BiznesINFO.pl

Wikimedia/Tiia Monto

Bezrobotnych w Hiszpanii coraz więcej. Gospodarka kraju konkwistadorów w opłakanym stanie

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Hiszpania ofiarą koronakryzysu

Hiszpania jest jednym z krajów najmocniej dotkniętych pandemią koronawirusa w Europie. Od początku pandemii zachorowało ponad 470 tys. osób, a liczba zgonów to niespełna 30 tys. To jednak nie koniec złych wiadomości, bowiem koronakryzys coraz mocniej uderza w państwo, co widać chociażby na przykładzie danych dotyczących bezrobocia. 

Jak podaje za Reutersem Polska Agencja Prasowa, łączna liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych w Hiszpanii wyniosła w sierpniu 3,80 mln i jak podaje lokalny urząd statystyczny jest to wzrost o 0,79 proc. Skala dramatu jest widoczna, gdy porówna się obecne statystyki do tych ubiegłorocznych. W sierpniu osób bez pracy było o ok. 740 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak trudnej sytuacji na rynku pracy nie było w Hiszpanii od czasu kryzysu gospodarczego zapoczątkowanego w 2008 roku, gdy bez pracy było nawet 6 mln osób. 

W najtrudniejszej sytuacji jest silnie uzależniony do turystyki region Wysp Balearów, gdzie odnotowano wzrost na poziomie 3 proc. 

Jak zauważa serwis Wprost hiszpański mechanizm liczenia bezrobotnych jest skomplikowany, gdyż  uwzględnia zarówno zarejestrowanych w urzędach, jak i „zawieszonych”, czyli już zwolnionych, a jeszcze nie zatrudnionych. Nie uwzględnia natomiast 4,7 mln osób korzystających z ERTE, czyli mechanizmu rządowego na wyjątkowy czas pandemii., który polega na tym, że firmy czasowo zawieszają działalność i zwalniają pracowników, a po odmrożeniu są zobowiązane zatrudnić ich od nowa.

<

Tagi:

BezrobocieHiszpania

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]