Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Którzy posłowie dorabiają do emerytury? Wiadomo, ile dostają na miesiąc
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 05.12.2023 12:45

Którzy posłowie dorabiają do emerytury? Wiadomo, ile dostają na miesiąc

sejm-X-kadencji-poslowie-polityka
Wojciech Olkusnik/East News

Dorabianie do emerytury jest możliwe i legalne, więc Polacy chętnie z tego korzystają. Nie ma się zatem co dziwić, że w gronie tym znajdziemy również posłów. “Fakt” wyliczył, na podstawie oświadczeń majątkowych, ile miesięcznie dostają wybrani parlamentarzyści-emeryci.

Na jakich zasadach działa dorabianie do emerytury?

Każdy, kto jest na emeryturze, ale czuje się wciąż na siłach i chce zwiększyć swój domowy budżet, ma prawo dorabiać do świadczenia. W przypadku wcześniejszych emerytów i rencistów obowiązują limity przychodów, których lepiej nie przekroczyć, jeśli nie chcemy, aby ZUS zmniejszył bądź zawiesił nam świadczenie. Natomiast seniorzy, którzy osiągnęli już powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać bez ograniczeń*. W efekcie posłowie-emeryci chętnie wykonują swoje obowiązki poselskie, mogą je pełnić również ci, którzy przechodzą na emeryturę w trakcie kadencji.

*Z wyjątkiem tych, którym ZUS podwyższył emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, obecnie 1588,44 zł brutto.

Odśnieżanie chodników i dachów. Ile kosztuje i czy za nieusunięcie śniegu grożą kary? Członkowie zarządu NBP stanęli w obronie Adama Glapińskiego. "Bardzo mgliste zarzuty"

Donald Tusk i Jarosław Kaczyński – ile dostają miesięcznie emerytury?

Niektórzy oprócz poselskich pensji pobierają nawet po dwie lub trzy emerytury. Zdarza się, że łączna kwota tych świadczeń jest znacznie wyższa niż zarobki, które otrzymają w Sejmie – informuje “Fakt”.

W gronie posłów-emerytur jest Donald Tusk (66 lat), który w 2022 roku pobierał aż trzy świadczenia: emeryturę belgijską, z ZUS oraz z tytułu pracy w Komisji Europejskiej. W efekcie w ciągu roku otrzymał kolejno 1515 zł, 52,2 tys. zł i  65 tys. euro (ok. 282 tys. zł). Po zsumowaniu wszystkiego wychodzi, że lider Koalicji Obywatelskiej dostawał na miesiąc 27,9 tys. zł z samych emerytur. Poza tym może liczyć na 12 826 zł brutto pensji posła i diety w wys. nieco ponad 4 tys. zł brutto. W jego oświadczeniu majątkowym mogliśmy przeczytać, że w ubiegłym roku zarobił ok. 510 tys. zł z tytułu praw autorskich i przewodniczenia Europejskiej Partii Ludowej, czyli ponad 42,5 tys. zł miesięcznie.

Z kolei Jarosław Kaczyński (74 lata) dostał w 2022 roku od ZUS niemal 96,8 tys. zł, w tym trzynastą emeryturę. W przeliczeniu na jeden miesiąc daje to ok. 8 tys. zł. Poza tym zarobił ponad 216 tys. zł, piastując stanowisko wicepremiera Polski, otrzymał uposażenie w wys. 37,7 tys. zł oraz 12 tys. zł diet poselskich.

Elżbieta Witek również dorabia do emerytury

Z tytułu emerytury ZUS wypłacił w 2022 roku – obecnie już byłej marszałek Sejmu – 58,3 tys. zł, co daje ok. 4,8 tys. zł miesięcznie. Praca w Sejmie zapewniła Elżbiecie Witek (roczne zarobki na poziomie 233,9 tys. zł, a z tytułu diet poselskich uzyskała 39,6 tys. zł.