Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Można otrzymać dodatek na gaz. Potrzebny jeden wniosek
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 26.11.2023 21:15

Można otrzymać dodatek na gaz. Potrzebny jeden wniosek

Pieniądze
Iberion

Możliwość otrzymania dodatku pieniężnego za gaz jest bardzo atrakcyjną propozycją dla wielu Polaków. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że obecna sytuacja cenowa nie wygląda najlepiej, zaś przyszły rok w dalszym ciągu stoi pod znakiem zapytania.

Dodatek na gaz

Wzrosty kwot rachunków za energię coraz bardziej rozbudzają niepokój wśród mieszkańców Polski. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, iż nie wiadomo, czy w przyszłym roku kontynuowane będą programy związane z zamrożeniem cen energii.

Okazuje się jednak, że spora część Polaków może liczyć na wsparcie w sprawie opłat za gaz. Jak podaje serwis wydarzenia.interia.pl, mogą je otrzymać tylko osoby, których imię i nazwisko widnieje na umowie z dostawcą tego surowca.

Wyższa emerytura dla urodzonych w tym przedziale czasowym. Trzeba spełnić jeszcze jeden warunek

Łatwe warunki do spełnienia

Cała sytuacja wygląda prościej, niż mogłoby się wydawać. Rekompensata podatku VAT za faktury za gaz - ponieważ tak w istocie nazywa się dodatek - przysługuje po uprzednim spełnieniu kilku warunków.

Pieniądze mogą otrzymać ci, których dom jest ogrzewany kotłem, bojlerem, kominkiem lub podgrzewaczem gazowym. W przypadku tego ostatniego, musi on być przepływowy. Źródło ogrzewania musi być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do końca jesieni, czyli 21 grudnia 2023 roku. Jednocześnie należy spełnić kryteria dochodowe, które wynoszą max. 1500 zł przeciętnego dochodu na mieszkańca gospodarstwa wieloosobowego bądź max 2100 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych (kwoty miesięczne).

Konieczne złożenie wniosku

Rekompensaty nie można otrzymać bez złożenia odpowiedniego wniosku. Do końca lutego 2024 roku możliwe jest złożenie wniosku z fakturami za okresy rozliczeniowe od początku stycznia 2023; później będzie można to zrobić jedynie na faktury sprzed 30 dni.

Jedynym sposobem złożenia wniosku jest skorzystanie z platformy elektronicznej ePUAP. Konieczne jest podanie danych wszystkich mieszkańców gospodarstwa domowego oraz numer konta bankowego w celu przekazania zwrotu. Wymagane jest dołączenie wszystkich faktur VAT i dowodów uiszczenia wpłaty za odpowiednie okresy rozliczeniowe.

źródło: wydarzenia.interia.pl