BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ceny jabłek rekordowo poszły w górę. Jeszcze więcej płacimy też za dwa inne rodzaje produktów

26 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Jabłka na Mazowszu podrożały o 74 proc. w stosunku do zeszłego roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jeszcze więcej trzeba zapłacić także za inne produkty.

Jabłka droższe o 74 procent

Ceny żywności notują rekordowe podwyżki względem ubiegłego roku. Główny Urząd Statystyczny sprawdził, jak teraz wyglądają ceny w województwie mazowieckim. Drastyczne wzrosty dotyczą cen owoców i warzyw, a najgorzej wypadają pod tym względem jabłka. Marzec był pod tym względem rekordowy.

Jabłka podrożały aż o 74 proc. w stosunku do danych z ubiegłego roku - podaje serwis money.pl. Ale nie tylko jabłka zanotowały spore podwyżki. Więcej musimy zapłacić za pomidory (wzrost o 5 proc.), włoszczyznę (6 proc.) czy rzodkiewkę (14 proc.).

Nie tylko jabłka. Inne produkty także drastycznie podrożały

Z danych GUS wynika, że znacznie więcej trzeba także zapłacić za mięso i wędliny. W tym przypadku podwyżki wynoszą od 20 do 30 procent więcej. Jeśli chcemy kupić schab, to musimy być gotowi na wydatek większy o 30 proc. Wędliny są droższe o ok. 20 proc., natomiast za pierś z kurczaka trzeba zapłacić o 11 proc. więcej.

Jabłka droższe o ponad 70 proc., mięso o 30 proc., a czy są jakieś dobre wieści? W tym roku taniej kupimy jajka, co jest zaskoczeniem, gdyż jeszcze niedawno Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz ostrzegała przed podwyżkami, które nie są jednak na razie odczuwalne. Niewielkie różnice cen dotyczą nabiału - za ser, mleko, czy jogurt trzeba zapłacić o 5-7 proc. więcej. Podobnie jest w przypadku pieczywa.

Inflacja duża wyższa od założeń NBP

Warto przypomnieć, że niedawno Główny Urząd Statystyczny poinformował, że średnio ceny w gospodarce zanotowały podwyżki w marcu o 4,6 proc. Taka inflacja jest znacznie wyższa, niż wynosi cel banku centralnego, który przewiduje, że wskaźnik powinien się utrzymać na poziomie 2,5 proc. z maksymalnym 1-proc. odchyleniem.

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Biedronka kusi klientów niskimi cenami. Jednak już za chwilę ulubione promocje się kończą

Czytaj więcej >
lidl

Handel

Lidl rzuca na półki prawdziwe hity, ale tylko dzisiaj. Sieć poinformowała klientów

Czytaj więcej >
Rossmann i Kolporter

Handel

Rossmann przygotował wielki prezent dla klientów. Dostaniesz go bezpłatnie w salonikach Kolporter

Czytaj więcej >
ważne

Handel

RMF: Rząd wprowadzi maksymalną marżę dla stacji benzynowych

Czytaj więcej >

Handel

Biedronka wróciła z kultową już promocją. Zainteresowanie będzie ogromne

Czytaj więcej >
Banknoty 200 zł

Handel

Auchan, Biedronka i Kaufland rozdają przedświąteczne benefity. Pracownicy dostaną nawet 1200 zł

Czytaj więcej >