Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 24.03.2023 15:02

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć

Przemysław Czarnek
Domena publiczna

Przemysław Czarnek przyznał, że uczniowie są przeciążeni. Ministerstwo edukacji planuje zmniejszyć ilość godzin lekcyjnych. 

Mniej godzin zajęć

W audycji “Otwarte karty” minister edukacji poinformował, że w ministerstwo pracuje nad zmniejszeniem ilości zajęć lekcyjnych. 

Jak poinformował, specjaliści pracują nad tym, by zmniejszyć obciążenia dla uczniów o kilka godzin tygodniowo, chodziło o 3-5 godzin, żeby uczniowie mieli czas na inne, pozalekcyjne aktywności.

Na razie minister nie podał, których zajęć miałoby być mniej ani kiedy dokładnie możemy spodziewać się zmian.  

Liczba godzin spędzanych przez uczniów w szkole

Rodzice przyznają, że podstawa programowa w szkołach podstawowych po reformie związanej z likwidacją gimnazjów jest przeładowana, a sami uczniowie są zmęczeni ilością zajęć w szkole. 

Jak podaje portal strefaedukcaji.pl, ramowy plan lekcji dla dzieci w edukacji wczesnoszkolnej wynosi 20 godzin zajęć tygodniowo, uczniowie klasy czwartej 24 godziny lekcyjne, w przypadku uczniów klas 7 i 8 są to 32 godziny lekcyjne. 

Uczniowie szkół ponadpodstawowych w zależności od typu szkoły mają w szkole nawet 36 godzin (nie licząc klas maturalnych), liczba ta jednak może się wahać od 31 do 36, w zależności od typu szkoły i podstawy programowej. 

Podstawa programowa

Podstawa programowa określa obowiązkowy na danym etapie edukacyjnym treści nauczania, które nauczyciele muszą uwzględnić w programie nauczania.

 

Tagi: Edukacja