Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Nowe prawo weszło dziś o północy. Za przewóz leków możesz mieć kłopoty
Maria Glinka
Maria Glinka 06.03.2020 01:00

Nowe prawo weszło dziś o północy. Za przewóz leków możesz mieć kłopoty

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Leki bez recepty zostaną w Polsce

Leki i produkty lecznicze bez recepty nie mogą być wywożone poza terytorium Polski – tak stanowi obwieszczenie ministra zdrowia, które zaczęło obowiązywać w piątek 6 marca o północy.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśnił, że resort „skorzystał z funkcjonujących wcześniej przepisów dotyczących walki z mafiami lekowymi”, które wywoziły leki zakupione po znacznie niższej cenie np. do Niemiec – pisze bankier.pl.

Z uwagi na obawę przed powrotem takich praktyk ministerstwo zdrowia postanowiło zablokować wywóz także wszystkich leków bez recepty, które mogą się przydać w walce z koronawirusem.  Resort twierdzi, że takie działanie ma na celu uniknięcie sytuacji, w której dla obywateli zabraknie środków medycznych.

Prewencja obejmie tylko przedsiębiorców

Cieszyński doprecyzował, że obwieszczenie zakazuje wywozu w ramach „profesjonalnego handlu”. Ilości wywożone na własny użytek nie będą więc brane pod uwagę.

Wybuch epidemii koronawirusa pozwolił przedsiębiorcom z branży farmaceutycznej na duże nadużycia i naciąganie klientów. Zdaniem wiceministra „każdy, kto prowadzi taką działalność może sobie teraz na tym rozsądnie zarobić”.

Nowelizacja prawa farmaceutycznego

W 2019 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy prawa farmaceutycznego, które miały uniemożliwić nielegalny wywóz leków poza granice państwa. Zgodnie z nowymi zasadami wprowadzono zakaz zaopatrywania się hurtowni farmaceutycznych w produkty lecznicze u podmiotów, które zajmują się handlem detalicznym. Przedtem określono jedynie katalog podmiotów, u których można było dokonać zakupu.

Poza tym nałożono kary pieniężne za nabycie środków leczniczych niezgodnie z ich prawnym przeznaczeniem. Znowelizowane prawo farmaceutyczne obejmuje także usprawnienie prowadzenia inspekcji działalności gospodarczej, która jest związana z dystrybucją leków.

Koronawirus kłopotem dla farmaceutów?

Mimo że firmy farmaceutyczne nie przewidują, że epidemia zakłóci dostawy leków, to problem zaopatrzenia w środki lecznicze będzie przedmiotem spotkania ministrów zdrowia UE, które odbędzie się dzisiaj (piątek, 6 marca).

Łukasz Szumowski potwierdził, że „nie ma doniesień o zakłóceniach w łańcuchu dystrybucji substancji czynnych czy brakach na rynku” – podaje portal mgr.fam.

Mimo że leków nie brakuje to coraz więcej państw ma problemy z zapewnieniem podstawowego asortymentu w sklepach, ponieważ koronawirus, który swoim zasięgiem obejmuje coraz więcej państw Europy, wywołuje panikę wśród społeczeństw. We Francji, Niemczech czy Polsce ludzie masowo zaopatrują się w przedmioty codziennego użytku. Najczęściej kupowanymi artykułami w Polsce są puszki, makarony i płyny antybakteryjne.