Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Turystyka > Klęska bonu turystycznego, hotele świecą pustkami. Co przyniesie najbliższy sezon turystyczny?
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:22

Klęska bonu turystycznego, hotele świecą pustkami. Co przyniesie najbliższy sezon turystyczny?

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Polskie banknoty.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile bonów turystycznych zostało wykorzystanych

  • Komu należy się bon 500 plus

  • Do kiedy ważne są bony turystyczne

Hotelarstwo w Polsce nie wstało jeszcze z kolan

Hotelarstwo w kraju w dalszym ciągu ma się źle. Rodziny niechętnie korzystają z bonów turystycznych w postaci 500 plus na wypoczynek w Polsce. Z informacji “Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że wykorzystano zaledwie 1,3 mln, czyli mniej niż połowę z puli 4,2 mln świadczeń.

Branża hotelarska w dalszym ciągu liczy, że uda się jej odkuć w czasie majówki i innych długich weekendów. Mają też nadzieję, że Polacy ruszą na wakacyjny wypoczynek do miejsc turystycznych zlokalizowanych w Polsce.

Do wykorzystania 800 mln zł

Polacy wciąż mogą korzystać z 2,9 mln bonów turystycznych, których łączna suma wynosi 800 mln złotych. Pomysł na przekazanie świadczeń wynikł z chęci ratowania polskiej branży turystycznej, niezwykle silnie dotkniętej epidemią koronawirusa.

W związku z obecną sytuacją, przedsiębiorcy i pracownicy hotelarstwa mają nadzieję, że jednak w wakacje zainteresowanie ofertą wczasów w Polsce pozwoli im stanąć na nogi. Dobrą monetą jest dla nich fakt, że wyjazdy za granicę są wyraźnie utrudnione. “Na wielu kierunkach obowiązują testy, do tego coraz częściej mówi się o wprowadzeniu paszportów dla osób zaszczepionych” - przypomina “Dziennik Gazeta Prawna”.

Kto może skorzystać z bonu turystycznego 500 plus

Osobami uprawnionymi do korzystania z bonów turystycznych są osoby, które pobierają świadczenie rodzinne 500 plus. Ponadto, rodzice dzieci z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z dodatkowego 1000 zł na wczasy.

Przedsiębiorcy turystyczni w dalszym ciągu mogą zgłaszać się na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli chcą przyjmować płatności bonem turystycznym. Warto jednak zaznaczyć, że muszą być to firmy świadczące usługi turystyczne - ten aspekt będzie dokładnie weryfikowany.

Do kiedy można wykorzystać bon turystyczny?

Z bonów turystycznych 500 plus na usługi hotelarskie, gastronomiczne i inne związane z turystyką można korzystać do 31 marca 2022 r., choć trwają rozmowy dotyczące przedłużenia ważności dodatkowego świadczenia wakacyjnego.