BiznesINFO.pl
Lidl fot. wikimedia.org/Aljona83

fot. wikimedia.org/Aljona83

Lidl całkiem odwrotnie niż Biedronka. Niemiecka sieć piwa bezalkoholowego każdemu nie sprzedaje

4 Lipca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Lidl przyjął diametralnie inną taktykę niż Biedronka w kwestii sprzedaży piwa bezalkoholowego. W placówkach niemieckiej sieci nie kupią go osoby niepełnoletnie. Jak Lidl tłumaczy mogące budzić kontrowersje zasady?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Lidl nie sprzedaje piwa bezalkoholowego osobom poniżej 18 roku życia

  • Jak Lidl tłumaczy stosowanie takich zasad

  • Jaką politykę w tej sprawie przyjęła Biedronka

Lidl nie sprzedaje piwa bezalkoholowego wszystkim

Być może nie wszyscy wiedzą, ale Lidl nie sprzedaje piwa bezalkoholowego wszystkim. Sieć przyjęła zasady zgodnie z którymi w jej placówkach produktu nie mogą zakupić osoby poniżej 18. roku życia.

To oznacza, że w placówkach sieci w przypadku zakupu piwa bezalkoholowego obowiązują takie same zasady jak przy zakupie normalnego alkoholu. Przy kasie trzeba więc liczyć się z koniecznością okazania stosownego dokumentu, potwierdzającego wiek konsumenta.

Dlaczego w Lidlu przyjęto mogące budzić kontrowersje reguły? Niemiecka sieć jak przypomina Wirtualna Polska powołuje się tu na stanowisko Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA). Organizacja ta przestrzega przed podawaniem dzieciom napojów bezalkoholowych typu szampan czy właśnie piwo. Powód? W jej ocenie spożycie tychże produktów może prowadzić do wyrobienia nawyku sięgania po alkohol w późniejszych latach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PARPA podkreśla jednak, że piwo bezalkoholowe nie jest alkoholem w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi stąd nie ma podstaw do ograniczania jego sprzedaży.

Kasjer nie może żądać okazania dowodu osobistego przy zakupie piwa bezalkoholowego, ale może odmówić jego sprzedaży, uzasadniając to ważnym interesem społecznym. Co istotne, zasada ta dotyczy dzieci do 13. roku życia, ale już nie nastolatków wkraczających w dorosłość.

Z kolei Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdza, że sprzedawcy mają prawo do wprowadzenia reguł dotyczących zakupów w swoich placówkach. Tyle, że nie mogą one naruszać obowiązujących reguł prawnych, czyli wpływać na swobodę obywatelską lub dostęp do towarów i usług. Naruszenie owych reguł kwalifikuje się jako wykroczenie.

Jak w Biedronce?

Podobne zasady jak Lidl stosuje sieć Aldi. Piwo bezalkoholowe można natomiast bez przeszkód kupić u największego konkurenta sieci czyli w Biedronce. Weryfikacja wieku następuje jedynie w przypadku alkoholu - 5 lat temu przyjęto zasadę, że jeśli klient wygląda na mniej niż 25 lat, to sprzedawca ma prawo żądać okazania dowodu osobistego.

Tymczasem piwo bezalkoholowe cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich konsumentów. Z danych przytoczonych przez Wirtualną Polskę wynika, że stanowią one ok. 5 proc. całego rynku alkoholi i wydaliśmy na nie w zeszłym roku 850 mln zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 02.04.2021. Napad na bankomat przy supermarkecie Tesco przy ul. Estrady. Do wyrwania bankomatu sprawcy uzyli koparki skradzionej z pobliskiej budowy.

Handel

Netto od listopada znacznie większe. Przejmie sklepy po Tesco

Czytaj więcej >
Podpis dokumentu

Handel

Jak ustrzec się przed kombinacjami deweloperów? Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >
materiały partnera

Handel

Zapowiedź Forum Rozwoju Branży Konopnej. Warszawa, 26 sierpnia

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 05.01.2019. n/z Kurier dorecza przesylke.

Handel

Artykuły zoologiczne z rekordową sprzedażą. Zwłaszcza przez internet

Czytaj więcej >
Nanushki, Lena i Tomek

Handel

Produkują i projektują wyłącznie w Polsce. Nanushki z nietypową metodą na sukces

Czytaj więcej >
DM Drogerie Markt wchodzą do Polski

Handel

DM drogerie wchodzą do Polski. Wiemy jak idą przygotowania [TYLKO U NAS]

Czytaj więcej >