BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ile wydamy w tym roku na Wielkanoc? Efekty suszy i inflacji.

18 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ile wydamy na Wielkanoc i jak uchronić się przed większymi wydatkami? Ceny pszenicy, jaj, czy ceny cebuli i ziemniaków. W tym roku na Wielkanoc wydamy więc więcej pieniędzy.

Święta tuż tuż, ale wielu z nas, jak zwykle, zakupy odkłada na ostatnią chwilę. Jeśli też tak masz, to zobacz ile wydasz na zakupy w ostatnich dniach przed Świętami. Z analiz przeprowadzonych przez Provident wynika, że na Święta wydamy średnio 570 zł o 40 zł więcej, niż w roku ubiegłym

Cena pszenicy, a cena pieczywa i cena mąki

Względem poprzedniego roku ceny pieczywa przed Świętami wzrosną o około 8-11%, co jest powiązane z suszą panującą w ciągu ostatniego lata. Przy zakupie pieczywa musimy więc liczyć się z większymi kosztami. Ceny zbóż innych od pszenicy także poszly do góry, więc zastąpienie bułek pszennych pieczywem z innych zbóż także nie uchroni nas przed wydatkami.  Również nie możemy liczyć na promocyjne ceny mąki

Cena cebuli wzrosła, podrożały też ziemniaki 

Produkty takie jak ziemniaki i cebula, bez których nie można wyobrazić sobie dań goszczących na świątecznych stołach, podrożały w tym roku znacząco, bo często niemal o połowę. Cena ziemniaków będzie odczuwalna wyraźnie. W dyskontach spożywczych cena za ziemniaki wynosi około 5 zł na 1 kg. W hipermarketach będzie to wyglądało bardzo podobnie. 

Cena jajek

Pisanki w odróżnieniu od wcześniej omawianych produktów, nie będą nas aż tyle kosztować. Jajka w przeciwieństwie do innych produktów nie tylko nie zdrożały, ale w wielu regionach Polski są nawet tańsze niż w 2018 r. Od stycznia 2019 r. jajka staniały prawie o 100%, co wynika z ich nadmiernej ilości na rynku. 

Pogoda na Święta zachęci także do grilla 

Ceny mięsa nie odczuły szczególnie niedawnych problemów z eksportem wołowiny na rynek czeski. Tylko inflacja odpowiada, że wzrasta cena mięsa. Za mięso zapłacimy więc około 2% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Piękna pogoda jaką zapowiadają meteorolodzy z pewnością jednak wpłynie na wybór produktów mięsnych, które Polacy będą mogli piec na grillu.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >