BiznesINFO.pl

wikimedia/Cybularny

Stało się, Polska liderem w całej Unii. Niestety, w dość wstydliwej klasyfikacji

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Mamy najwyższą inflację w UE

  • Czym zapracowaliśmy na ten "sukces"

  • Co hamowało wzrost inflacji

Inflacja najwyższa w UE

Lubimy informować o tym, że Polska jest w jakiejś dziedzinie liderem, niestety bywają też takie klasyfikacje, w których przewodzenie nie jest wcale powodem do dumy.

„Mamy najwyższą inflację w Unii” – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Gazeta przywołuje dane Eurostatu z których wynika, że wzrost cen detalicznych w Polsce wyniósł w zeszłym roku 3,4 proc., co plasuje nas na czele wszystkich krajów unijnych. Tuż za nami znalazły się Węgry (w końcówce 2020 roku ceny były tam wyższe o 2,8 proc. niż rok wcześniej). 

Inflacja w Polsce najwyższa w UE. Co zdrożało?

Czym zapracowaliśmy sobie na miano lidera UE? „Dziennik Gazeta Prawna” zwraca uwagę, że ogromne znaczenie miały podwyżki dotyczące wywozu śmieci, który w grudniu zeszłego roku był o ponad połowę droższy niż rok wcześniej. Gazeta zauważa, że tylko w ciągu ostatnich 15 lat usługi te drożały sześciokrotnie, co jest efektem m.in. obowiązku segregowania śmieci.

Blisko o połowę podrożały również opłaty za usługi finansowe, na co wpłynęły chociażby rekordowe obniżki stóp procentowych ogłoszone przez Radę Polityki Pieniężnej wiosną ubiegłego roku.

Decyzje Rady Polityki Pieniężnej dotyczące obniżenia stóp procentowych miały związek z pandemią. Pandemia, a ściślej wynikające z niej obostrzenia wpłynęły natomiast na wzrost cen poszczególnych usług. Więcej niż dotąd trzeba było zapłacić np. w zakładach fryzjerskich czy kosmetycznych co miało związek chociażby z koniecznością dostosowania zakładów do wymogów sanitarnych.

Najbardziej drożejącym „towarem” w 2020 roku jak zauważa „Dziennik Gazeta Prawna” okazały się zwierzęta domowe, które jak już pisaliśmy cieszyły się w okresie pandemii ogromnym zainteresowaniem Polaków, co wynikało chociażby z faktu, że wielu z nas spędzało więcej niż zwykle czasu w domu i tym samym miało możliwość zajęcia się pupilami. Nie brakowało również osób, które chciały mieć pretekst do wyjścia z domu, co w pewnym momencie było dozwolone tylko w koniecznych sytuacjach (zaliczano do nich wyjście z psem na spacer). Wzrost zainteresowania zwierzętami wpłynął na wzrost ich cen.

Gazeta zwraca uwagę, że wskaźnik wzrostu inflacji hamowała żywność. W zeszłym roku spadły ceny m.in. ziemniaków, które w grudniu kosztowały o ponad jedną trzecią mniej niż pod koniec 2019 roku. Kilku, a nawet kilkunastoprocentowe (w zależności od rodzaju) były również spadki cen mięsa.

Jaka będzie inflacja w tym roku?

Inflacja w 2020 roku w naszym kraju plasuje nas pod tym względem na czele krajów unijnych. Czy za rok będzie podobnie? Jak prognozują przywołani przez gazetę ekonomiści BNP Paribas Bank Polska inflację będą podwyższać m.in. ceny administrowane, a także podatki pośrednie.

- Wzrost cen energii elektrycznej doda 0,4–0,5 pkt proc., natomiast wprowadzenie podatku cukrowego podwyższy dynamikę cen konsumpcyjnych o 0,2 pkt proc. – przewidują ekonomiści w banku w komentarzu, którego treść przywołuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Według ekonomistów BNP Paribas Bank Polska na wzrost inflacji wpłyną również prawdopodobne podwyżki opłat za wywóz nieczystości, a także odwieszenie podatku od sprzedaży detalicznej.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Twój portfel

Twój portfel

Dominik Górecki

Jednorazowa amortyzacja a bezpośrednie zaliczenie wydatku w koszty firmowe
Czytaj więcej >
Twój portfel

Dominik Górecki

Zasiłek stały – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Aleksandra Czerwińska

Oddanie krwi - jak odliczyć w zeznaniu rocznym?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Skuteczne doręczenie – co oznacza to pojęcie?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Zwrot podatku dochodowego na rachunek bankowy
Czytaj więcej >
Twój portfel

Kamila Jeziorska

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł
Czytaj więcej >