Kara dla rowerzysty
Pixabay/distelAPPArath
Autor Maria Glinka - 4 Czerwca 2020

Rowerzystom grożą wysokie kary na drogach, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Lepiej znać przepisy

Mimo że do jazdy na rowerze nie potrzeba specjalnych uprawnień, to rowerzyści nie są traktowani w sposób uprzywilejowany i mogą łatwo narazić się na wysokie kary finansowe. Mandaty dla rowerzystów wynoszą nawet do 5 tys. zł. Za co grożą najwyższe stawki?

Kara 100 zł za brak uprawnień

Do jazdy rowerem po drogach publicznych uprawniona jest każda osoba pełnoletnia. Młodsi rowerzyści muszą posiadać kartę rowerową albo prawo jazdy B1. Jazda bez uprawnień może skończyć się karą finansową w wysokości 100 zł – podaje moto.pl.

Mandat 100 zł grozi również w przypadku podczepiania się pod inne rowery lub gdy rowerzysta przejeżdża na czerwonym świetle. Za niezatrzymanie się przed znakiem STOP kierujący również otrzymuje karę w wysokości 100 zł.

1200 zł dla tysięcy matek. Niewiele osób wie, że mężczyźni też mogą pobierać dodatkowe pieniądze1200 zł dla tysięcy matek. Niewiele osób wie, że mężczyźni też mogą pobierać dodatkowe pieniądzeCzytaj dalej

Nieuprawniony wjazd na chodnik powodem do wlepienia kary

Zgodnie z przepisami rowerzysta nie może korzystać z chodnika bez uzasadnienia. Są tylko trzy sytuacje, które uprawniają do wjazdu na chodnik.

Po pierwsze, rowerzysta może poruszać się chodnikiem jeśli ma pod opieką dziecko młodsze niż 10 lat, które również przemieszcza się na rowerze. Po drugie, dozwolone jest korzystanie z chodnika, gdy jego szerokość wynosi co najmniej 2 metry, a obok znajduje się droga, po której samochody mogą poruszać się z prędkością większą niż 50 km/h. Po trzecie, rowerzysta może wjechać na chodnik w razie pojawienia się niekorzystnych warunków pogodowych (deszcz, śnieg, mgła, gołoledź). W przeciwnym razie grozi mu kara finansowa w wysokości 50 zł.

Kara 50 zł za nieustąpienie pierwszeństwa czy nieprawidłową jazdę

Kara w wysokości 50 zł może spotkać rowerzystów także w innych sytuacjach. Na taki mandat narażony jest każdy, kto nie korzysta z wyznaczonych pasów ruchów lub dróg dla rowerów. Za szczególnie niebezpieczną jazdę bez trzymania obydwu rąk na kierownicy bądź nóg na pedałach także grozi kara 50 zł.

Zadziwiające słowa Niemców na temat działań polskiego rządu. Wielu Polaków może być zaskoczonychZadziwiające słowa Niemców na temat działań polskiego rządu. Wielu Polaków może być zaskoczonychCzytaj dalej

Rowerzysta, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszym na drodze dla rowerów i pieszych również zostanie ukarany grzywną o wartości 50 zł. Taka sama stawka czeka na każdego, kto nie opuścił śluzy rowerowej, gdy możliwe jest kontynuowanie jazdy. Identyczna sytuacja ma miejsce, gdy rowerzysta przewozi dziecko do lat siedmiu bez dodatkowego siodełka.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Jarosław Jakimowicz wpadł w szał na antenie. W emocjach wykrzyczał homofobiczne hasła

Wysokie kary za zły stan techniczny roweru

W przypadku braku choćby jednego z obowiązkowych elementów wyposażenia roweru, właściciel musi się liczyć z karą finansową między 20 zł a 500 zł. Tak wysokie kary są podyktowane faktem, że zły stan techniczny roweru może stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu. O jakie części chodzi?

Rower musi mieć przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy. Poza tym, wymagane jest posiadanie co najmniej jednego czerwonego światła odblaskowego z tyłu (w kształcie innym niż trójkąt) oraz jednego światła pozycyjnego w tym samym kolorze. Obowiązkowe jest także światło pozycyjne w kolorze białym lub żółtym na przodzie roweru. W sytuacji, gdy konstrukcja pojazdu uniemożliwia sygnalizowanie skrętów ręką, konieczne jest posiadanie kierunkowskazów.

Coraz mniej samochodów premium na polskich drogach. Dane nie pozostawiają wątpliwościCoraz mniej samochodów premium na polskich drogach. Dane nie pozostawiają wątpliwościCzytaj dalej

Kara za jazdę pod wpływem alkoholu

Równie wysoka kara czeka na każdego, kto postanowi wsiąść na rower będąc pod wpływem alkoholu. Jeżeli rowerzysta ma w wydychanym powietrzu między 0,2 a 0,5 promila grozi mu kara od 300 zł do 500 zł.

Surowe konsekwencje spotkają kierującego, który ma powyżej 0,5 promila. Nie dość, że zapłaci najwyższą karę (50-5 tys. zł) to może zostać skierowany na pobyt w areszcie (5-30 dni). Poza tym, rowerzyście odbiera się również prawo do prowadzenia pojazdów niemechanicznych na okres od pół roku do 3 lat.

Za co jeszcze można ukarać rowerzystę?

Wysokim mandatem w wysokości 200 zł może zostać także ukarany rowerzysta, który w trakcie jazdy korzysta z telefonu komórkowego przy użyciu rąk, w związku z czym może stracić panowanie nad pojazdem. Za zajmowanie więcej niż jednego pasa ruchu grozi kara 150 zł. Utrudnianie lub tamowanie ruchu może skończyć się mandatem od 100 zł do nawet 300 zł. Takie same stawki obowiązują za hamowanie w sposób, który stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu pozostałych pojazdów.

Dotkliwa kara w wysokości 350 zł dotyczy każdego, kto nie ustąpił pierwszeństwa pieszym w szczególnych miejscach. Chodzi o przejazd przez chodnik, drogę dla pieszych lub plac – tak wysoka kara grozi rowerzyście zawsze, gdy ruch nie jest uregulowany znakami.

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego staraćDodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego staraćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Autobus rozerwał się podczas jazdy. Jedna osoba trafiła do szpitala
  2. Mężczyzna dostał rachunek za leczenie koronawirusa. Gdy zobaczył kwotę, zamurowało go
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Atak w przedszkolu, 39 osób rannych, większość to dzieci. Dramatyczne wiadomości ze świata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News