Aura R1 z obrotową klawiaturą jest obecnie warta prawie tysiąc euro.

Tagi: Technologia