Szukanie mieszkania w kwarantannie graniczy z cudem
pixabay/smasia
Autor Radosław Święcki - 27 Marca 2020

Wynajmujący mieszkanie pod specjalną ochroną. Lokatorzy muszą spełnić tylko dwa warunki

Wynajmujący mieszkanie będą mogły mieszkać na dotychczasowych warunkach do końca czerwca – zakłada rządowa tarcza antykryzysowa. Konieczne będzie jednak spełnienie dwóch kluczowych warunków.

Wynajmujący mieszkanie pod ochroną

Szukanie mieszkania do wynajęcia w sytuacji pandemii koronawirusa i wprowadzonych w związku z tym ograniczeń jest praktycznie nierealne. O osobach w takiej sytuacji pomyślał rząd, nowelizacjąc specustawę, znaną bardziej jako tzw. tarczą antykryzysową, która w piątek ma zostać przyjęta przez Sejm.

Przepisy zakładają, że osoby wynajmujące mieszania, które zawarły umowy przed 1 kwietnia 2020 r. i umowy te kończą się przed 30 czerwca 2020 r., będą mogły jednostronne je przedłużyć. Kwietniowa data bierze się stąd, że właśnie wtedy rozwiązania tarczy mają wejść w życie.

Skarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzySkarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzyCzytaj dalej

Jak to wszystko ma wyglądać w praktyce? Osoby wynajmujące mieszkanie będą musiały złożyć właścicielowi (na piśmie, bądź mailem lub smsem) jednostronne oświadczenie dotyczące przedłużenia wynajmu. Oświadczenie należy przesłać najpóźniej w dniu, w którym wygasa umowa najmu.

– Takie oświadczanie, złożone właścicielowi mieszkania, będzie wystarczające, by musiał przedłużyć wynajem mieszkania lokatorowi do końca czerwca na dotychczasowych warunkach, czyli za te same pieniądze – mówi w rozmowie z Money.pl prawnik Mariusz Kowolik, partner w kancelarii Sadkowski i Wspólnicy sp. K. z Warszawy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Sondaż, jakiego jeszcze nie było. Wiemy, co stanie się, jeśli wybory nie zostaną przełożone

Kluczowe warunki

By przedłużyć wynajęcie mieszkania, konieczne będzie spełnienie dwóch kluczowych warunków. Wynajmujący nie mogą być tzw. uciążliwymi lokatorami (nie zakłócają porządku i nie dewastują mieszkania), a także zalegać z opłatami z tytułu najmu więcej niż za jeden okres rozliczeniowy (jeśli zalegają, muszą wówczas uregulować dług).

Przedłużenie wynajmu nie będzie również możliwe u osób, które posiadają tytuł prawny do innego mieszkania, znajdującego się w tej samej miejscowości lub w jej pobliżu.

Zrobisz przelew i możesz dostać karę. Na tych, którzy nie stosują się do przepisów czekają groźne konsekwencjeZrobisz przelew i możesz dostać karę. Na tych, którzy nie stosują się do przepisów czekają groźne konsekwencjeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy
  2. Koronawirus może być niebezpieczny również dla młodych. 12-latka walczy o swoje życie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: przedłużono zamknięcie granic Polski. Wiadomo do kiedy
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News