Gastronomia w dalszym ciągu zamknięta z jednym wyjątkiem
pixabay
Autor Wiktoria Pękalak - 25 Listopada 2020

Jednak zjesz na miejscu. Niektóre gastronomie już za 3 dni będą stały otworem, jest tylko jeden haczyk

Gastronomia wiązała spore nadzieje z ostatnimi decyzjami rządu dotyczącymi luzowania obostrzeń. Podczas konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego okazało się jednak, że trzy kluczowe branże pozostaną zamknięte do 27 listopada. Wiemy już też, co nas czeka po tej dacie. Gastronomia będzie dalej zamknięta z pewnym wyjątkiem.

Gastronomia jeszcze długo się nie otworzy

Gastronomia musi się uzbroić w cierpliwość. Znamy już projekt rozporządzenia dotyczący epidemii - „Etap odpowiedzialności”. Niektóre branże będą mogły zacząć w końcu znowu normalnie pracować. Otworzą się m.in. galerie handlowe. Restauracje i bary dalej pozostaną zamknięte, jednak jeśli ktoś będzie chciał zjeść poza domem, będzie mógł zrobić to… w szkolnych stołówkach.

Projekt rozporządzenia ma wejść w życie 28 listopada. Zgodnie z dokumentem galerie handlowe ponownie się otworzą pod warunkiem zachowania obostrzeń sanitarnych, m.in. limitu osób - maksymalnie 1 os. na 15 m2.

Obostrzenia nie zostaną jednak zdjęte z placówek gastronomicznych. Zakazowi ma podlegać w dalszym ciągu działalność polegająca na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu oraz związanej z konsumpcją i podawaniem napojów, przekazał portal bezprawnik.pl.

W restauracjach możliwe będzie jedynie wydawanie posiłków na wynos i dostarczanie ich klientom do domu. Jest jednak jeden wyjątek. Od 28 listopada będą mogły otworzyć się szkolne stołówki:

Do dnia 27 grudnia 2020 r. prowadzenie działalności, o której mowa w ust. 9, na terenie szkół i placówek oświatowych jest dopuszczalne pod warunkiem, że klienci będą zajmowali co drugi stolik i odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika” - czytamy w par. 10 ust. 9.

Oznacza to, że stołówki będą działały normalnie, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego - m.in. wytycznych dotyczących odległości pomiędzy stolikami.

W grudniu będzie dodatkowa niedziela handlowa. Jest projekt ustawy, znamy terminW grudniu będzie dodatkowa niedziela handlowa. Jest projekt ustawy, znamy terminCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis
Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych karyWażny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych karyCzytaj dalej

Szkoły zamknięte, stołówki otwarte

Bezprawnik zauważa, że działanie rządu nie jest tak bezsensowne jak mogłoby się wydawać. Gastronomia w szkołach znalazła się w naprawdę trudnym położeniu. Niewielka ich część zdecydowała się na serwowanie posiłków na wynos, a nawet jeśli, to klienci nawet o tym nie wiedzą. Otworzenie ich dla klientów ma sprawić, że stołówki odrobią, chociaż część strat, mimo dalszego zamknięcia szkół.

Portal zadaje jednak pytanie, czym różnią się stołówki od innych placówek gastronomicznych, które także bankrutują jedna po drugiej. Wszyscy w końcu liczyli na to, że restauracje otworzą się już teraz.

Kolejne zmiany

Oprócz restauracji w dalszym ciągu zamknięte będą wszelkie instytucje kulturalne i kina, parki rozrywki, siłownie, szkoły i hotele. Zawody sportowe mają odbywać się bez kibiców.

Ważnym punktem dla wielu osób jest także zakaz organizowania spotkań powyżej 5 osób. Oznacza to, że rodziny nie będą mogły spotkać się w większym gronie przy wigilijnym stole.

Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobiePonad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimę
  4. Prohibicja w obostrzeniach na grudzień. Kaczyński wycofał, bo "wyborcy mogli nie wybaczyć"
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęŚwietne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News