Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kurierzy Pyszne.pl rozpoczęli strajk. Chcą zarabiać więcej
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 19.12.2022 15:13

Kurierzy Pyszne.pl rozpoczęli strajk. Chcą zarabiać więcej

kurier-dostarczanie jedzenia-pyszne,pl-rower-jedzenie na wynos-biznesinfo-photoaidcom-greyscale
Biznesinfo

W poniedziałek 19 grudnia kurierzy Pyszne.pl rozpoczęli strajk. Początkowo miał się on odbyć tylko w Lublinie, ale do strajkujących dołączyli pracownicy rozwożący jedzenie w innych miastach Polski. Powodem akcji są zarobki — dostawcy jedzenia działający w obrębie Wrocławia i Krakowa dostali dodatki za pracę weekendową, a kurierzy z innych miast zostali pominięci.

Kurierzy Pyszne.pl strajkują

Oddolna decyzja o rozpoczęciu spontanicznej akcji strajkowej została podjęta 14 grudnia. Jej pomysłodawcami byli kurierzy z Lublina, ale do inicjatywy szybko przyłączyły się też inne miasta. Jako główny dzień protestu wskazano poniedziałek 19 grudnia, przy czym część kurierów nie będzie dyspozycyjna przez cały najbliższy tydzień.

Powodem strajku jest m.in. brak bonusów dla kurierów pracujących w innych miastach Polski niż Kraków i Wrocław — tamtejsi pracownicy otrzymali bowiem dodatki za pracę w weekendy.

Oprócz tego dostawcy Pyszne.pl domagają się również wprowadzenia bonusów za pracę w trudnych warunkach pogodowych (wielu kurierów jako główny środek transportu wykorzystuje rowery lub motorowery), przywrócenia dodatków stażowych oraz dodatków dla starszych kurierów tzw. kapitanów, którzy są obarczeni większą liczbą obowiązków.

Konfederacja pracy - pyszne.pl - fb

Frekwencja jest spora

W miastach takich jak Białystok, Radom czy Lublin frekwencja strajkujących ma sięgnąć 90 proc. Natomiast w Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, Częstochowie, Gliwicach czy Bielsku-Białej protestować może 70-80 proc. kurierów — informuje portal Wirtualne Media.

Strajk ma charakter ostrzegawczy, dostawcy Pyszne.pl są gotowi, by go powtórzyć. Działania kurierów nie wpisują się w strajk z definicji Kodeksu Pracy. Dzięki temu nie muszą oni spełniać wszystkich wymaganych procedur prawnych. Ich akcja ogranicza się do wyłączenia dostępności w specjalnym internetowym panelu.

Co na to firma?

Otrzymaliśmy zgłoszenia od części kurierów i zaproszenie do rozmowy z kilku miast, do których niezwłocznie się odnosimy — prowadzimy rozmowy z kurierami. Jesteśmy również na etapie nawiązywania roboczych relacji z utworzonym niedawno związkiem zawodowym — zapewnił Wojciech Maćkowski, corporate communications & public affairs manager w Pyszne.pl w rozmowie z portalem Wirtualne Media.