27.03.2020 Poznan Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk W laboratorium wykonuje sie testy na obecnosc koronawirusa N/z fot. Pawel Jaskolka/REPORTER
East News, Pawel Jaskolka/REPORTER
Autor Kamila Jeziorska - 8 Listopada 2020

Porażająca informacja ws. polskich laboratoriów. "Doszliśmy do granicy"

Laboratoria w Polsce ze względu na pandemię koronawirusa mają wciąż pełne ręce roboty. Jak się okazuje, ich sytuacja nie klaruje się najlepiej, a całą sprawę krytycznie oceniła prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska w rozmowie z Polsat News.

Laboratorium w Polsce ledwo dyszy

Druga fala pandemii koronawirusa w Polsce przyśpiesza i ciągnie za sobą szereg konsekwencji związanych nie tylko z życiem towarzyskim rodaków, ale także z ich zdrowiem. Obecnie wykonywanych jest więcej testów na obecność koronawirusa, a co za tym idzie, laboratoria muszą się nieźle natrudzić.

Niestety, ale jak się okazuje, laboratoria w Polsce są w fatalnej kondycji i ten fakt sama słusznie zauważyła prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska w rozmowie z Polsat News. Co takiego złego dzieje się w polskim laboratorium?

Waloryzacja już pewna, minister potwierdziła kwoty. Wiemy, na co mogą liczyć emeryciWaloryzacja już pewna, minister potwierdziła kwoty. Wiemy, na co mogą liczyć emeryciCzytaj dalej

- Doszliśmy do granicy wydolności laboratoriów wykonujących testy genowe wykrywające kwas nukleinowy wirusa SARS-CoV-2 ze względu m.in. na ograniczenia kadrowe, powiedziała i dodała, że obecnie wykonywane są także testy antygenowe. Te z kolei służą do testowania pacjentów z objawami koronawirusa.

Co więcej, podkreśliła, że laboratoria obecnie pracują na najwyższych obrotach i w ciągu zaledwie jednej doby wykonują od 70 tys. do 80 tys. testów na koronawirusa. Docelową liczbą jest 150 tys. testów na dobę, jednakże wydaje się, że jest ona nieosiągalna.

- Nowych laboratoriów, które będą oznaczać po 1-2 tys. testów na dobę nie będzie przybywać. Obiektywnym ograniczeniem jest brak kadr medycznych. Nie ma skąd tych ludzi brać. Poza tym diagności też chorują, przebywają na kwarantannie i tutaj nie ma co liczyć, że gwałtowanie wzrośnie liczba wykonywanych badań molekularnych, powiedziała. Jakie jeszcze są problemy związane z laboratoriami?

DZISIAJ GRZEJE:

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu
2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt
3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Laboratoria w Polsce są niewydolne

Szefowa Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych podkreśliła, że listopad to będzie ciężki miesiąc dla wszystkich pracowników laboratoriów w Polsce, bowiem poza sprawozdawczością testów molekularnych, ci będą musieli jeszcze pamiętać o testach antygenowych wykonywanych na SOR i izbie przyjęć.

- Ważne, by dopilnować, aby wszystkie podmioty lecznicze wykonujące badania antygenowe odpowiednio je sprawozdawały i nie było przekłamań. Trzeba dużej determinacji, by osiągnąć zamierzony efekt, powiedziała. Przypomnijmy, że test antygenowy jest tańszą i szybszą metodą niż test molekularny.

9 na 10 Polaków podczas zakupów w ogóle nie robi jednej rzeczy. Połowa z nich nie boi się zakażenia9 na 10 Polaków podczas zakupów w ogóle nie robi jednej rzeczy. Połowa z nich nie boi się zakażeniaCzytaj dalej

Co więcej, zdaniem Niewiadomskiej obecnie najważniejsza jest przede wszystkim diagnoza jak największej ilości zakażonych osób. - W przeciwnym wypadku za duża grupa umyka ze względu na nadal ograniczoną dostępność do testów i wydolność systemu, dodała. Polsat News przypomina, że to właśnie temu ma służyć raportowanie przypadków w specjalnym systemie.

Prezes podkreśliła, że w przypadków pracowników laboratoryjnych w dobie pandemii bardzo ważny jest czynnik finansowy i przyznawanie im dodatków za pracę z zakażonymi pacjentami. Jej zdaniem problemem są także ubezpieczenia dla diagnostów laboratoryjnych. - Poprzednie ubezpieczenie wygasło i obecnie procedowane jest kolejne, które objęłoby też naszą grupę zawodową, przyznała.

Jednocześnie zaapelowała do ozdrowieńców COVID-19 o oddawanie niezbędnego do leczenia osocza.

Decyzja zapadła, już od poniedziałku możesz mieć problem na granicy. Przejedziesz, ale jest warunekDecyzja zapadła, już od poniedziałku możesz mieć problem na granicy. Przejedziesz, ale jest warunekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  3. Jak będzie wyglądało Boże Narodzenie i Sylwester? Premier Morawiecki rozwiewa wszelkie wątpliwości
  4. W sobotę zamknęli część gospodarki, w niedzielę chcą sprawę odkręcać. Jest pomysł na otwarcie sklepów
  5. Niemcy handlują nim na potęgę. Gaz pieprzowy sprzedają nawet Somalii
  6. Odkrycie sprzed tysięcy lat na Śląsku. Ostatni tego typu skarb, powstał jeszcze przed Chrystusem
  7. Majątek Roberta i Anny Lewandowskich został ujawniony. Kosmiczne pieniądze, kwota rzuca na ziemię
  8. Masz ochotę na małe co nieco? Za mniej niż 5 zł zrobisz przepyszny i zdrowy deser bez cukru, przepis jest banalnie prosty

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News