Leki służące do walki z koronawirusem objęte zakazem wywozu poza granice Polski
Wikipedia/Pece
Autor Maria Glinka - 6 Marca 2020

Nowe prawo weszło dziś o północy. Za przewóz leków możesz mieć kłopoty

Leki, które mogą pomóc w walce z koronawirusem, zostały objęte zakazem wywozu z Polski. Wśród lekarstw znalazły się środki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, igły, termometry, maski oraz czepki medyczne.

Leki bez recepty zostaną w Polsce

Leki i produkty lecznicze bez recepty nie mogą być wywożone poza terytorium Polski – tak stanowi obwieszczenie ministra zdrowia, które zaczęło obowiązywać w piątek 6 marca o północy.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśnił, że resort „skorzystał z funkcjonujących wcześniej przepisów dotyczących walki z mafiami lekowymi”, które wywoziły leki zakupione po znacznie niższej cenie np. do Niemiec – pisze bankier.pl.

Popularna ulga w PIT może wprowadzić cię w tarapaty. ZUS może kazać oddać pieniądzePopularna ulga w PIT może wprowadzić cię w tarapaty. ZUS może kazać oddać pieniądzeCzytaj dalej

Z uwagi na obawę przed powrotem takich praktyk ministerstwo zdrowia postanowiło zablokować wywóz także wszystkich leków bez recepty, które mogą się przydać w walce z koronawirusem. Resort twierdzi, że takie działanie ma na celu uniknięcie sytuacji, w której dla obywateli zabraknie środków medycznych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Hipokryzja Marty Kaczyńskiej wyszła na jaw. Poucza Polaków, a niewielu zna prawdę o jej córkach

Prewencja obejmie tylko przedsiębiorców

Cieszyński doprecyzował, że obwieszczenie zakazuje wywozu w ramach „profesjonalnego handlu”. Ilości wywożone na własny użytek nie będą więc brane pod uwagę.

Wybuch epidemii koronawirusa pozwolił przedsiębiorcom z branży farmaceutycznej na duże nadużycia i naciąganie klientów. Zdaniem wiceministra „każdy, kto prowadzi taką działalność może sobie teraz na tym rozsądnie zarobić”.

Chorej na raka miesięcznie zabierają 700 zł. Zaległy abonament RTV możesz zapłacić i tyChorej na raka miesięcznie zabierają 700 zł. Zaległy abonament RTV możesz zapłacić i tyCzytaj dalej

Nowelizacja prawa farmaceutycznego

W 2019 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy prawa farmaceutycznego, które miały uniemożliwić nielegalny wywóz leków poza granice państwa. Zgodnie z nowymi zasadami wprowadzono zakaz zaopatrywania się hurtowni farmaceutycznych w produkty lecznicze u podmiotów, które zajmują się handlem detalicznym. Przedtem określono jedynie katalog podmiotów, u których można było dokonać zakupu.

Poza tym nałożono kary pieniężne za nabycie środków leczniczych niezgodnie z ich prawnym przeznaczeniem. Znowelizowane prawo farmaceutyczne obejmuje także usprawnienie prowadzenia inspekcji działalności gospodarczej, która jest związana z dystrybucją leków.

Oto najnowsze, ulubione marki samochodów Polaków. Nowy lider zaskakujeOto najnowsze, ulubione marki samochodów Polaków. Nowy lider zaskakujeCzytaj dalej

Koronawirus kłopotem dla farmaceutów?

Mimo że firmy farmaceutyczne nie przewidują, że epidemia zakłóci dostawy leków, to problem zaopatrzenia w środki lecznicze będzie przedmiotem spotkania ministrów zdrowia UE, które odbędzie się dzisiaj (piątek, 6 marca).

Łukasz Szumowski potwierdził, że „nie ma doniesień o zakłóceniach w łańcuchu dystrybucji substancji czynnych czy brakach na rynku” – podaje portal mgr.fam.

Mimo że leków nie brakuje to coraz więcej państw ma problemy z zapewnieniem podstawowego asortymentu w sklepach, ponieważ koronawirus, który swoim zasięgiem obejmuje coraz więcej państw Europy, wywołuje panikę wśród społeczeństw. We Francji, Niemczech czy Polsce ludzie masowo zaopatrują się w przedmioty codziennego użytku. Najczęściej kupowanymi artykułami w Polsce są puszki, makarony i płyny antybakteryjne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zdjęcie miejsca, w którym pochowany zostanie Paweł Królikowski w sieci. Smutne
  2. Najczęstsze objawy udaru. Każdy z nas powinien je znać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Mieszkańcy przeżyli chwile grozy, 9 ofiar śmiertelnych. Zniszczenia są ogromne, tornado za granicą
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News