BiznesINFO.pl

Jan BIELECKI/East News

Linie lotnicze podrywają floty, a zakaz lotów nad Polską przedłużony. Premier wyznaczył nową datę

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Loty wstrzymane

Loty nad terytorium Polski nadal będą niemożliwe. Dotychczasowe przepisy, które uziemiły linie lotnicze, obowiązywały do 9 maja. Nowe rozporządzenie, podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego, wchodzi w życie 10 maja. Wynika z niego, że zakaz lotów zostanie podtrzymany do 23 maja 2020 r.

Zakaz nie obejmuje rejsów zleconych przez Prezesa Rady Ministrów i lotów czarterowych realizowanych przez obcych przewoźników celem powrotu ich obywateli do kraju. Wyjątek stanowią również statki powietrzne, które lądują, aby załadować lub dostarczyć towary i pocztę – podaje tvn24.pl.

PLL LOT przedłużył uziemienie lotów

Polskie Linie Lotnicze LOT już wcześniej oznajmiły, że zawieszają wszystkie rejsy aż do 31 maja. Dotyczy to połączeń pasażerskich – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Przewoźnik argumentuje swoją decyzję „niestabilną sytuacją na międzynarodowych rynkach lotniczych oraz obostrzeniami w dobie pandemii”.

Celem zadbania o komfort i bezpieczeństwo klientów LOT postanowił wdrożyć nowe procedury wymiany biletów lotniczych. Dzięki temu pasażerowie mogą wyznaczyć elastyczną datę lotu lub zmienić jego trasę w okresie dwóch lat. Poza tym, w zamian za loty, które miały zostać zrealizowane między 15 marca a 31 maja 2020 r., klienci otrzymają voucher, który jest ważny przez rok. Pasażerowie, których loty zostały odwołane przez pandemię, mogą przesunąć datę podróży – ale maksymalnie rok od jej pierwotnego terminu.

Niektóre linie wznowiły loty

Z uwagi na trudną sytuacją finansową popularne w Polsce linie lotnicze Wizz Air postanowiły wznowić niektóre rejsy. Od 1 maja 2020 r. możliwe jest podróżowanie z Wiednia i London Luton na trasie w tą i z powrotem. Wiedeń otworzył połączenia z Ad-Dauhą, Dortmundem, Dusseldorfem, Frankfurtem, Hamburgiem, Lizboną, Mińskiem i Sofią. Z londyńskiego lotniska można udać się z kolei do Budapesztu, Bratysławy, Belgradu, Lizbony, Tel Avivu i Koszyc.

Uruchomienie niektórych połączeń nie oznacza jednak powrotu do normalności. Po wylądowaniu na lotnisku w Wiedniu należy przekazać pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, który musi być przeprowadzony w ciągu ostatnich czterech dni. Możliwe jest wykonanie badania na lotnisku – kosztuje 190 euro, a czas oczekiwania na wyniki to ok. trzech godzin. W poniedziałek 70 osób skorzystało z lotniskowych testów, a był to zaledwie pierwszy dzień, w którym port lotniczy oferował badanie. „W kolejnych dniach było podobnie” – wyznał rzecznik lotniska Peter Kleemann.

Wraz ze stopniowym przygasaniem pandemii i powrotem podróży biznesowych i turystycznych Wizz Air liczy na wzrost popytu. „Obecnie działamy na poziomie 10 proc. przepustowości i przewidujemy wzrost do 70 proc. w ciągu najbliższych trzech miesięcy” – oznajmiła Georgina Reevs z biura prasowego linii lotniczych.

Zróżnicowane strategie przewoźników

Z kolei niskobudżetowy rywal Wizz Aira – Ryanair podjął decyzję o przedłużeniu do 28 maja maksymalnie ograniczonego rozkładu lotów, obejmującego połączenia niemal wyłącznie z brytyjskich i irlandzkich lotnisk.

Część tradycyjnych linii lotniczych wznowiła niektóre połączenia – po kilkutygodniowej przerwie samolot portugalskich linii TAP poleciał z Lizbony do Paryża. Uruchomienie 23 rejsów rozważają też Qatar Airways i Turkish Airlines.

Tagi:

Wizz AirturystykaRyanair

Podobne artykuły

Polska i Świat

Kiedyś projektowali Ferrari, teraz wezmą się za polski samochód. Włosi podjęli współpracę z Izerą
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Orange zapowiedziało wyłączanie sieci 3G. Niektórzy klienci będą musieli wymienić telefony
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]