BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowy "potwór" w szeregach koreańskiej armii. Zaprezentowano go na paradzie wojskowej
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:43

Nowy "potwór" w szeregach koreańskiej armii. Zaprezentowano go na paradzie wojskowej

PHOTO: EAST NEWS/XINHUA (051010) -- PYONGYANG, Oct. 10, 2005 (Xinhua) -- Soldiers of the Democratic People's Republic of Korea (DPRK) parade in its capital city of Pyongyang to mark the 60th founding anniversary of the Workers' Party of Korea (WPK), the r
East News, JI XINLONG

Korea Północna demonstruje pokaz siły

Korea Północna od zawsze stanowi ogromną zagadkę dla całego świata. Kraj budzi respekt na arenie międzynarodowej, a tamtejsze władze skrupulatnie pilnują, żeby żadne newsy z Zachodu nie przedostały się do kraju oraz żeby nic, co złe w Korei Północnej nie przedostało się poza jej granice. Korea Północna jest prawdziwym smaczkiem dla wielu filmowych twórców, a jej pasjonaci zgłębiają wszystkie tajniki. Teraz Korea Północna uraczyła cały świat pokazem swojej siły militarnej.

Korea Północna podczas sobotniej parady wojskowej w w Pjongjangu zaprezentowała nowe międzykontynentalne rakiety balistyczne. Co więcej, jak podaje TVN24 powołując się na agencję Yonhap, poza pociskami balistycznymi zaprezentowane zostały, po raz pierwszy od dwóch lat, pociski dalekiego zasięgu. Według informacji, na paradzie wojskowej zaprezentowano także pociski balistyczne wystrzeliwane z okrętów podwodnych oraz pociski krótkiego zasięgu opracowane na podstawie rosyjskich pocisków Iskander. Korea Północna paradę wojskową zorganizowała w sobotę nad ranem, ale obywatele dopiero wieczorem czasu lokalnego mogli zobaczyć pokaz siły swojego kraju i napawać serca wspaniałością ojczyzny.

Korea Północna stawia na program nuklearny

- Będziemy kontynuować wzmacnianie odstraszania od wojny dla samoobrony, aby odstraszać, kontrolować i zarządzać wszelkimi groźnymi próbami i zagrażającymi nam działaniami, w tym stale rosnącymi zagrożeniami nuklearnymi ze strony wrogich sił, powiedział Kim Dzong Un cytowany przez TVN24. Przywódca Korei Północnej zdawał sobie sprawę z tego, że za sprawą parady wojskowej wszystkie oczy będą skierowane na jego kraj, dlatego oświadczył, że zaprezentowana broń nie zostanie użyta bez powodu oraz jako pierwsza. Podkreślił, że w tym wypadku nie ma miejsca na jakiekolwiek nadużycia.

Korea Północna natychmiast przyciągnęła uwagę swoich sąsiadów oraz Stanów Zjednoczonych. W wywiadzie dla agencji Reutera jeden z południowokoreańskich urzędników stwierdził, że kraj uważnie przygląda się sprzętowi zaprezentowanemu przez Kim Dzong Una i jego armię. Parada nie umknęła także USA. Jeden z wysokich urzędników z administracji Donalda Trumpa, także cytowany przez Reutera, stwierdził, że jest to rozczarowujące, iż Korea wciąż stawia na zakazany program nuklearny. Wygląda na to, że Korea Północna nadal nie ma zamiaru podporządkowywać się międzynarodowemu reżimowi.