BiznesINFO.pl
Inflacja już niedługo pokrzyżuje nam szyki. Wszystko dlatego, że NBP dodrukowuje pieniądze na potęgę

Pixabay/kdzwonek

Rzeka pieniędzy płynie przez Polskę. Inflacja rośnie jednak jeszcze szybciej

19 Listopada 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Inflacja to pewny scenariusz, który czeka nas w związku z ostatnimi działaniami NBP, który na potęgę dodrukowuje pieniądze, zwiększając tym samym liczbę pieniędzy dostępną na rynku. Każdego dnia w Polsce przybywa półtora miliona banknotów. Od początku rok

Inflacja przyspieszy i nawet się nie obejrzymy, aż ceny zaczną rosnąć w zawrotnym tempie

Jeszcze nigdy drukarki papierów wartościowych nie wytwarzały tyle pieniędzy, ile w tej chwili. RMF 24 podało, że dodrukowywanych jest tyle pieniędzy, że tylko w jeden rok wartość wszystkich pieniędzy papierowych dostępnych w obiegu wzrosła o 66 mld złotych, czyli 25 proc. więcej, w związku z czym w tej chwili w obrocie jest w sumie 300 mld złotych w banknotach.

To zabieg, na który decydują się krajowe banki na całym świecie. W obecnej sytuacji ma to pomóc w ratowaniu gospodarki. Możliwości są dwie - aby zasilić firmy i pracowników pieniędzmi, należy je albo pożyczyć, albo dodrukować. Mimo że w dzisiejszych czasach większość pieniędzy zasila konta elektroniczne, przypływ gotówki jest także wyraźnie widoczny.

RMF 24 obrazowo przedstawiło ilość dodatkowej gotówki: „Od początku roku do końca września przybyło 66 mld złotych w postaci 450 mln banknotów. Gdyby je skleić wzdłuż, utworzyłyby taśmę, którą możnaby opasać ziemię dobre półtora raza”.

Do obiegu trafia codziennie prawie milion nowiutkich banknotów stuzłotowych. Do września liczba papierów z Władysławem Jagiełłą wzrosła o 240 milionów. Zygmunt Stary powiększył w tym czasie grono dwusetek o 160 milionów.

Podobnie sprawa wygląda z banknotami pięciusetzłotowymi. Liczba banknotów z Janem III Sobieskim również zwiększyła się o ⅔, podaje RMF 24.

NBP nie rozmienia się na drobne, ponieważ wyraźnie widać, że rośnie tylko liczba banknotów o wysokim nominale. Liczba dziesiątek i pięćdziesiątek wzrosła tylko symbolicznie, a jeśli chodzi o dwudziestki, to tu doszło nawet do spadku.

Wszystkie te zabiegi nieuchronnie przybliżają nas do inflacji, która zwykle jest efektem zalewania rynku pieniędzmi. PKB stale rośnie, a liczba dostępnych towarów zmniejsza się - inny scenariusz jest zatem niemożliwy.

1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych2. Wysokość emerytury arcybiskupa Głódzia może zadziwiać. To jedynie szczątkowa część jego gigantycznego majątku3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Wzrost cen

Mimo że wzrost cen jest wyraźnie widoczny, takie odchylenia od normy są nieproporcjonalne do ilości dodrukowywanych pieniędzy, zauważa RMF 24.

Wszystko dlatego, że pieniądze fizyczne to nie wszystkie pieniądze dostępne w Polsce. W obliczu kryzysu wielu z nas zaczęło gromadzić gotówkę i nie wydawać jej. Znacznie zmniejszyła się w bieżącym roku wartość bankowych deficytów, co także przyczynia się do tego, że na efekty drukowania pieniędzy będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać.

Kolejną sprawą jest to, że w związku z kryzysem, kupujemy nieco mniej. Pieniądze są coraz rzadziej inwestowane, itd. - zahamowany jest zatem obieg pieniądza w gospodarce. Pewne jest jednak, że prędzej, czy później inflacja wyraźnie nas dotknie i z pewnością wszyscy odczujemy jej skutki.

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Już niedługo będziemy drugą Japonią

Czytaj więcej >

Finanse

Setki milionów dolarów dla Polski. Kongres USA zatwierdził pomoc

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2023

Czytaj więcej >
Ceny prądu w górę

Finanse

Samorządy chcą oszczędzać na oświetleniu ulic. Rząd zabrał głos

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przygotował już po 1500 zł z powodu drogiej energii. Skorzysta ponad 800 tys. domów

Czytaj więcej >
Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >