Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Ile kosztuje prywatne spotkanie z Mikołajem? Trzeba się przygotować na spory wydatek
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 06.12.2023 10:05

Ile kosztuje prywatne spotkanie z Mikołajem? Trzeba się przygotować na spory wydatek

mikolaj-wizyta-dom-prezenty
Jan Bielecki/East News

Na wizytę Mikołaja czekają każdego roku tysiące dzieci. Trudno się więc dziwić, że firmy wyszły naprzeciw potrzebom rodziców, szkół, przedszkoli czy firm, oferując na różnorakich portalach ogłoszeniowych spotkania z Mikołajem. Co więcej, teraz nowoczesny darczyńca może też zadzwonić do dziecka lub zobaczyć się z nim online (np. jeśli pociecha jest chora). Ile kosztują takie usługi?

Od czego zależy cena spotkania z Mikołajem? Ile trwa wizyta?

Przede wszystkim od terminu wizyty, miejsca (dojazd bywa darmowy do określonej odległości) i tego, jaki ma być jej scenariusz – sesja zdjęciowa, rozmowa z Mikołajem, śpiewanie piosenek, mówienie wierszyków, uroczyste wręczenie prezentów – to wszystko wydłuża czas spotkania. W jednym z ogłoszeń czytamy, że wizyta domowa trwa “do 20-30 minut bez patrzenia na zegarek”.

Niektóre firmy poszły już o krok dalej i poza wizytą Mikołaja oferują też przyjazd jego pomocników: Śnieżynki, Elfa czy Aniołka. W teorii “zwykłe” spotkanie może się wówczas zamienić w prawdziwą imprezę z konkursami i zabawami muzyczno-ruchowymi. W ofertach takich usługodawców znajdziemy atrakcje takie jak warsztaty kulinarne, fotobudka, wykonywanie brokatowych tatuaży czy tworzenie lodowych mydełek.

Ważny komunikat dotyczący karty Moja Biedronka. Sieć daje trzy rozwiązania Zakaz handlu w Wigilię. Nie wszystkie sklepy będą zamknięte

Koszt spotkania z Mikołajem

“Głos Szczeciński” informuje, że najwyższe stawki obowiązują 6 i 24 grudnia. Wynajęcie Mikołaja wiąże się wówczas z wydatkiem w wys. od 200 do nawet 450 zł (najdrożej jest w obrębie Warszawy). Natomiast jeśli decydujemy się na spotkanie poza tymi dwoma popularnymi terminami, to opłata spada często do 100 zł. Część usługodawców uzależnia wysokość stawki od liczby dzieci: 100 zł za jedno, 120 zł za dwoje, 170 zł za troje i czworo dzieci, a następnie 30 zł za każde kolejne dziecko. Niektórzy oferują też rabaty, jeśli zgłoszenie nastąpi do określonego terminu lub wizytę zarezerwuje więcej osób, np. z polecenia sąsiada.

W wielu przypadkach oferta dla firm i przedszkoli jest ustalana indywidualnie. Z kolei wizyta Mikołaja na imprezie firmowej może kosztować nawet 800 zł – wszystko zależy od tego, jaki ma być dokładny przebieg spotkania.

Kiedy Polacy kupują prezenty?

Z badania przeprowadzonego dla CBRE na początku grudnia wynika, że ponad połowa Polaków jeszcze nie kupiła świątecznych prezentów. Największy ruch w sklepach ma być na 2-3 tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Niewykluczone, że część respondentów poszuka podarków dla swoich bliskich w najbliższe handlowe niedziele tj. 10 i 17 grudnia.