BiznesINFO.pl
27.03.2020 Poznan Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk W laboratorium wykonuje sie testy na obecnosc koronawirusa N/z fot. Pawel Jaskolka/REPORTER

East News, Pawel Jaskolka/REPORTER

Porażająca informacja ws. polskich laboratoriów. "Doszliśmy do granicy"

8 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Laboratoria w Polsce ze względu na pandemię koronawirusa mają wciąż pełne ręce roboty. Jak się okazuje, ich sytuacja nie klaruje się najlepiej, a całą sprawę krytycznie oceniła prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska w rozmowie

Laboratorium w Polsce ledwo dyszy

Druga fala pandemii koronawirusa w Polsce przyśpiesza i ciągnie za sobą szereg konsekwencji związanych nie tylko z życiem towarzyskim rodaków, ale także z ich zdrowiem. Obecnie wykonywanych jest więcej testów na obecność koronawirusa, a co za tym idzie, laboratoria muszą się nieźle natrudzić.

Niestety, ale jak się okazuje, laboratoria w Polsce są w fatalnej kondycji i ten fakt sama słusznie zauważyła prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska w rozmowie z Polsat News. Co takiego złego dzieje się w polskim laboratorium?

- Doszliśmy do granicy wydolności laboratoriów wykonujących testy genowe wykrywające kwas nukleinowy wirusa SARS-CoV-2 ze względu m.in. na ograniczenia kadrowe, powiedziała i dodała, że obecnie wykonywane są także testy antygenowe. Te z kolei służą do testowania pacjentów z objawami koronawirusa.

Co więcej, podkreśliła, że laboratoria obecnie pracują na najwyższych obrotach i w ciągu zaledwie jednej doby wykonują od 70 tys. do 80 tys. testów na koronawirusa. Docelową liczbą jest 150 tys. testów na dobę, jednakże wydaje się, że jest ona nieosiągalna.

- Nowych laboratoriów, które będą oznaczać po 1-2 tys. testów na dobę nie będzie przybywać. Obiektywnym ograniczeniem jest brak kadr medycznych. Nie ma skąd tych ludzi brać. Poza tym diagności też chorują, przebywają na kwarantannie i tutaj nie ma co liczyć, że gwałtowanie wzrośnie liczba wykonywanych badań molekularnych, powiedziała. Jakie jeszcze są problemy związane z laboratoriami?

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Laboratoria w Polsce są niewydolne

Szefowa Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych podkreśliła, że listopad to będzie ciężki miesiąc dla wszystkich pracowników laboratoriów w Polsce, bowiem poza sprawozdawczością testów molekularnych, ci będą musieli jeszcze pamiętać o testach antygenowych wykonywanych na SOR i izbie przyjęć.

- Ważne, by dopilnować, aby wszystkie podmioty lecznicze wykonujące badania antygenowe odpowiednio je sprawozdawały i nie było przekłamań. Trzeba dużej determinacji, by osiągnąć zamierzony efekt, powiedziała. Przypomnijmy, że test antygenowy jest tańszą i szybszą metodą niż test molekularny.

Co więcej, zdaniem Niewiadomskiej obecnie najważniejsza jest przede wszystkim diagnoza jak największej ilości zakażonych osób. - W przeciwnym wypadku za duża grupa umyka ze względu na nadal ograniczoną dostępność do testów i wydolność systemu, dodała. Polsat News przypomina, że to właśnie temu ma służyć raportowanie przypadków w specjalnym systemie.

Prezes podkreśliła, że w przypadków pracowników laboratoryjnych w dobie pandemii bardzo ważny jest czynnik finansowy i przyznawanie im dodatków za pracę z zakażonymi pacjentami. Jej zdaniem problemem są także ubezpieczenia dla diagnostów laboratoryjnych. - Poprzednie ubezpieczenie wygasło i obecnie procedowane jest kolejne, które objęłoby też naszą grupę zawodową, przyznała.

Jednocześnie zaapelowała do ozdrowieńców COVID-19 o oddawanie niezbędnego do leczenia osocza.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >