IMGW podnosi pogodowy alarm. Pomarańczowe alerty w sześciu województwach

Dzisiejszy dzień (4 czerwca) nie będzie należał do spokojnych, jeśli chodzi o pogodę panującą w kraju. Przez Polskę przetoczy się fala intensywnych, gwałtownych burz i opadów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał specjalne alerty pierwszego i drugiego stopnia przed nawałnicami, dla mieszkańców sześciu województw.
Poranek nie zapowiadał zmiany pogody, jednak musimy się na nią przygotować
Rankiem większość kraju powitała słoneczna pogoda. Temperatura szybko rośnie, a jedynie na Pomorzu Gdańskim miejscami występowały i nadal pojawiają się niewielkie, przelotne opady deszczu z pojedynczymi burzami.
IMGW alarmuje: do wieczora spokojna pogoda utrzyma się w pasie od Podlasia i częściowo Mazur po centrum, Podkarpacie, Małopolskę, Górny Śląsk i częściowo Opolszczyznę. W innych częściach kraju później wystąpią znacznie bardziej gwałtowne zjawiska pogodowe

Burz zacznie przybywać szczególnie szybko po południu i bliżej wieczora. Licznie będą tworzyć się najpierw komórki i superkomórki burzowe, a następnie z południowego zachodu nad Polskę może dotrzeć rozbudowany układ burzowy, niosący wichury, duży grad i bardzo intensywne opady deszczu.


Nad Polskę nadchodzą intensywne opady i gwałtowne burze
W środę najgroźniejsze burze przejdą głównie na południowym zachodzie. W nocy ze środy na czwartek szczególnie niebezpiecznej pogody należy spodziewać się od Warmii i Żuław po Wielkopolskę, Dolny Śląsk, oraz południe ziemi lubuskiej. W tych regionach przejdą intensywne nawałnice. Z kolei dobra pogoda utrzyma się na wschodzie oraz południowym wschodzie.

Na północnym zachodzie oraz w pasie od Suwalszczyzny po Opolszczyznę wydano pierwszy stopień ostrzeżenia pogodowego. W tych regionach może wystąpić grad, silny wiatr do 80 km na godz. oraz intensywny deszcz do 30 mm.

Dodatkowo IMGW zakomunikowało, że dla sześciu województw obowiązują pomarańczowe alerty, ostrzegające o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych.
Zobacz też: Taką emeryturę ma Hanna Gronkiewicz-Waltz. ZUS wypłaca jej małą fortunę
Alerty drugiego stopnia wydano dla sześciu województw
W związku z nachodzącą gwałtowną zmianą pogody IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe, które będą obowiązywać w dzień i w nocy, z 4 na 5 czerwca. Alerty drugiego stopnia zostały wydane dla regionów, w których zaistniało największe prawdopodobieństwo przejścia rozbudowanego układu burzowego:
- w woj. dolnośląskim i kujawsko-pomorskim,
- na południu woj. lubuskiego,
- w woj. wielkopolskim (oprócz północnego zachodu regionu),
- we wschodniej oraz południowej części woj. pomorskiego,
- w zachodnich i środkowych powiatach woj. warmińsko-mazurskiego.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 40 mm oraz porywy wiatru do 100 km na godz. Lokalnie grad. Największa intensywność zjawisk wystąpi w nocy — podaje IMGW.
Prawdopodobieństwo wystąpienia nawałnic wynosi obecnie 80 proc. Synoptycy podkreślają, że ze względu na dynamiczną sytuację pogodową, ostrzeżenia mogą zostać zaktualizowane. Z tego względu warto śledzić bieżące komunikaty IMGW.






































