Kiedy po emeryrury?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Oktawian Góral - 20 Sierpnia 2020

Emerytury w 2020. Kiedy najlepiej przejść na wieczny urlop? Dzień złożenia wniosku decyduje o wysokości świadczenia.

Wysokość emerytur jest zależna od tego, kiedy złożymy wniosek. Sprawdzamy jakie terminy są najbardziej opłacalne dla seniorów i ile pieniędzy możemy zyskać wstrzymując się z decyzją o odejściu na emeryturę.

Wymiar emerytur jest zależny od daty złożenia wniosku. Sprawdzamy kiedy najlepiej aplikować do ZUS-u o świadczenie i jaki to mam wpływ na wysokość pobieranego świadczenia. Okazuje się, że wstrzymanie się z decyzją o przejściu na emeryturę może oznaczać nawet kilkaset złotych miesięcznie więcej na naszych kontach. Jak działa waloryzacja ZUS i ile można zyskać? Warto pamiętać, że przejście na emeryturę wiąże się z jeszcze jedną, bardzo miłą niespodzianka, która pomoże nam rozpocząć jesień życia z ogromnym przytupem.

Państwo wpadło na pomysł jak zarobić na silniku w twoim samochodzie. Raczej się nie wywinieszPaństwo wpadło na pomysł jak zarobić na silniku w twoim samochodzie. Raczej się nie wywinieszCzytaj dalej

Emerytury - kiedy wnioskować?

Emerytury na zasadach ogólnych są uzależnione wyłącznie od osiągnięcia odpowiedniego wieku. Obecnie w Polsce wynosi on 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat dla mężczyzn. O emeryturę można wnioskować najwcześniej 30 dni przed osiągnięciem wymaganego wieku emerytalnego.Warto pamiętać, że staż pracy nie wpływa na prawo do świadczenia, ale decyduje o jego wysokości. Statystki wskazują, że w marcu 2020 roku emeryturę niższą niż minimalna pobierało w Polsce aż 333 tysiące osób, czyli prawie 6 proc. wszystkich emerytów.

Jest to 14-krotny wzrost w ciągu zaledwie 9 lat. Jaki staż pracy gwarantuje pobieranie emerytury na poziomie minimalnym (1200 zł brutto w 2020 roku)? W przypadku kobiet to 20 lat pracy, a mężczyzn 25 lat. Warto jednak mieć na uwadze, że mówimy o okresie w którym odprowadzane były składki rentowo-emerytalne, a więc osoby, które większość swojego życia pracowały na "śmieciówkach" mogą mieć problem.

Możesz się nieźle zdziwić. W czwartek Biedronka odda całe 100% w trakcie zakupówMożesz się nieźle zdziwić. W czwartek Biedronka odda całe 100% w trakcie zakupówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ważne ostrzeżenie WHO. Epidemia się zmienia, podali, kto w największym stopniu roznosi koronawirusa
2. Podwyżki dla posłów, ale nie dla Polaków? Rząd zdecydował, wszystko jest już jasne
3. Były dziennikarz TVP usłyszał straszne zarzuty. Najnowsze doniesienia wstrząsnęły opinią publiczną

Przejście na emeryturę nie jest automatyczne. Aby korzystać ze świadczenia należy złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek. Należy dołączyć do niego świadectwo pracy od ostatniego pracodawcy, w którym potwierdzone zostanie rozwiązanie stosunku pracy. Uwaga! Osoby, które nie wystąpiły do ZUS-u o ustalenie kapitału początkowego czeka nieco więcej "papierologii", bowiem do wniosku o emeryturę muszą dołączyć dokumenty udowadniające zatrudnienie przed 1999 rokiem oraz wysokość wynagrodzenia, jakie było pobierane.

Emerytury na kliknięcie

Postępująca cyfryzacja spowodowała, że nie musimy jechać do stacjonarnej placówki ZUS-u, aby złożyć nasz wniosek o emeryturę. Od kilku lat nasze podania do Zakładu możemy składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Jest ona coraz bardziej popularna, na początku sierpnia ZUS poinformował, że na PUE funkcjonuje już 5 mln kont.

Platforma zyskała niesamowity rozgłos w efekcie wybuchu pandemii koronawirusa i uruchomienia tarcz antykryzysowych, o które wnioskować mogliśmy właśnie za jej pośrednictwem, to wtedy większość osób odkryło funkcjonalność i wygodę korzystania z PUE. Obecnie Platforma przeżywa ponowny wzrost popularności, a to z powodu bonu turystycznego, który aktywuje się właśnie w ZUS-owskim systemie.

Rząd chce wprowadzić nowy podatek. Eksperci: KatastrofaRząd chce wprowadzić nowy podatek. Eksperci: KatastrofaCzytaj dalej

Kiedy na emeryturę?

Okazuje się, że wysokość emerytury jest zależna od terminu w jakim złożymy wniosek. Wynika to z corocznej waloryzacji. Nie jest tajemnicą, że w marcu każdego roku nadchodzi waloryzacja świadczeń, które trafiają na nasze konta bankowe. Waloryzacja to podwyższenie wysokości świadczenie, tak aby nie było ono "zjadane" przez inflację. Niewiele osób jednak wie, że waloryzacja świadczenia nie jest jedyną jaką przeprowadza ZUS.

Warto zapamiętać, że na nasze świadczenie wpływ mają środki, które zgromadziliśmy na Indywidualnych Kontach Emerytalny. Środki te także są waloryzowane. W związku z tym mechanizmem, który dorocznie przypada na czerwiec - pierwsza połowa roku jest niekorzystna na składanie wniosków o emeryturę i jej wysokość. Kiedy zatem najlepiej wnioskować o emeryturę? Odpowiedź jest prosta - największe świadczenie zapewnią nam wnioski złożone w lipcu, sierpniu i wrześniu.

ZOBACZ TAKŻE:"k

  1. Marta Linkiewicz pokazała swoją intymność w internecie. Przekroczyła ostatnią granicę, zdjęcie tylko dla dorosłych (FOTO)
  2. Ponad 140 osób nie żyje. Liczba cały czas rośnie. Niepokojące wieści ze świata
  3. Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Po wakacjach dostaniesz mocno po kieszeni
  4. Jest miejsce, gdzie zatankujesz znacznie taniej. Paragony mówią same za siebie
  5. Polacy jeżdżą tam wyjątkowo tłumnie każdego roku. Właśnie padł rekord zakażeń
  6. Tragedia w Carrefourze, nie żyje mężczyzna. Media informują o skandalicznym zachowaniu pracowników, mamy zdjęcie
Polacy ruszyli po zwolnienia lekarskie. Ale wcale nie do internistyPolacy ruszyli po zwolnienia lekarskie. Ale wcale nie do internistyCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News