Kwarantanna domowa będzie kontrolowana przez aplikację na telefon
Unsplash/Cody Doherty
Autor Maria Glinka - 20 Marca 2020

Jest nowy sposób kontrolowania osób na kwarantannie. Będą musieli się meldować kilka razy dziennie

Kwarantanna domowa w dobie pandemii wkracza na nowy poziom. Przy pomocy aplikacji na smartfony służby będą monitorowały czy osoba, która powinna przebywać w izolacji, faktycznie nie opuszcza zadeklarowanego wcześniej miejsca.

Kwarantanna domowa z cyfrową kontrolą

Kwarantanna domowa będzie dokładniej kontrolowana dzięki aplikacji na telefon, poprzez którą osoby będą mogły z łatwością potwierdzić, że nie łamią zasad.

Obywatel przebywający w przymusowym odosobnieniu będzie proszony drogą SMS-ową kilka razy w ciągu dnia o przesłanie zdjęcia – selfie. Dzięki nowoczesnej technologii porównywania twarzy i geolokalizacji system potwierdzi tożsamość osoby oraz miejsce, w którym się znajduje.

O uruchomieniu programu poinformowało wczoraj Ministerstwo Cyfryzacji – podaje bankier.pl.

Zdjęcie potwierdzi twoją lokalizację

Aplikację będą mogły pobrać jedynie osoby, które znajdą się w bazie obywateli objętych kwarantanną. Przy jej pomocy będzie można wykonać zdjęcie – czas na to zadanie to 20 minut od otrzymania SMS-a. Po ich upływie zostanie wysłana wiadomość przypominająca. Jeżeli po tym czasie nadal nie dostarczymy zdjęcia to będzie to powód dla policji, aby sprawdziła czy zasady kwarantanny są przestrzegane.

„Prośby o wykonanie zdjęć będziemy wysyłać z zaskoczenia, ponieważ idea jest taka sama, jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji” – oznajmił Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji.

Kwarantanna w dobie pandemii

Kwarantanną domową są objęte osoby wracające z zagranicy lub obywatele, którzy mieli styczność z zakażonymi koronawirusem. Przestrzeganie warunków izolacji monitoruje policja, a za złamanie zasad grozi mandat w wysokości 5 tys. zł. W niektórych przypadkach kara może być znacznie poważniejsza i przyjąć postać ograniczenia wolności.

Taka nagana grozi kobiecie, która wczoraj opuściła miejsce kwarantanny. Powodem ucieczki było podanie jej w miejscu izolowania kiełbasy, na co nie mogła sobie pozwolić ze względu na dietę wegetariańską. Kobieta uciekła ze Słubic (woj. lubuskie) w stronę Poznania, gdzie samodzielnie zgłosiła się na komisariat z prośbą o pomoc. Prawdopodobnie odpowie za narażanie zdrowia i życia innych osób, za co grozi kara nawet 8 lat więzienia – podaje tvn24.pl.

Przedwczoraj Ministerstwo Zdrowia przedstawiło raport, z którego wynika, że na ten moment kwarantanną jest objętych ok. 22 tys. obywateli. Ich liczba będzie wzrastała w kolejnych dniach w związku z akcją powrotu do kraju „LOT do domu” przez Polskie Linie Lotnicze.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News