Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznaje, że jesienią może być gorzej
Flickr/Kancelaria Premiera
Autor Radosław Święcki - 28 Lipca 2020

Szumowski gotowy na czarny scenariusz jesieni. Przyznaje, że może być znacznie gorzej

Boimy się jednej rzeczy - koincydencji grypy, paragryp i COVID-19, dlatego że wszystkie te choroby mają bardzo podobne objawy - mówi w rozmowie z portalem Medonet.pl minister zdrowia Łukasz Szumowski i przyznaje, że w związku ze spodziewaną jesienią drugą falą koronawirusa sytuacja może wyglądać gorzej niż obecnie.

Łukasz Szumowski o drugiej fali koronawirusa

W obszernym wywiadzie dla portalu Medonet.pl minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznaje, że nadal odczuwa strach w związku z pandemią koronawirusa. - Oczywiście, że tak. Pamiętajmy, że w tej chwili ruszyły już przygotowania do jesieni. To jest ogromne wyzwanie i logistyczne i medyczne i organizacyjne. Bo jeżeli popatrzymy na infekcje górnych dróg oddechowych w czasie sezonowej grypy, to jest to tygodniowo kilkaset tysięcy osób. Pojawia się więc ogromny problem z mieszaniem się potencjalnych chorych na COVID-19 i osób, które mają grypę. To niewątpliwie będzie wyzwanie - mówi szef resortu zdrowia.

Pytany o to, czy w związku ze spodziewaną jesienią drugą falą koronawirusa sytuacja może wyglądać gorzej niż obecnie, minister zdrowia odpowiada twierdząco. - Tak i wszyscy są tu niestety zgodni. Pierwsza fala jest już za nami, ale wirus nie znika. Tak stanie się dopiero, kiedy będziemy mieli szczepionkę i leki. A teraz patrzymy na dobowe wzrosty i spadki liczby zachorowań - mówi Szumowski.

Biedronka ominęła zakaz handlu. Zakupy zrobisz nawet w niedzielęBiedronka ominęła zakaz handlu. Zakupy zrobisz nawet w niedzielęCzytaj dalej

- Boimy się jednej rzeczy - koincydencji grypy, paragryp i COVID-19, dlatego że wszystkie te choroby mają bardzo podobne objawy. Największym wyzwaniem będzie oddzielenie osób z koronawirusem SARS-CoV-2 od tych z grypą i taki sposób zarządzania całym systemem, żeby pacjenci wzajemnie się nie zarażali - dodaje.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polskę obiegły tragiczne informacje. Nie żyje Ewa Tyburczyk
2. Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już ceny
3. Brat Jacka Kurskiego nie chce go znać? Wielki konflikt, o którym się nie mówi: "Odreagowujesz kłamliwym atakiem na rodzinę"

Chorzy na grypę bardziej podatni na koronawirusa?

Łukasz Szumowski pytany był również, czy osoby, które przejdą grypę, będą bardziej podatne na koronawirusa wywołującego COVID-19. Szef resortu zdrowia podkreśla, iż “nie wiemy jak się zachowają te dwie choroby, gdyż nie mieliśmy do tej chwili tego typu przypadków”.

- Pamiętajmy, że COVID-19 to jeszcze nowa choroba, o której mamy wiedzę od dopiero sześciu miesięcy. Mam nadzieję, że inna infekcja wirusowa nie będzie predestynowała do zachorowania na COVID-19. To nie jest częste zjawisko, by chory przechodził dwie choroby zakaźne naraz, ale oczywiście tutaj trzeba mieć pełną pokorę i przygotowywać się na najgorsze, licząc na najlepsze - stwierdza Szumowski.

Zawieszenie czternastki na 3 lata, 30% pensji mniej i zmiana zasad zarabiania. Jest groźba strajku generalnegoZawieszenie czternastki na 3 lata, 30% pensji mniej i zmiana zasad zarabiania. Jest groźba strajku generalnegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: Nie żyje Kinga Domańska
  2. Tuż przed śmiercią Kotulanka wykonała telefon. Prawda na temat treści rozmowy zasmuca, wiadomo co powiedziała
  3. IMGW wydał pilne ostrzeżenie. Na południu Polski będzie niebezpiecznie
  4. Polacy zaczęli niemal masowo kupować dwa produkty. Hurtownie nie nadążają
  5. Trwają poszukiwania wyjątkowego Polaka. Czeka na niego ponad milion zł, niesamowita wiadomość
  6. Przyjmiesz spadek, a bank weźmie się nawet za twoją pensję. Możesz wpaść w spore tarapaty
  7. Dziś po wejściu do Biedronki możesz zaniemówić. Wystarczy mieć przy sobie jedną monetę
Od dzisiaj hit w Lidlu. Niezbędne wakacyjne akcesoria bez których ani rusz za groszeOd dzisiaj hit w Lidlu. Niezbędne wakacyjne akcesoria bez których ani rusz za groszeCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News