BiznesINFO.pl
Kredyty do zwrotu

Obraz e-gabi z Pixabay

Spłaciłeś kredyt przed terminem? Możesz odzyskać część pieniędzy

14 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Kredyt spłacony wcześniej uprawnia nas do walki o zwrot części pieniędzy. Postulat UOKiK-u jest w tej kwestii realizowany w większości dużych banków. Chodzi o zwrot części pobranych opłat w przypadku, gdy sumienny kredytobiorca wcześniej spłacił swoje zob

Kredyty spłacane wcześniej powinny być rozliczane z korzyścią dla klienta. Takie stanowisko zostało wydane już w 2016 roku przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Decyzja polskiego urzędu antymonopolowego została w 2019 roku wsparta wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

Kredyt spłacony wcześniej oznacza zwrot

Zwrot środków należy się w przypadku zaciągnięcia kredytu konsumenckiego z zastosowaniem metody liniowej. Na czym to polega? Chodzi o to, że banki dzielą wszystkie koszty, jakie ponosi klient przez liczbę dni w których obowiązywać miała umowa. Wynik takiego działania następnie mnoży się przez liczbę dni, o które umowa została skrócona. Końcowa liczba wskazuje na kwotę jaka powinna zostać oddana klientowi, który wcześniej spłacił swój kredyt.

Polski urząd antymonopolowy sporządził listę 14 banków, które postępują zgodnie z wytycznymi i praktykują liniowy sposób rozliczania wcześniej spłacanych kredytów. Publikujemy ją poniżej. UOKiK wskazuje także, że uruchomił specjalną platformę, na której dostępny jest kalkulator, który szybko oblicza na jaki zwrot może liczyć klient, który spłaca kredyt szybciej. Wyniki jednak mają charakter orientacyjny, a finalna kwota zwrotu zależy od naszej umowy oraz ustaleń jakie poczyniliśmy z bankiem. Kalkulator jest dostępny na stronie: finanse.uokik.gov.pl 

Które banki zwracają różnice kredytowe?

Urząd w oficjalnym komunikacie przypomina również o bardzo ważnej zasadzie: - Możesz ubiegać się o zwrot spłaconego wcześniej kredytu konsumenckiego lub pożyczki, jeżeli zawarłeś umowę po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim, tj. po 18 grudnia 2011 roku. Terminy przedawnienia roszczeń wynoszą 10 lat dla spłat dokonanych przed 9 lipca 2018 r., 6 lat dla spłat dokonanych po tej dacie.

UOKiK opublikował listę banków, które stosują procedurę liniowego rozliczania kredytów, są to:

— Alior Bank,— BNP Paribas,— Credit Agricole Bank Polska,— Getin Noble Bank,— Idea Bank,— ING Bank Śląski,— mBank,— Millennium Bank,— Nest Bank,— PKO BP,— Pekao SA,— Santander Bank Polska,— Santander Consumer Bank,— Volkswagen Bank Polska;Na liście brakuje Plus Banku oraz Banku Handlowego - UOKiK oczekuje, że te instytucje zaczną jak najszybciej stosować się do zaleceń.

Tagi:

pieniądzekredytkonta bankowe

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >