Mandat za śmieci
wikimedia
Autor Konrad Karpiuk - 12 Lipca 2020

Nie mówisz prawdy w sprawie swoich śmieci? Czeka cię mandat 500 złotych, nie ma żartów

Mandat za niewypełnienie obowiązków wynikających z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, może wynieść nawet 500 zł. Taka kwota znalazła się w projekcie nowego rozporządzenia, które dotyczy nieprawidłowości w kwestii deklaracji śmieciowej.

Mandat będzie groził między innymi za niezłożenie deklaracji w terminie (nie później niż 14 dni od zamieszkania lub wyprodukowania odpadów), brak jej aktualizacji, gdy zmieniła się liczba domowników, czy niekompostowanie ich mimo deklaracji założenia kompostownika. Kary będą także, jeśli skłamie się, że segreguje się śmieci.

Mandat za błędy w deklaracji śmieciowej

Jak jednak pisze Gazeta Wyborcza, coraz więcej Polaków segreguje śmieci. Wiele osób nawet dzwoni do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania (MPO), żeby dowiedzieć się, gdzie wyrzucać dane odpady, co świadczy o dużym zaangażowaniu oraz obawą przed karą.

Masz w domu stare płyty? Niektóre są warte fortuny, warto przetrzepać piwnice, bo można sporo zarobićMasz w domu stare płyty? Niektóre są warte fortuny, warto przetrzepać piwnice, bo można sporo zarobićCzytaj dalej

- Codziennie dostajemy pytania od mieszkańców, czasem bardzo szczegółowe, dotyczące segregowania. Widać, że jeśli nie wiedzą, do jakiej frakcji wrzucić konkretny rodzaj odpadu, wolą zapytać, niż ryzykować błąd - powiedział dla GW rzecznik MPO Piotr Odorczuk.

Wzrost opłat za śmieci powodem segregacji

W ostatnim czasie odnotowano spory wzrost opłat za śmieci względem poprzednich lat. Segregacja śmieci jest więc nie tylko metodą na dbanie o środowisko, ale także zaoszczędzenie pieniędzy. Planowana kara 500 zł może poważnie uderzyć w budżety niektórych osób.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Poszukiwana puma wraz z właścicielem. Ujawniono porażające fakty nt. całej sprawy, możliwe, że zwierze się męczy

- W wielu gminach to nawet dziesięciokrotnie więcej, niż wynosi miesięczna opłata za odbiór odpadów za jedną osobę. Im wyższe kary za wykroczenia, tym większa skuteczność w walce z nimi. W Polsce za wysypanie tony gruzu do lasu grozi kara 150 zł, podczas gdy w niektórych stanach USA kilka tysięcy dolarów. Dlatego u nas wciąż to się zdarza, a tam nikt nie chce ryzykować - powiedział dyrektor biura Związku Miast Polskich, Andrzej Porawski.

Rok życia psa to wcale nie 7 lat, naukowcy mają nowy przelicznik. Ile ludzkich lat ma pies?Rok życia psa to wcale nie 7 lat, naukowcy mają nowy przelicznik. Ile ludzkich lat ma pies?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje 46-latka. Tragedia na Lubelszczyźnie
  2. Co najmniej 40 osób nie żyje, tysiące ludzi bez domu. Żywioł nie miał litości za granicą
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Zobaczyli jak wyglądał tort weselny i zaniemówili, wybuchła afera. Niesmak pozostał, choć tort był smaczny
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News