Morawiecki
Wikipedia/Barth / MSC
Autor Paulina Musianek - 24 Sierpnia 2019

Morawiecki: Mamy plan dla wsi. Składa się z wielu konkretnych działań

Morawiecki odwiedzając w Miedźnie 100 hektarowe gospodarstwo opowiadał o planach partii dotyczących wsi. "Silna wieś to polski interes narodowy" - mówił.

Morawiecki w Miedźnie

Morawiecki dziękując mieszkańcom Miedźna za przyjęcie podkreślał, że w interesie Polski jest "bardzo silne rolnictwo" i tworzenie jak najlepszych warunków dla rolników.

Każdy rolnik, każdy mieszkaniec wsi doskonale wie, że by dobrze zagospodarować swoje posiadane ziemie, swoje zwierzęta, to trzeba dobrze rozplanować prace i dlatego my mamy również plan dla wsi – mówił premier. Ten plan dla wsi składa się na wiele konkretnych działań - tłumaczył.

Jednym z elementem tego planu ma być rolniczy handel detaliczny, dzięki któremu rolnicy mogą ominąć pośredników zabierających część marży. Morawiecki przekonywał, że polskie produkty rolne coraz lepiej sprzedają się w Europie zachodniej, więc polscy rolnicy z pewnością zwiększą sprzedaż na tamtych rynkach. Premier zachęcał również rolników do aktywności.

Zawiązujcie grupy producenckie, również grupy spółdzielcze, by móc konkurować ze wszystkimi w zachodniej Europie (...) Dla nas rolnicy są grupą zawodową, ale też tymi producentami, do których kierujemy największe wsparcie - mówił do zgromadzonych.

Odszkodowania i dopłaty

Morawiecki podkreślał, że ma świadomość jak duże straty spowodowała susza. Apelował, aby wójtowie jak najszybciej oszacowali straty, aby rolnicy mogli ubiegać się o odszkodowanie. Zapewniał też na rząd przygotował 450 mln zł na budowę studni. Premier nawiązał też do rządowego "Planu dla wsi", obejmującego m.in. dopłaty do akcyzy na paliwo rolnicze.

Zwiększyliśmy nieruszaną kwotę od dawna – z 86 litrów do 100 litrów - podkreślił. Jak dodał, pojawiły się też nowe dopłaty do paliwa, jak do DJP (dużych jednostek przeliczeniowych), czyli do sztuk dużych zwierząt hodowlanych.

Wymienił też inne programy, dotyczące wapnowania gleb, małej retencji czy stabilizacji cen, przez budowę odpowiednich mechanizmów.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News