Jaki majątek ma Rafał Trzaskowski?
Flickr/EPP
Autor Radosław Święcki - 15 Maja 2020

Jaki majątek ma Rafał Trzaskowski? Kandydat na prezydenta ujawnił źródła dochodów

Od dziś nie tylko prezydent Warszawy, ale też kandydat na prezydenta RP. Ujawniamy jaki majątek ma Rafał Trzaskowski. Nowy konkurent Andrzeja Dudy okazuje się być jednym z niewielu polityków, którzy czerpią dochody nie tylko z polityki.

Jaki majątek ma Rafał Trzaskowski?

Od dziś zaczyna najważniejszy bój w swojej politycznej karierze. Rafał Trzaskowski w związku ze startem w wyborach prezydenckich (decyzją zarządu PO zastąpił w piątek w tej roli Małgorzatę Kidawę-Błońską, która rano zrezygnowała ze startu) za chwilę ponownie znajdzie się na tapecie wszystkich mediów, które prześwietlą jego poglądy, podjęte dotąd decyzje na sprawowanych stanowiskach (nie tylko prezydenta Warszawy), czy życie prywatne. My sprawdzamy, jaki majątek ma Rafał Trzaskowski.

Dane, które ujawnia na ten temat portal Business Insider pochodzą z oświadczenia majątkowego Trzaskowskiego za 2018 rok, czyli rok w którym polityk objął prezydenturę Warszawy. Oświadczenia za ubiegły rok jeszcze nie ma, gdyż termin jego złożenia został – w związku z pandemią koronawirusa – przesunięty z końcówki kwietnia na koniec maja.

Na koniec 2018 roku Trzaskowski posiadał 187 tys. zł i 10,5 tys. euro oszczędności. Polityk ma w posiadaniu dwa mieszkania, z czego jedno własnościowe o powierzchni 79 metrów kw. (jego wartość szacuje na ok. 1 mln zł), zaś drugie to mieszkanie o łącznej powierzchni 126,5 metrów kw.), obciążone hipoteką, warte 930 tys. zł.

Premier obiecał Polakom wzrost jedno z zasiłków. Dostaniesz niemal o połowę więcejPremier obiecał Polakom wzrost jedno z zasiłków. Dostaniesz niemal o połowę więcejCzytaj dalej

Okazuje się, że prezydent stolicy w chwili publikacji oświadczenia majątkowego miał również długi na które złożyła się spłata kredytu zaciągniętego 10 lat temu w Banku Nordea. Trzaskowski pod koniec 2018 roku miał do spłaty niemal 44 tys. euro.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Absurdalny materiał w “Wiadomościach”. Zawinił rząd Morawieckiego, TVP i tak znalazło sposób

Z danych podanych przez portal zwraca uwagę fakt, że Trzaskowski wyróżnia się na tle innych polityków, którzy na ogół czerpią dochody z samej polityki. Tymczasem zarobki nowego kandydata na prezydenta w 2018 roku pochodziły aż z dziewięciu źródeł. Poza prezydenturą stolicy, którą zaczął pełnić pod koniec tamtego roku (zainkasował z tego tytułu prawie 17 tys. zł) i Sejmem (przed prezydenturą pełnił mandat poselski, za co otrzymał w tamtym roku ponad 118 tys. zł i prawie 25 tys. diety), Trzaskowski otrzymywał środki m.in. z Collegium Civitas, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego gdzie prowadził wykłady (w sumie ok. 20 tys. zł), ZAiKS-u (prawie 12 tys. zł), a także wynajmu jednego z mieszkań (prawie 40 tys. zł).

Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisyRząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisyCzytaj dalej

Trzaskowski jak Kaczyński?

Kariera polityczna Trzaskowskiego rozpoczęła się w 2009 roku, gdy po raz pierwszy ubiegał się o mandat eurodeputowanego z list Platformy Obywatelskiej. W Parlamencie Europejskim nie ukończył jednak kadencji, gdyż na kilka miesięcy przed jej upływem, jesienią 2013 roku zawezwał go do kraju ówczesny premier Donald Tusk, oferując mu stanowisko ministra cyfryzacji i administracji w swoim drugim rządzie. Trzaskowski pełnił to stanowisko niespełna rok. Gdy we wrześniu 2014 roku mianowanego szefem Rady Europejskiej Tuska zastąpiła na czele rządu Ewa Kopacz, zaproponowała Trzaskowskiego stanowisko ministra ds. europejskich. W tej roli Trzaskowski również przetrwał rok, gdyż jesienią 2015 roku PO przegrała wybory parlamentarne i do władzy wrócił PiS. Trzaskowski wywalczył w tamtych wyborach mandat poselski, startując z list PO w Krakowie. W Sejmie spędził trzy lata, gdyż w wyborach samorządowych 2018 podjął walkę o prezydenturę Warszawy, wygrywając już w I turze z poparciem ponad 57 proc. mieszkańców stolicy.

Warto przypomnieć, że Trzaskowski będzie drugim urzędującym prezydentem stolicy, który ubiega się o najwyższy urząd w państwie. Pierwszy przetarł szlaki Lech Kaczyński, który w 2005 roku wystartował w wyborach prezydenckich i zwyciężył w II turze pokonując Donalda Tuska. Czy Trzaskowski powtórzy sukces poprzednika?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zderzenie hulajnóg elektrycznych w Warszawie. Mężczyzna leżał na ziemi
  2. Przełom na skalę Europy. Słowenia ogłosiła koniec epidemii
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Możesz nie dostać 1000 zł na wakacje przez jeden szczegół. Od niego zależy wszystko
Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News