Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kraków już bez alkoholu. Wprowadzono prohibicję
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 01.07.2023 17:48

Kraków już bez alkoholu. Wprowadzono prohibicję

Rynek w Krakowie i Sukiennice
Domena publiczna

Od północy w sobotę na terenie Krakowa obowiązuje nocna prohibicja. Zakaz sprzedaży alkoholu został wprowadzony uchwałą Rady Miasta Krakowa. Nie jest to pierwsze miasto z taką zasadą.

Nocna prohibicja w Krakowie

Stosowna uchwała została uchwalona przez Radę Miasta Krakowa 17 maja. Swoim zasięgiem obejmuje ona całe terytorium Krakowa i wszystkie punkty sprzedaży alkoholu spożywanego poza miejscem zakupu. Weszła w życie w sobotę o północy.

Z informacji portalu Gazeta.pl wynika, że alkoholu między północą a 5:30 nie można już kupić ani w sklepie monopolowym, ani w galerii handlowej, ani nawet na stacjach benzynowych. O dyskontach, sklepach przy hurtowniach czy zwykłych spożywczakach nie wspominając.

Kolejne miasto z nocną prohibicją

Kraków nie jest przodownikiem na mapie Polski w kontekście nocnego zakazu sprzedaży alkoholu. Podobne zasady wprowadzono w niektórych miastach wojewódzkich - chociażby w Poznaniu czy Wrocławiu. Jednym z kurortów, który zakazał sprzedaży alkoholu w nocy, jest Zakopane.

Gazeta.pl podaje również, że władze Warszawy nie wprowadziły jeszcze takich ograniczeń na terenie stolicy Polski. O planach jej wprowadzenia w przyszłości również się dotychczas nie wypowiedziano.

Dzielnice podzielone

Nocna prohibicja nie zjednoczyła jednak wszystkich mieszkańców Krakowa. Rady dzielnic były mocno podzielone co do tego pomysłu - według Gazety.pl, przeciwko ograniczeniom wypowiedziało się 8 rad dzielnic, 5 było za, natomiast kolejne 5 wstrzymało się z wydaniem swojej opinii.

Z prohibicji nie byli również zadowoleni przedsiębiorcy i właściciele sklepów na terenie miasta. Z ich wypowiedzi wynikało, że wprowadzenie zakazu spowoduje spadek przychodów.