BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Będą budować mieszkania specjalnie dla seniorów

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Mieszkanie specjalnie dla emerytów

Mieszkanie przystosowane do potrzeb emerytów już niedługo powinno być standardem w nowoczesnym budownictwie. Jak podaje businessinsider.pl, zmieniająca się demografia już teraz determinuje ceny mieszkań, a w niedalekiej przyszłości starzenie się społeczeństwa jeszcze bardziej wpłynie na rynek nieruchomości. Cena za mieszkanie, które nie spełnia wymogów będzie znacznie tracić na wartości. Lokale będą musiały też być przebudowywane, by dostosować je do potrzeb seniorów.

Mieszkanie dla seniora to przyszłość

Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich w rozmowie z Business Insider Polska tłumaczy, że starzenie się społeczeństwa wpłynie na wzrost popytu na nieruchomości dostosowane do osób starszych. Rozwijana ma być też idea tzw. assisted living, co oznacza mieszkanie, w którym można żyć samodzielnie, ale opiera się też na dodatkowych fundamentach, takich jak opieka medyczna w pobliżu i zapewnienia wsparcia dla osób w podeszłym wieku.

To kwestia czasu

Jednak jak na razie w Polsce nie powstało ani jedno osiedle mieszkaniowe dedykowane emerytom. Zdaniem Zbigniewa Jaroszka, mieszkanie dla seniorów to zjawisko nowe, które deweloperzy w Polsce dopiero analizują. Seniorzy stanowią też zaledwie 3-5 proc. krajowego popytu na nieruchomości. A to za mało, by przekonać ich rewolucyjnych zmian w budownictwie. Jednak ekspert w rozmowie z businessinsider.pl przyznaje, że prędzej czy później rynek deweloperski w Polsce odczuje wpływ zmian demograficznych. Starzenie się społeczeństwa jest nieuniknione. 

Projekt powinien być przemyślany

Choć jest to na razie rzadkość, to w Polsce można już natrafić na nowoczesne projekty, które uwzględniają czynniki mogące poprawić jakość życia seniorów. Business Insider Polska podaje przykłady takich inwestycji “Warta Residence” czy projekt Skanska pt. “Holm House 1”. Obiekty są przystosowane do potrzeb seniorów, przemyślane architektonicznie, mieszczą się niedaleko kompleksów medycznych, a nawet posiadają alarmy do wezwania opieki. Zdaniem Aleksandry Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska, deweloperzy już na fazie projektowania powinni brać pod uwagę takie czynniki jak potrzeby mieszkańców, ich przyzwyczajenia i komfort. - Mądrze zaprojektowane mieszkania mają tę zaletę, że umożliwiają liczne modyfikacje w ich obrębie, bez konieczności przeprowadzki tylko z uwagi na metrykę czy stan zdrowia - podkreśla cytowana przez businessinsider.pl Aleksandra Goller.

Tagi:

mieszkanieJak przygotować się do kupna mieszkania?

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]