BiznesINFO.pl
Mandat za śmieci

wikimedia

Nie mówisz prawdy w sprawie swoich śmieci? Czeka cię mandat 500 złotych, nie ma żartów

12 Lipca 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Mandat za niewypełnienie obowiązków wynikających z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, może wynieść nawet 500 zł. Taka kwota znalazła się w projekcie nowego rozporządzenia, które dotyczy nieprawidłowości w kwestii deklaracji śmie

Mandat będzie groził między innymi za niezłożenie deklaracji w terminie (nie później niż 14 dni od zamieszkania lub wyprodukowania odpadów), brak jej aktualizacji, gdy zmieniła się liczba domowników, czy niekompostowanie ich mimo deklaracji założenia kompostownika. Kary będą także, jeśli skłamie się, że segreguje się śmieci.

Mandat za błędy w deklaracji śmieciowej

Jak jednak pisze Gazeta Wyborcza, coraz więcej Polaków segreguje śmieci. Wiele osób nawet dzwoni do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania (MPO), żeby dowiedzieć się, gdzie wyrzucać dane odpady, co świadczy o dużym zaangażowaniu oraz obawą przed karą.

- Codziennie dostajemy pytania od mieszkańców, czasem bardzo szczegółowe, dotyczące segregowania. Widać, że jeśli nie wiedzą, do jakiej frakcji wrzucić konkretny rodzaj odpadu, wolą zapytać, niż ryzykować błąd - powiedział dla GW rzecznik MPO Piotr Odorczuk.

Wzrost opłat za śmieci powodem segregacji

W ostatnim czasie odnotowano spory wzrost opłat za śmieci względem poprzednich lat. Segregacja śmieci jest więc nie tylko metodą na dbanie o środowisko, ale także zaoszczędzenie pieniędzy. Planowana kara 500 zł może poważnie uderzyć w  budżety niektórych osób.

- W wielu gminach to nawet dziesięciokrotnie więcej, niż wynosi miesięczna opłata za odbiór odpadów za jedną osobę. Im wyższe kary za wykroczenia, tym większa skuteczność w walce z nimi. W Polsce za wysypanie tony gruzu do lasu grozi kara 150 zł, podczas gdy w niektórych stanach USA kilka tysięcy dolarów. Dlatego u nas wciąż to się zdarza, a tam nikt nie chce ryzykować - powiedział dyrektor biura Związku Miast Polskich, Andrzej Porawski.

Tagi:

Odpadypieniądzemandat

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >