BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Będą budować mieszkania specjalnie dla seniorów

10 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Mieszkanie przystosowane do potrzeb seniorów to w nadchodzącej przyszłości konieczność na rynku deweloperskim. Lokale, które nie będą spełniać wymogów, będą znacznie tracić na wartości. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na to, że do 2030 roku j

Mieszkanie specjalnie dla emerytów

Mieszkanie przystosowane do potrzeb emerytów już niedługo powinno być standardem w nowoczesnym budownictwie. Jak podaje businessinsider.pl, zmieniająca się demografia już teraz determinuje ceny mieszkań, a w niedalekiej przyszłości starzenie się społeczeństwa jeszcze bardziej wpłynie na rynek nieruchomości. Cena za mieszkanie, które nie spełnia wymogów będzie znacznie tracić na wartości. Lokale będą musiały też być przebudowywane, by dostosować je do potrzeb seniorów.

Mieszkanie dla seniora to przyszłość

Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich w rozmowie z Business Insider Polska tłumaczy, że starzenie się społeczeństwa wpłynie na wzrost popytu na nieruchomości dostosowane do osób starszych. Rozwijana ma być też idea tzw. assisted living, co oznacza mieszkanie, w którym można żyć samodzielnie, ale opiera się też na dodatkowych fundamentach, takich jak opieka medyczna w pobliżu i zapewnienia wsparcia dla osób w podeszłym wieku.

To kwestia czasu

Jednak jak na razie w Polsce nie powstało ani jedno osiedle mieszkaniowe dedykowane emerytom. Zdaniem Zbigniewa Jaroszka, mieszkanie dla seniorów to zjawisko nowe, które deweloperzy w Polsce dopiero analizują. Seniorzy stanowią też zaledwie 3-5 proc. krajowego popytu na nieruchomości. A to za mało, by przekonać ich rewolucyjnych zmian w budownictwie. Jednak ekspert w rozmowie z businessinsider.pl przyznaje, że prędzej czy później rynek deweloperski w Polsce odczuje wpływ zmian demograficznych. Starzenie się społeczeństwa jest nieuniknione. 

Projekt powinien być przemyślany

Choć jest to na razie rzadkość, to w Polsce można już natrafić na nowoczesne projekty, które uwzględniają czynniki mogące poprawić jakość życia seniorów. Business Insider Polska podaje przykłady takich inwestycji “Warta Residence” czy projekt Skanska pt. “Holm House 1”. Obiekty są przystosowane do potrzeb seniorów, przemyślane architektonicznie, mieszczą się niedaleko kompleksów medycznych, a nawet posiadają alarmy do wezwania opieki. Zdaniem Aleksandry Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska, deweloperzy już na fazie projektowania powinni brać pod uwagę takie czynniki jak potrzeby mieszkańców, ich przyzwyczajenia i komfort. - Mądrze zaprojektowane mieszkania mają tę zaletę, że umożliwiają liczne modyfikacje w ich obrębie, bez konieczności przeprowadzki tylko z uwagi na metrykę czy stan zdrowia - podkreśla cytowana przez businessinsider.pl Aleksandra Goller.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >