Źródło fot.: publicdomainpictures.net
Biznesinfo
Autor Kasper Starużyk - 18 Kwietnia 2019

Ile wydamy w tym roku na Wielkanoc? Efekty suszy i inflacji.

Ile wydamy na Wielkanoc i jak uchronić się przed większymi wydatkami? Ceny pszenicy, jaj, czy ceny cebuli i ziemniaków. W tym roku na Wielkanoc wydamy więc więcej pieniędzy.

Święta tuż tuż, ale wielu z nas, jak zwykle, zakupy odkłada na ostatnią chwilę. Jeśli też tak masz, to zobacz ile wydasz na zakupy w ostatnich dniach przed Świętami. Z analiz przeprowadzonych przez Provident wynika, że na Święta wydamy średnio 570 zł o 40 zł więcej, niż w roku ubiegłym.

Cena pszenicy, a cena pieczywa i cena mąki

Względem poprzedniego roku ceny pieczywa przed Świętami wzrosną o około 8-11%, co jest powiązane z suszą panującą w ciągu ostatniego lata. Przy zakupie pieczywa musimy więc liczyć się z większymi kosztami. Ceny zbóż innych od pszenicy także poszly do góry, więc zastąpienie bułek pszennych pieczywem z innych zbóż także nie uchroni nas przed wydatkami. Również nie możemy liczyć na promocyjne ceny mąki.

Cena cebuli wzrosła, podrożały też ziemniaki

Produkty takie jak ziemniaki i cebula, bez których nie można wyobrazić sobie dań goszczących na świątecznych stołach, podrożały w tym roku znacząco, bo często niemal o połowę. Cena ziemniaków będzie odczuwalna wyraźnie. W dyskontach spożywczych cena za ziemniaki wynosi około 5 zł na 1 kg. W hipermarketach będzie to wyglądało bardzo podobnie.

Cena jajek

Pisanki w odróżnieniu od wcześniej omawianych produktów, nie będą nas aż tyle kosztować. Jajka w przeciwieństwie do innych produktów nie tylko nie zdrożały, ale w wielu regionach Polski są nawet tańsze niż w 2018 r. Od stycznia 2019 r. jajka staniały prawie o 100%, co wynika z ich nadmiernej ilości na rynku.

Pogoda na Święta zachęci także do grilla

Ceny mięsa nie odczuły szczególnie niedawnych problemów z eksportem wołowiny na rynek czeski. Tylko inflacja odpowiada, że wzrasta cena mięsa. Za mięso zapłacimy więc około 2% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Piękna pogoda jaką zapowiadają meteorolodzy z pewnością jednak wpłynie na wybór produktów mięsnych, które Polacy będą mogli piec na grillu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Clinton wychwala Polaków i mówi o ich przywódczych umiejętnościach
  3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News