Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Gratka dla kolekcjonerów. Pierwsza oficjalna srebrna moneta igrzysk olimpijskich
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:53

Gratka dla kolekcjonerów. Pierwsza oficjalna srebrna moneta igrzysk olimpijskich

Moneta igrzyska olimpijskie
Michael Wedermann/Pixabay

Moneta "Helsinki 1952" była pierwszą oficjalną kolekcjonerską monetą związaną z igrzyskami olimpijskimi. Legendarny numizmat powraca w wielkim stylu. Skarbnica Narodowa postanowiła rozpocząć serię bicia monet olimpijskich od fińskiej "Helsinki 1952" - pierwszej oficjalnej monety nowożytnych igrzysk olimpijskich. Jak zapowiada SN, to dopiero początek.

Moneta "Helsinki 1952"

Zamówienie monety "Helsinki 52" otwiera drogę do pierwszeństwa zakupy pozostałych monet z serii, a Skarbnica Narodowa ma ambitną wizję. Jak podkreśla przedsiębiorstwo, SN jest oficjalnym dystrybutorem monet olimpijskich w Polsce. Postanowiono, że serię otworzy fińska srebrna moneta. Skarbnica Narodowa zaznacza, że Helsinki 1952 to "perła numizmatyczna każdego cennego zbioru, ale stanowi jedynie początek ekscytującej serii oficjalnych srebrnych monet olimpijskich.".

Moneta ukaże się w Polsce w bardzo niewielkim nakładzie - jedynie 750 sztuk. Jak wskazuje SN, srebrna moneta o wartości 500 marek fińskich była emitowana w latach 1951-52. Waga "krążka" to 12 g, a średnica to 32 mm. Kompletna kolekcja składa się z 29 monet - każdy pieniądz zamówiony w Skarbnicy Narodowej potwierdzony jest certyfikatem autentyczności. Klienci, którzy zapiszą się do prenumeraty pełnej kolekcji monet otrzymają eleganckie kasetki kolekcjonera do przechowywania i eksponowanie monet, certyfikaty autentyczności monet oraz indywidualne świadectwo własności.

Pierwsza moneta "Helsinki 52" kosztuje 139 zł. Każda kolejna przesyłka to 590 zł - jednak będą one zawierały po dwie monety (za wyjątkiem Soczi 2014 i Rio 2016). Siedem przesyłek z najrzadszymi monetami wyceniono na 890 zł. Do każdej przesyłki należy doliczyć koszt pakowania i transportu - 11,95 zł. Skarbnica Narodowa podkreśla, że z prenumeraty można w każdej chwili zrezygnować, a towar zwrócić w czasie 14 dni od otrzymania.

Oficjalne materiały reklamowe pochodzą ze strony internetowej Skarbnicy Narodowej