Kwarantanna domowa będzie kontrolowana przez aplikację na telefon
Unsplash/Cody Doherty
Autor Maria Glinka - 20 Marca 2020

Jest nowy sposób kontrolowania osób na kwarantannie. Będą musieli się meldować kilka razy dziennie

Kwarantanna domowa w dobie pandemii wkracza na nowy poziom. Przy pomocy aplikacji na smartfony służby będą monitorowały czy osoba, która powinna przebywać w izolacji, faktycznie nie opuszcza zadeklarowanego wcześniej miejsca.

Kwarantanna domowa z cyfrową kontrolą

Kwarantanna domowa będzie dokładniej kontrolowana dzięki aplikacji na telefon, poprzez którą osoby będą mogły z łatwością potwierdzić, że nie łamią zasad.

Obywatel przebywający w przymusowym odosobnieniu będzie proszony drogą SMS-ową kilka razy w ciągu dnia o przesłanie zdjęcia – selfie. Dzięki nowoczesnej technologii porównywania twarzy i geolokalizacji system potwierdzi tożsamość osoby oraz miejsce, w którym się znajduje.

O uruchomieniu programu poinformowało wczoraj Ministerstwo Cyfryzacji – podaje bankier.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Biedronka wprowadziła ogromne zmiany w związku z wirusem. Musicie to wiedzieć

Zdjęcie potwierdzi twoją lokalizację

Aplikację będą mogły pobrać jedynie osoby, które znajdą się w bazie obywateli objętych kwarantanną. Przy jej pomocy będzie można wykonać zdjęcie – czas na to zadanie to 20 minut od otrzymania SMS-a. Po ich upływie zostanie wysłana wiadomość przypominająca. Jeżeli po tym czasie nadal nie dostarczymy zdjęcia to będzie to powód dla policji, aby sprawdziła czy zasady kwarantanny są przestrzegane.

„Prośby o wykonanie zdjęć będziemy wysyłać z zaskoczenia, ponieważ idea jest taka sama, jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji” – oznajmił Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji.

Minister zdrowia ostro o sytuacji w Polsce: zamknięcie państwa albo setki zmarłychMinister zdrowia ostro o sytuacji w Polsce: zamknięcie państwa albo setki zmarłychCzytaj dalej

Kwarantanna w dobie pandemii

Kwarantanną domową są objęte osoby wracające z zagranicy lub obywatele, którzy mieli styczność z zakażonymi koronawirusem. Przestrzeganie warunków izolacji monitoruje policja, a za złamanie zasad grozi mandat w wysokości 5 tys. zł. W niektórych przypadkach kara może być znacznie poważniejsza i przyjąć postać ograniczenia wolności.

Taka nagana grozi kobiecie, która wczoraj opuściła miejsce kwarantanny. Powodem ucieczki było podanie jej w miejscu izolowania kiełbasy, na co nie mogła sobie pozwolić ze względu na dietę wegetariańską. Kobieta uciekła ze Słubic (woj. lubuskie) w stronę Poznania, gdzie samodzielnie zgłosiła się na komisariat z prośbą o pomoc. Prawdopodobnie odpowie za narażanie zdrowia i życia innych osób, za co grozi kara nawet 8 lat więzienia – podaje tvn24.pl.

Przedwczoraj Ministerstwo Zdrowia przedstawiło raport, z którego wynika, że na ten moment kwarantanną jest objętych ok. 22 tys. obywateli. Ich liczba będzie wzrastała w kolejnych dniach w związku z akcją powrotu do kraju „LOT do domu” przez Polskie Linie Lotnicze.

Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus. Tłumy nad Wisłą. Piją z jednej butelki, ćwiczą na siłowni
  2. Spotkał się z wieloma osobami, zataił, że może mieć koronawirusa. Wszyscy trafili na kwarantannę, jej kulisy są straszne
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Zmarła pierwsza kobieta, która miała koronawirusa. Sąsiedzi Polski ujawnili smutną prawdę
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News