Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Lewica obiecuje refundację in vitro, urlop menstruacyjny, budowę 300 tys. mieszkań na wynajem
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 26.06.2023 19:41

Lewica obiecuje refundację in vitro, urlop menstruacyjny, budowę 300 tys. mieszkań na wynajem

Lewica
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Partie polityczne przedstawiają swoje programy. Kilka dni temu pisaliśmy o pomysłach Konfederacji, tym razem czas na Lewicę. Dwa dni temu w Warszawie odbyła się konwencja partii pod hasłem "Bezpieczna Pol(s)ka". Obecni na niej politycy skupili się przede wszystkim na postulatach, które dotyczyły kobiet.

"Bezpieczna Polka to bezpieczna Polska"

- My, posłanki Lewicy chcemy Polski bezpiecznej, wolnej i Polski wolnej od lęku dla Polek. Bo bezpieczna Polka to bezpieczna Polska i to jest nasza najważniejsza obietnica wyborcza - mówiła posłanka Scheuring-Wielgus.

Potrzebujesz klimatyzacji, rząd ci do niej dopłaci. To nie żart

Legalna aborcja. Urlop menstruacyjny dla kobiet. Bezpłatna antykoncepcja

Posłanki Lewicy są za legalną aborcją, zapewnieniem urlopu menstruacyjnego oraz zagwarantowaniem bezpłatnej antykoncepcji.

- W Hiszpanii taki urlop to aż 5 dni w miesiącu. My zaczniemy skromnie - chcemy wprowadzenia dwóch dni urlopu menstruacyjnego miesięcznie - powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, mówiąc o tzw. urlopie menstruacyjnym.

“Lewica to jedyna siła polityczna, dla której aborcja nie jest tematem trudnym. My od tego tematu nie uciekamy, to nie jest temat zastępczy. (...) Dzisiaj Lewica mówi odważnie: tak, aborcja jest ok" - mówiła Katarzyna Kotula.

Dodała, że spośród polityków Lewicy nikt się nie zawaha w głosowaniu w tej sprawie. Jej zdaniem aborcja to część naszego życia, jak ciąża i poród.

“Państwo ma obowiązek otoczyć opieką zdrowotną wszystkich obywateli, także kobiety tak, żeby były zdrowe i bezpieczne. Ochrona zdrowia to nie jest zadanie organizacji kobiecych, a państwa”

Mieszkania

- Rozmawiamy z kobietami, które chcą założyć rodzinę i nie mają gdzie wstawić łóżeczka dla dziecka, bo mieszkają kątem u rodziców. Wiemy, że polskie rodziny potrzebują mieszkań i mamy gotowy państwowy program budowy 300 tys. mieszkań na wynajem, z regulowanym czynszem - mówiła Magdalena Biejat.

Tagi: Lewica