BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jak przygotować się do kupna mieszkania? Czy branie kredytu się opłaca?

1 Lutego 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Jak przygotować się do kupna mieszkania? Jest to zadanie niełatwe i obciążone sporą odpowiedzialnością. Jeżeli jednak marzymy o wykupionych na własność 4 ścianach, dobrze przemyślana inwestycja może nie tylko usatysfakcjonować nas na lata, ale i zaowocowa

Jak przygotować się do kupna mieszkania? Choć zabrzmi to banalnie, przede wszystkim powinniśmy bardzo dokładnie zastanowić się, czy jesteśmy na tę decyzję gotowi. Rozważyć należy naszą zdolność kredytową, posiadany majątek i perspektywy na przyszłość. Co kupiec to inna historia, ale kilka wątków na drodze do zakupu mieszkania się powtarza.

Jakie mieszkanie dla czteroosobowej rodziny? Jakie mieszkanie dla singla?

Określenie i przeanalizowanie swojej aktualnej sytuacji życiowej jest kluczowe, kiedy szukamy odpowiedzi na pytanie jak przygotować się do kupna mieszkania. W tym kontekście nie należy patrzeć wyłącznie przez pryzmat chwilowych potrzeb i ambicji. Jeżeli planujemy wziąć kredyt na mieszkanie i spłacać go przez nawet parędziesiąt lat, musimy zastanowić się nad swoimi, nawet najintymniejszymi planami.

Od tego zależeć będzie czy pytanie, na które odpowiedzi szukamy brzmi “jakie mieszkanie dla czteroosobowej rodziny będzie najlepsze?” czy też “jakie mieszkanie dla singla?”. Kawalerka, choć po czasie służyć może do wynajmu, nie dla każdego okaże się być dobrym miejscem do wychowywania dzieci i dużych zwierząt. Plany powiększania rodziny to nie wszystko. Firma, w której pracujemy może przecież zmienić siedzibę a my sami, najzwyczajniej w świecie, swój gust.

Pamiętajmy jednak, rozmyślając, jak przygotować się do kupna mieszkania, że nie tylko my się zmieniamy. Również okolica, w której znajdziemy wymarzone lokum, może się rozrastać. Czasem bloki i kamienice obrastają w nowoczesne parki i infrastrukturę a czasem, zostają sąsiadami drogi ekspresowej.

Czy branie kredytu na mieszkanie się opłaca?

Decyzja o formie, w jakiej planujemy zapłacić za mieszkanie, powinna zapaść jeszcze zanim wybierzemy sobie lokum. Jeżeli kredyt ma w przygniatającym stopniu przewyższać wkład własny, warto odłożyć trochę więcej pieniędzy. Szczególnie, kiedy rozważamy kupno pierwszego mieszkania, a nie kolejnego, które miałoby posłużyć nam jako następna w szeregu inwestycja.

Branie kredytu na mieszkanie z pewnością opłaca się, kiedy nie jest on wysoki. W innym wypadku zmuszeni jesteśmy dokonać projekcji następnych parudziesięciu lat naszego życia. Co jeżeli nie damy rady spłacać kredytu? Co jeżeli mieszkanie zostanie zlicytowane? Choć są to bardzo przykre wyobrażenia, myśląc o kredycie, zmuszeni jesteśmy je odtworzyć. Niestety, nadal bardzo wiele osób zadaje pytanie, którego nie powinna.

Jak kupić mieszkanie bez zdolności kredytowej?

Czy można kupić mieszkanie bez zdolności kredytowej? Jeżeli, oczywiście, nie posiadamy tzw. gotówki, jest to nierealne lub bardzo niebezpieczne.

W przypadku niskiej zdolności kredytowej polecanych jest kilka rozwiązań. Wśród nich m.in. dobranie współkredytobiorcy. Wówczas bank pod uwagę weźmie nie tylko nasze zarobki, ale i wybranej przez nas osoby. W praktyce pozostaje to jednak bardzo trudne i ryzykowne rozwiązanie.

Jeżeli w naszych przemyśleniach doszliśmy do etapu, na którym nie tylko wizualizujemy sobie wystrój wymarzonego, wypielęgnowanego mieszkania i jego okolicy, ale i nasze plany na przyszłość, podzielone przez zasoby finansowe - możemy przejść do kolejnego etapu.

Kto sprzedaje mieszkania? Czy kupić mieszkanie od dewelopera?

Wybierając mieszkanie do kupna, musimy podjąć decyzję, kto zostanie naszym kontrahentem w tej transakcji. Czeka nas więc odpowiedź na kilka pytań: Czy kupić mieszkanie od dewelopera? A może od osoby prywatnej? Ostateczny, ponoszony przez nas koszt, zależny będzie od tego, czy mieszkanie kupimy na rynku pierwotnym czy też wtórnym.

W pierwszym przypadku nie jesteśmy zobligowani do opłacenia 2-procentowego podatku od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli decydujemy się jednak na kupno z rynku wtórnego, podatek odprowadzamy sami i ponosimy koszty związane z wizytą u notariusza.

Oba rozwiązania obciążone są pewnym ryzykiem. Aby się przed nim uchronić, należy podjąć odpowiednie kroki prewencyjne.

Czy kupno mieszkania od dewelopera jest bezpieczne?

Tak, jeżeli odpowiednio się przygotujemy. Powinniśmy dokładnie sprawdzić wybraną firmę deweloperską. Warto zwrócić uwagę na takie dokumenty, jak odpis z KRS-u, czy zaświadczenie z ZUS-u, oraz prześledzić historię dewelopera.

W przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego, prześledzenie dotychczasowych działań właściciela jest równie ważne. Pamiętajmy o zażądaniu oświadczenia o braku osób, zameldowanych w mieszkaniu.

W obu wymienionych przypadkach, jak i przy udziale pośrednika, warto zaangażować zaufanego prawnika. Jego praca stanowić będzie dla nas dodatkowe zabezpieczenie.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >