BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Fatalny wyciek danych z mBanku. Klienci mogą stracić wszystko

26 Września 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

mBank ma nie lada problem. Jak podał sam, a także donoszą media - doszło do ataku i wycieku danych. W tarapatach są nie tylko klienci, ale i partnerzy. Fałszywe maile zalały skrzynki.

mBank został zaatakowany przez hakerów. Jak podaje portal niebezpiecznik.pl, wszystko wskazuje na to, że ktoś nieuprawniony uzyskał dostęp do skrzynek pocztowych kilku pracowników mBanku. Mowa o spółce mFinanse, która należy do mBank i świadczy usługi doradztwa finansowego.

Dzięki włamowi oszustom udało się wejść w posiadanie adresów e-mailowych klientów banku, ale także pełnej korespondencji personelu z klientami, przede wszystkim dotyczącej kredytów. Taka potrafi natomiast zawierać sporo informacji, niestety, przede wszystkim dość wrażliwych. Jednak oszuści nie poprzestali jedynie na zebraniu danych.

mBank ostrzega klientów

Jak podał mBank, a dokładniej jego spółka, mFinanse, hakerzy, podszywając się pod personel mBanku, rozsyłają do klientów maile z oficjalnych kont personelu. Te zawierają w sobie załączniki z rozszerzeniem .doc, którego nie należy otwierać. Wewnątrz czyha bowiem wirus, który jest w stanie wykraść wszelkie hasła z naszego komputera, a także monitorować zachowanie użytkownika.

 - UWAGA! Atak hakerów na mFinanse W imieniu naszej spółki rozsyłane są fałszywe wiadomości w różnych językach z załącznikiem tekstowym .DOC. Prosimy nie otwierać takich załączników! mFinanse nie jest ich nadawcą. Analizujemy zdarzenie i intensywnie działamy, by zapobiec jego potencjalnym konsekwencjom oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia podobnych incydentów w przyszłości. O sprawie poinformujemy uprawnione organy zgodnie z przepisami prawa - podał mBank w oświadczeniu.

Nie tylko mBank ma problemy. PKO BP też zaatakowane

Żeby tego było mało, w ten sam sposób zaatakowani zostali klienci PKO BP. Osoby korzystające z usług PKO Leasing, dowiedziały się już 19 września, że PKO Leasing ma problem z przejęciem części skrzynek pocztowych personelu przez hakerów. W tym wypadku oszuści rozsyłają tego samego wirusa.

 - Informujemy, że mamy do czynienia z atakiem z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania. Oprogramowanie rozsyła wiadomości e-mail z zainfekowanym załącznikiem, podszywając się pod różnego rodzaju instytucje, w tym PKO Leasing S.A. Wiadomości te nie są wysyłane z serwerów PKO Leasing i od pracowników PKO Leasing. Prosimy nie wykonywać żadnej czynności wskazanej w mailu i usunąć wiadomość e-mail - podaje PKO BP.

Tagi:

PolskamBankkonta bankowe

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

emeryci

Polska i Świat

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 roku

Czytaj więcej >
Protest ratowników

Polska i Świat

Protesty w Ułan Bator. Demonstranci domagają się śledztwa w sektorze węglowym

Czytaj więcej >
prawo jazdy na traktor

Polska i Świat

Będą nowe dopłaty dla rolników. Więcej pieniędzy niż się spodziewano

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykują się spore zmiany w kadrach PKO BP. Przetasowania na najwyższych szczeblach

Czytaj więcej >
Uwaga na oszustwa przez telefon.

Polska i Świat

ZUS ostrzega przed dziwnymi telefonami. Dzwonią oszuści

Czytaj więcej >
cmentarz, grob

Polska i Świat

Nadchodzą znaczne zmiany w prawie pogrzebowym. Jest apel o wzrost zasiłku

Czytaj więcej >