BiznesINFO.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jacek Sasin bierze się za szczepionki. Rozlewanie do ampułek zapowiada już na jesieni

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy, według Jacka Sasina, możliwe będzie ampułkowanie szczepionek

  • Kiedy w Polsce powstanie fabryka szczepionek

  • Jak Sasin chce odbudować polską farmację

Jacek Sasin o szczepionkach przeciwko COVID-19

Jacek Sasin był gościem Salonu Politycznego w Trójce. Wicepremier zdradził na antenie, że prace nad przystosowaniem linii produkcyjnej do ampułkowania szczepionek w Polsce mają rozpocząć się już w maju.

Sasin wyjaśnił, że rozlewaniem preparatu miałaby się zająć Polfa Tarchomin, która jest jedyną zdolną do tego firmą farmaceutyczną, która leży w rękach Skarbu Państwa.

– Mamy w swoich rękach jedną poważną firmę farmaceutyczną, mówię o Polfie Tarchomin. Trwają pracę do przygotowania linii produkcyjnej do ampułkowania szczepionek. Montaż zacznie się w maju. Już jesienią prace nad rozlewaniem szczepionek będzie możliwe – wyjaśniał Jacek Sasin.

Fabryka szczepionek w Polsce?

O rozlewaniu jakiego środka mowa? Co prawda premier Mateusz Morawiecki mówił podczas rozmowy z PAP o konieczności inwestowania w budowę fabryk, które zajmą się produkcją szczepionek. Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z funuszu Krajowego Planu Odbudowy, który w tej chwili znajduje się w fazie konsultacji. Jeśli Polska miałaby produkować szczepionki, możliwe byłoby to dopiero po lipcu , ponieważ rząd przewiduje, że to właśnie wtedy KPO zostanie zatwierdzony.

– Polfa prowadzi rozmowy w celu pozyskania szczepionki, która będzie mogła być rozlewana. Trwają rozmowy z dwoma poważnymi koncernami – powiedział Sasin w rozmowie z Trójką.

Państwo chce odbudować przemysł farmaceutyczny

Jacek Sasin zauważył, że prywatyzacja całego przemysłu farmaceutycznego była błędem. Wicepremier zapowiedział, że “w oparciu o Polfę mają być dokładane kolejne elementy, które pozwolą na produkowanie kolejnych leków” i zaznaczył, że sprawa jest istotna nie tylko z racji obecności epidemii, ale także w dłuższej perspektywie.

– Dziś trudno mówić o budowie holdingu, jeśli posiadamy jedną poważną firmę farmaceutyczną. Nieodpowiedzialne z mojej strony byłoby mówienie o konkretnych scenariuszach i podawaniu dat – mówił wicepremier Jacek Sasin . – Ważne jest, aby stworzyć możliwość tworzenia szczepionek w Polsce. Nie chodzi tylko o szczepionki na COVID-19, ale także na ewentualne przyszłe potrzeby – dodał.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zamek krzyżacki szuka nowego właściciela. Możesz nim zostać, jeśli dysponujesz kwotą 12 mln zł
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Posypią się spore mandaty. Najnowocześniejsze fotoradary staną w 147 lokalizacjach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zamienili opuszczone gospodarstwo w nielegalną fabrykę. Produkowali nawet milion papierosów na dobę
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska firma chce zrewolucjonizować branżę kolejową. Rusza na podbój niemieckiego rynku
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszuści podszywają się pod ZUS. Uważaj na fałszywe wiadomości
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zainwestował 10 zł w zdrapkę i wygrał 500 000 złotych
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]