Jak długo idzie przelew między bankami?
Pixabay.com
Autor Dominik Moliński - 31 Stycznia 2021

Jak długo idzie przelew między bankami?

Czekasz na wypłatę i zastanawiasz się, kiedy pojawi się na Twoim koncie? Wiedz, że przelewy nie zawsze przychodzą od razu, jednak w określonych sytuacjach pieniądze można otrzymać natychmiastowo. Sprawdź, jak długo idzie przelew wewnętrzny i zewnętrzny.

Jak długo idzie przelew bankowy? Od czego to zależy?

Jak długo idzie przelew? Każdy z nas zadaje sobie to pytanie, gdy oczekuje na wpłatę pieniędzy na konto. Często jest tak, że druga osoba informuje nas o dokonanym przelewie, lecz na naszym koncie pieniędzy jak nie było, tak nie ma. Przelewy nie zawsze realizowane są natychmiastowo i musimy uzbroić się w cierpliwość. Oczekiwanie na pieniądze jest szczególnie nieprzyjemne, gdy mamy otrzymać wynagrodzenie od pracodawcy. Wtedy mamy wrażenie, jakby czas płynął wolniej, a banki celowo wstrzymywały realizację przelewu.

To, jak długo idzie przelew bankowy, zależy od kilku czynników. Istotna jest przede wszystkim godzina transakcji. Pieniądze nie są natychmiastowo przesyłane z jednego konta do drugiego. Przelewy trafiają do kolejki oczekujących i są realizowane podczas jednej z trzech dziennych sesji bankowych – może to być rano, w południe lub popołudniu. Tutaj warto wspomnieć o istnieniu sesji wychodzących i przychodzących. Czym się one różnią?

Mówiąc w najprostszych słowach, sesje wychodzące to takie, które realizują wysyłkę pieniędzy, a sesje przychodzące – odbiór pieniędzy. Sesje przychodzące i przychodzące mają wpływ na to, jak długo idzie przelew. Jednak w niektórych przypadkach zdarza się, że przelew pojawia się niemal natychmiastowo. Dlaczego tak się dzieje?

Jak długo idzie przelew wewnętrzny?

Przelewy wewnętrzne to takie, które realizowane są wewnątrz jednego banku. Innymi słowy, nadawca oraz odbiorca przelewu muszą posiadać konto w tym samym banku. Transakcje wewnętrzne realizowane są w czasie rzeczywistym.

Co to oznacza i jak długo idzie przelew wewnętrzny? Dzięki temu, że operacja jest realizowana wewnątrz jednego banku, przelew jest realizowany natychmiastowo – wręcz automatycznie. Odbiorca otrzyma środki niemal od razu, bez względu na to, czy przelew wykonano w środku nocy czy w weekend.

Jak długo idzie przelew zewnętrzny?

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku przelewów zewnętrznych. Przelewy zewnętrzne realizowane są pomiędzy dwoma różnym bankami, czyli dochodzi do nich w takich sytuacjach, gdy nadawca i odbiorca przelewu posiadają konta w dwóch różnych bankach. Przy przelewach zewnętrznych pośredniczy Krajowa Izba Rozliczeniowa i jej system Elixir. Przy obliczaniu, jak długo idzie przelew zewnętrzny, należy uwzględnić szereg czynników.

Przede wszystkim należy zapoznać się z godzinami sesji wychodzących i przychodzących. W każdym banku obowiązują inne godziny. Przykładowo jeden bank może mieć poranną sesję wychodzącą już o 5:55 (mBank), a inny dopiero o 10:30 (Bank BPH). Identycznie jest z sesjami przychodzącymi – w jednym banku pierwsza sesja przychodząca może rozpocząć się o 10:00 (Getin Bank), a w innym dopiero o 12:00 (Credit Agricole). Warto wcześniej zapoznać się z godzinami sesji wychodzących i przychodzących w poszczególnych bankach.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest dzień wykonania przelewu. Jeśli pieniądze zostały wysłane tuż przed weekendem lub świętem, to przelew najprawdopodobniej dotrze w najbliższy dzień roboczy. Przelewy zewnętrzne nie są księgowane w dni wolne od pracy.

Jeśli jednak zależy nam na szybkim przelewie, warto skorzystać z systemu Express Elixir. Jak długo idzie przelew tą metodą? Za niewielką dopłatą (od kilku do kilkudziesięciu złotych) przelew międzybankowy zostanie zrealizowany natychmiastowo.

Jak długo idzie przelew zagraniczny?

Dowiedzieliśmy się już, jak wygląda realizowanie przelewów krajowych. A jak długo idzie przelew zagraniczny? W krajach Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii obowiązuje system SEPA, którego czas księgowania wynosi tylko jeden dzień roboczy. W przypadku państw spoza Unii Europejskiej obowiązuje system SWIFT. Z jego pomocą można dokonać transakcji w dowolnej walucie i do każdego banku na świecie, jednak realizacja przelewu trwa znacznie dłużej i zajmuje około 3 dni robocze.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News