Emerytura stażowa wróciła podczas kampanii wyborczej
Pixnio/Bicanski
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Czerwca 2020

Kolejna obietnica polityków. Dzięki niej, aż 400 tys. Polaków mogłoby przejść na emeryturę znacznie wcześniej

Emerytura stażowa wraca jak bumerang przed każdą kampanią wyborczą. Nie inaczej jest teraz - przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi kilku kandydatów składa obietnicę o wprowadzeniu emerytury stażowej. Z wyliczeń Instytutu Emerytalnego wynika, że gdyby rozwiązanie wprowadzono od 2021 roku, aż 400 tys. Polaków mogłoby zakończyć pracę znacznie wcześniej. Ale czy rozwiązanie będzie korzystne?

Emerytura stażowa znów obiecywana. Jak co kampanię

Pomysł emerytur stażowych pojawił się cztery lata temu. Pod projektem obywatelskim podpisało się ponad sto tysięcy osób, co mogło umożliwić jego wprowadzenie. Ale ustawa trafiła ostatecznie do sejmowej zamrażarki. Temat jednak powrócił przed wyborami prezydenckimi. Na początku maja Andrzej Duda zawarł umowę z przewodniczącym Solidarności Piotrem Dudą, w której zobowiązał się m.in. do wprowadzenia emerytury stażowej w zamian za poparcie.

Także inni kandydaci na urząd prezydenta wprowadzili do swoich programów emerytury stażowe. Na takie rozwiązanie stawia lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Robert Biedroń z Lewicy.

Od czerwca emeryci i renciści mają dużo łatwiej. ZUS wprowadził zmiany, aż 3732,10 zł więcej w portfeluOd czerwca emeryci i renciści mają dużo łatwiej. ZUS wprowadził zmiany, aż 3732,10 zł więcej w portfeluCzytaj dalej

Emerytura stażowa. Nie wiek, a staż pracy będzie decydować

Aktualnie w Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ze względu na specyfikę pracy niektóre grupy zawodowe mogą wcześniej przejść na emeryturę wcześniej. Tak jest między innymi w przypadku górników. Emerytura stażowa będzie działać inaczej.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Danuta Holecka - jakie wykształcenie ma naprawdę? Ujawniamy kulisy sławy najbardziej kontrowersyjnej dziennikarki dzisiejszych czasów

Emerytura stażowa przewiduje, że warunkiem przyznania świadczenia będzie staż pracy, a nie wiek ubezpieczonej osoby. Na mocy umowy podpisanej przez urzędującego prezydenta i szefa NSZZ, po wprowadzeniu emerytury stażowej kobietom przysługiwałoby świadczenie po 35 latach pracy, a mężczyznom po 40 latach.

Wielkie zmiany w Biedronce, na zakupach aż się zdziwisz. Sieć całkowicie zmienia jeden z najważniejszych elementówWielkie zmiany w Biedronce, na zakupach aż się zdziwisz. Sieć całkowicie zmienia jeden z najważniejszych elementówCzytaj dalej

Tym samym kobieta, która zaczęłaby pracę po osiągnięciu pełnoletności, mogłaby przejść na emeryturę w wieku 53 lat. Z kolei mężczyzna, która zacząłby pracę w wieku 18 lat, mógłby ją zakończyć już w wieku 58 lat. Warto jednak pamiętać, że im krócej odkładamy składki, tym niższe będą świadczenia.

Emerytura stażowa. Czy taki system się opłaca?

Zwolennikiem rozwiązania jest OPZZ, które od lat zabiega o wprowadzenie emerytury stażowej. Serwis Bankier.pl przytacza korzyści, jakie zdaniem związku niesie wdrożenie takiego systemu. Związek uważa, że dzięki temu dojdzie do zmniejszenia skali zatrudnienia w szarej strefie, zmniejszenia skali zastępowania umów o pracę “śmieciówkami”, wzrostu zainteresowania wśród pracowników wykonywaniem zawodu oraz zwiększenia ich bezpieczeństwa socjalnego.

A ile może wynieść emerytura stażowa? - W konsekwencji takie osoby otrzymywałyby emerytury w wysokości zbliżonej do minimalnej. W systemie emerytalnym obowiązuje bowiem zasada, że w momencie gdy ubezpieczony przechodzi na emeryturę, ZUS dzieli wysokość zebranych przez niego w całym okresie aktywności zawodowej składek przez dalszą średnią długość życia - tłumaczył w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” Oskar Sobolewski.

Dostała mandat 200 zł za wyjście z domu. Odmówiła przyjęcia, sąd zaskoczył stanowiskiemDostała mandat 200 zł za wyjście z domu. Odmówiła przyjęcia, sąd zaskoczył stanowiskiemCzytaj dalej

Ekspert policzył, że osoby, które przez 35 i 40 lat pracy zgromadziłyby w ZUS-ie 500 tys. zł, dostawałyby świadczenie w wysokości ok. 1523 zł (kobiety) i ok. 1921 zł (mężczyźni). To poniżej kwoty średniej emerytury w Polsce, która wynosi ok. 2280 zł.

Z wyliczeń Instytutu Emerytalnego wynika, że gdyby rozwiązanie wprowadzono od początku 2021 roku, aż 400 tys. Polaków mogłoby zakończyć pracę wcześniej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Może się rozwijać nawet przez 10 lat. Co roku dotyka 2 miliony osób
  2. "Polskę czeka ogromna katastrofa". Słowa znanego eksperta budzą grozę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Wakacje nad wodą w Polsce lepiej dobrze zaplanuj. Nawet 80% kąpielisk nie spełnia norm dla doskonałej wodyWakacje nad wodą w Polsce lepiej dobrze zaplanuj. Nawet 80% kąpielisk nie spełnia norm dla doskonałej wodyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News