BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Akcje państwowych spółek mają zasilić konta emerytów w ZUS. Jest taki pomysł

26 Września 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Pomysł, aby zasilić konta ZUS emerytów akcjami spółek państwowych pojawił się w programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej. Opozycjoniści przedstawili swój pomysł na początku września, jednak nie za dużo potem o nim informowali. Więcej o tym jak ma to dok

Propozycja Koalicji Obywatelskiej oferuje coś w rodzaju premii dla osób, które przepracowały 40 lat. Taka osoba może mieć konto w ZUS zasilone akcjami spółek Skarbu Państwa o wartości 10 tys. zł. Gdy zaś przepracujemy 50 lat, to pakiet akcji ma wzrosnąć do 20 tys. zł i stać się przywatną własnością beneficjenta. Więcej informacji na temat oferty skierowanej dla emerytów Koalicja Obywatelska nie przedstawiła. 

Koalicja Obywatelska, która prawodopodnie nie ujawnia szczegółów swojego programu ze strachu przed wykorzystaniem jego elementów przez PiS. Tak bowiem ugrupowanie tłumaczyło bardzo lakoniczne treści programowe przedstawiane na konwencjach czy też swoich stronach internetowych. Zapytana przez Bankiera KO o to jakie dokładnie akcje trafią na zusowskie konta emerytów, przedstawicielka biura prasowego KO powiedziała, że chodzi dokładnie o akcje "spółek giełdowych i największych", które na pewno będą płynne i mają wycenę rynkową. Według słów rzecznik do każdego trafić ma portfel zbudowany na takiej samej strukturze. 

Akcje w "emerytalnym obiegu zamkniętym" 

Akcje - chociaż pozostające naszą własnością - miałyby na sobie pewne obostrzenia dotyczące terminu sprzedaży. Oznacza to tyle, że musielibyśmy odczekać pewien czas, aby je sprzedać. Niestety KO nie podała tutaj konkretnych terminów, jaki miałby być to czas. 

Jeżeli zaś już emeryt zdecydowałby się sprzedać swoje akcje, to trafią one z kolei do funduszy emerytalnych dla osób jeszcze pracujących. W ten sposób zaczną pracować także na przyszłą wysokość emerytur dla obecnie pracujących. 

Wszystko ze Skarbu Państwa 

Mowa tutaj tylko o akcjach, które jeuż są wyemitowane, nie ma więc założenia dodatkowych emisji pod cel emerytalny. Taką sytuację Torchała nazywa "pełzającą prywatyzacją". Największy problem polega tutaj na tym, że giełdowy portfel Skarbu Państwa, to 88 mld zł. To oznacza, że akcje rozejdą się wyjątkowo szybko, a i tak raczej nie trafią do wszystkich emerytów. Jeżeli do ZUSu przejdą natomiast wszystkie akcje spółek Skarbu Państwa, to nie będzie już czego rozdawać. 

KO uważa, że akcje jednak będą. Ma tak się stać dzięki wzrostowi wartości tychże akcji. Jest to jednak założenie wyjątkowo słabo skorelowane choćby z prognozami dotyczącymi ich wartości. Dodatkowo należy pamiętać, że giełda rządzi się przecież własnymi prawami i nie można ustawowo wymagać ciągłej hossy. 

Dobre funkcjonowanie spółek ma opierać się za to na "apolitycznych" prezesach i zarządach. Problem w tym, że tkai postulat rzadko doczekuje się realizacji w praktyce. Niezależnie od poglądów partii.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >